Z ŻYCIA BIBLIOTEKI

ROK SZKOLNY 2013/14

PODAROWALI KSIĄŻKI BIBLIOTECE:
Mateusz i Michał Chrościccy Kl. IIb20 września członkowie Klubu Miłośników Książek oraz Koła Biblijnego spotkali się na wspólnym grillowaniu.
Po kilku szarych, deszczowych dniach, własnie w piątek pojawiło sie słońce, aby godnie pożegnać lato.
Apetyt na smakowite przysmaki z grilla dopisywał, a i dobrego humoru nia zabrakło nikomu.
Zdjęcia z biwaku można obejrzeć - tutaj.


ROK SZKOLNY 2012/13

17 czerwca członkowie Klubu Miłośników Książki byli na wycieczce w Warszawie. Głównym celem naszego wyjazdu był udział w I Przeglądzie Teatralnym "Uśmiech Świata", który odbywał się w Teatrze Baj, a jednym z wykonawców był Zespół Kasianiecka ze spektaklem "Awantury, figle, psoty Pawła, Gawła i Doroty". Przegląd odbywał się z okazji 220 urodzin Aleksandra Fredry, wybitnego komediopisarza i poety.
Miłym akcentem naszego pobytu w teatrze było spotkanie z honorowym gościem przeglądu, panem Aleksandrem Naganowskim - prawnukiem Fredry, który podzielił się z zebranymi informacjami o swoim przodku i rozdał chętnym autografy.
W czasie, kiedy zespół Kasianiecka miał próby przed swoim występem, członkowie KMK miło spędzili czas na zabawach w parku Praskim.
Zakończeniem wycieczki był tradycyjny "obiad" w KFC.
Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć - tutaj.23 maja odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Jednego Wiersza. Z okazji obchodów Roku Juliana Tuwima wybrano do recytacji, chyba najbardziej znany wiersz poety Lokomotywa.
Celem konkursu była popularyzacja twórczości J. Tuwima, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie uczniów poezją oraz integracja środowisk szkolnych. Każdą szkołę mogło reprezentować 2 wykonawców, jeden przedstawiciel z kl. I-III, i jeden z kl. IV-VI.
W konkursie wzięło udział 6 uczestników z klas młodszych i 10 z klas starszych. Jury w składzie: przewodniczący - Jacek Pacocha (aktor, reżyser, dyr. Teatru Edukacyjnego Atlantis), Barbara Dobosz (nauczycielka języka polskiego, z-ca dyr. SP w Mrozach), Ewelina Chrościcka i Iwona Budzyńska-Malinowska (pracownice Biblioteki Publicznej w Kałuszynie) pierwsze miejsce w kategorii klas młodszych przyznało Mateuszowi Łuniewskiemu (SP nr 2 Mińsk Maz., op. M.Szczygielska-Kluska); drugie Adrianowi Brodzie (SP Siennica, op. M. Biernat); trzecie Roksanie Grabek (SP Janów, op. Ewa Kostyra) a Hanna Lubaszko (SP Jeruzal, op. Anna Sadowska) otrzymała wyróżnienie.
W kategorii klas IV-VI najbardziej podobała się prezentacja "Lokomotywy" w wykonaniu Mai Biernat (SP Stara Niedziałka, op. M. Osica); drugie miejsce otrzymał Bartosz Myrcha ( SP Starogród, op. B. Łobodowska); trzecie Karolina Brzozowska (SP nr 1 Mińsk Maz., op. M. Szczęsna); Martę Redę (SP Jeruzal, op. E. Żyła) wyróżniono.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary, nagrody książkowe, a każdy uczestnik oprócz dyplomu, książkę pt. "Lokomotywa". Nagrody i dyplomy wręczał uczestnikom konkursu dyr. SP w Kałuszynie Marek Pachnik.
Szczególnie cenne dla recytatorów były uwagi, które skierował do wszystkich wykonawców Jacek Pacocha. Mówił m.in. o tym, że oprócz poprawnej dykcji, trzeba mieć pomysł na twórczą interpretację, by zwrócić na siebie uwagę słuchaczy. Recytacja ma sprawiać przyjemność, ma być rodzajem zabawy.
Zdjęcia z konkursu można obejrzeć tutaj - kl. I - III i klasy IV - VI


BIWAK KMK
Aleksandra Przybyłko kl. VIc

Dnia 7 maja Koło Miłośników Książek wybrało się na biwak. O godzinie 12:00 poszliśmy ze szkoły nad zalew w Kałuszynie. Opiekunką tej wyprawy była pani Grażyna Michalska.
Dzieci grały w gumę, ziemniaka i w kolory. Jedna z przyniesionych piłek wpadła do rzeczki Witówki i nasza opiekunka była gotowa się dla niej poświęcić. Kilka osób znalazło ryby, (czyli w zalewie też można wędkować). Robotnicy rozsiewali nową trawę, aby upiększyć to miejsce.
Grillowane kiełbaski bardzo smakowały naszym uczestnikom. Chcielibyśmy powtórzyć tę wyprawę!!!
Zdjęcia z biwaku można obejrzeć - tutaj.PODAROWAŁY KSIĄŻKI BIBLIOTECE:
Ewelina Mroczek kl. VbAleksandra Ruśplo kl. VbW piątek 22 marca 2013r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs poświęcony Julianowi Tuwimowi. Nosił nazwę "Znam wiersze Juliana Tuwima". Konkurs był przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I-III i klas IV-VI.
W konkursie wzięło udział 41 uczniów z kl. I - III i 5 uczennic z kl. IV - VI.
Oto zwycięzcy:
klasy I
miejsce I - Cembrowska Julia IC
miejsce I - Rutkowska Julia IA
miejsce I - Witowska Weronika IA
Klasy II
miejsce I - Włodarczyk Bartosz IIA
miejsce II - Kwiatkowska Marta IIB
miejsce III - Sęktas Kinga IIB
Klasy III:
miejsce I - Grubek Małgorzata IIIB
miejsce I - Gniado Aleksandra IIIC
miejsce I - Leszczyńska Maja IIIC
miejsce II - Sosińska Zuzanna IIIB
miejsce III - Ręczajska Karolina IIIA

Klasy IV-VI
miejsce I - Książek Kinga IVB
miejsce II - Zaliwska Natalia VA
miejsce III - Grzywacz Zuzanna IVB
Kartę zgłoszeniową można pobrać - tutaj.


"Książka jest niczym ogród,
który można włożyć do kieszeni."
/przysłowie chińskie/
24 stycznia 2013 r. odbyła się w bibliotece szkolnej uroczystość pasowania pierwszaków na czytelników. Punktualnie o godz. 9.10 42 uczniów wraz z wychowawczyniami przybyło do biblioteki, gdzie czekało już na nich 12 skrzatów z Klubu Miłośników Książki. W trakcie swojego występu skrzaty poleciły młodszym kolegom książki warte przeczytania, przekazały informacje odnośnie korzystania ze zbiorów w bibliotece, wypożyczania do domu, zapoznały pierwszaków z regulaminem biblioteki i sposobami dbania o książki.
Następnie wszyscy uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, po którym zostali pasowani na czytelników. Każdy uczestnik spotkania otrzymał kolorową zakładkę do książki wykonaną przez gimnazjalistów.
Na zakończenie odbył się krótki konkurs ze znajomości bajek. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili: Ania Piotrowska z kl. Ia, Sylwia Florowska z kl. Ib, Kazio Nowicki i Bartek Kwiatkowski z kl. Ic. Nagrodą dla zwycięzców były kredki i długopisy.
Wszystkim nowym czytelnikom życzymy wielu ciekawych spotkań z książkami.19 października gościliśmy w naszej szkole pisarkę Beatę Ostrowicką. Jest ona autorką wielu powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, m.in. Tajemnica szkatułki, Niezwykłe wakacje, Ale ja tak chcę i najnowszej pt. "Jest taka historia".
Spotkanie odbyło się w ramach Roku Janusza Korczaka. Uczestnikami byli uczniowie z kl. IV-VI.
W czasie godzinnego spotkania dowiedzieliśmy się o najważniejszych faktach z życia Janusza Korczaka, poznaliśmy jego system wychowawczy, organizację w prowadzonym przez niego Domu Sierot i jego dorobek literacki.
Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej pisarka rozmawiała z nami o Januszu Korczaku, zasadach panujących w Domu Sierot, prawach i obowiązkach dzieci. W drugiej części autorka odpowiadała na pytania zadawane przez uczniów dotyczące pracy pisarskiej i bohaterów jej książek.
Na zakończenie spotkania Beata Ostrowicka otrzymała od wszystkich uczestników spotkania gorące podziękowania oraz rozdała autografy w książkach wcześniej zakupionych przez nas w bibliotece.
Spotkanie było bardzo ciekawe, dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy o pracy pisarza i o Januszu Korczaku.
/Olga Gadomska kl. Vc/


Spotkanie z Beatą Ostrowicką - autorką książki "Jest taka historia"
Beata Ostrowicka - polska pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Ukończyła studia filozoficzne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka w Krakowie, ma męża i dwóch synków.
Debiutowała w 1995 powieścią "Niezwykłe wakacje" (książka wyróżniona nagrodą sezonu wydawniczego IKAR 95 oraz przez Polską Sekcję IBBY). Laureatka kilku innych nagród, w tym wpis na Listę Honorową im. H. Ch. Andersena. W 2000 odbyła się premiera jej sztuki, napisanej na podstawie "Strychowych opowieści". Niektóre książki zostały przetłumaczone na języki obce. Wiele powieści uzyskało kwalifikacje do utrwalenia na taśmie magnetofonowej i systemem Braille'a, w celu udostępnienia ich dzieciom niewidzącym.
Współpracuje z "Misiem" i "Świerszczykiem". Od 2001r. związana jest z wydawnictwem Literatura. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 2006r. należy do Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia IBBY.
Jest autorką książek: Niezwykłe wakacje, Eliksir przygód, Tajemnica szkatułki, Kraina kolorów-księga intryg, Kraina kolorów - księga nadziei, Zaledwie kilka dni, Strychowe opowieści, Lulaki, Ale ja tak chce, Świat do góry nogami, Zła dziewczyna, Pan Czekoladka i przedszkole, Jest taka historia, i in.Konkurs Pięknego Czytania Prozy Janusza Korczaka


W Konkursie Pięknego Czytania Prozy Janusza Korczaka, który odbył się 10 października wzięło udział 18 uczniów z klas drugich i trzecich oraz 20 ucz. z klas IV-VI.
Każdy uczestnik przygotował do czytania wybrany fragment prozy J. Korczaka, najczęściej był to fragment z "Króla Maciusia Pierwszego" lub "Kajtusia Czarodzieja".
Prezentacja trwała około 2 minut. Komisja oceniała: technikę czytania, stosowanie środków ekspresji, ogólny wyraz artystyczny.

Naszą szkołę w etapie międzyszkolnym będą reprezentować:
Karolina Ręczajska kl. III a
Aleksandra Gniado kl. III c
Katarzyna Abramowska kl. V a
Aleksandra Szczerbowska kl. V b
Życzymy powodzenia !OBCHODY ROKU JANUSZA KORCZAKA W NASZEJ SZKOLE


W związku z ogłoszeniem roku 2012 - rokiem Janusza Korczaka w bibliotece szkolnej podjęto kilka inicjatyw, mających na celu upamiętnienie i przybliżenie uczniom osoby Janusza Korczaka i Jego twórczości.
1. Na korytarzu szkolnym została przygotowana duża gazetka ścienna pt. "Kiedy się śmieje dziecko, śmieje sie cały świat". Znalazł się na niej życiorys Korczaka, Jego kilka sentencji i krótkie omówienia książek dla dzieci, których autorem jest Janusz Korczak.
2. 10 października odbył się etap szkolny Konkursu Pięknego Czytania Prozy Janusza Korczaka.
3. 19 października w bibliotece szkolnej będzie miało miejsce spotkanie z Beatą Ostrowicką - autorką książki "Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku".
Dodatkowo poniżej umieszczamy garść informacji o Januszu Korczaku.

KILKA FAKTÓW Z ŻYCIA JANUSZA KORCZAKA


Janusz Korczak był troskliwym lekarzem, wybitnym pedagogiem, literatem, oddanym działaczem społecznym, człowiekiem wrażliwym i idealistą, założycielem Domu Sierot.
Henryk Goldszmit, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, urodził się 22 lipca 1878 r. w Warszawie w rodzinie żydowskiej, zginął prawdopodobnie 6 sierpnia 1942 r. w Treblince.
Był wielkim przyjacielem dzieci, prekursorem działań na rzecz ich praw. Traktował dzieci nie tylko jako przedmiot troski ze strony dorosłych. Głosił i realizował w praktyce ideę respektowania praw i interesów dzieci, ich samostanowienia i emancypacji.
Wierność tym poglądom potwierdził własnym życiem. Zginął w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince wraz ze swoimi 192 wychowankami.
Twórczość Korczaka wiąże się ściśle z jego praktyką wychowawczą. Obejmuje publikacje pedagogiczne, m.in. "Momenty wychowawcze", "Jak kochać dzieci", "Prawo dziecka do szacunku", oraz utwory przeznaczone dla dzieci, m.in. "Król Maciuś Pierwszy", "Król Maciuś na wyspie bezludnej", "Józki, Jaśki i Franki", "Sława", "Kajtuś Czarodziej", "Bankructwo małego Dżeka".

MYŚLI JANUSZA KORCZAKA


"Dziecko nie staje się człowiekiem, ale już nim jest".
"Bez pogodnego, pełnego dzieciństwa całe życie jest kalekie".
"Pozwólmy dzieciom błądzić i radośnie dążyć do poprawy".
"Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie".
"Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie - naucz.
Jeśli nie wie - wytłumacz.
Jeśli nie może - pomóż".
"Jestem nie po to, aby mnie kochali i podziwiali, ale po to, abym ja działał i kochał".
"Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat".

UTWORY JANUSZA KORCZAKA


KRÓL MACIUŚ PIERWSZY
Po śmierci ojca Maciuś sam zostaje królem. Z początku jest traktowany jak rozpieszczony maluch. Gdy w kraju wybucha wojna, Maciuś z przyjacielem Felkiem przebiera się za zwykłego żołnierza i wyrusza na front. Tam uczy się pokory, szacunku dla życia, bycia wytrwałym i opanowanym w każdej sytuacji. Po powrocie Maciuś wprowadza w swoim królestwie wiele reform, m.in. tworzy dziecięcy sejm. Zamieszanie powstałe przez zrównanie dzieci z dorosłymi osłabia kraj, na który znów najeżdżają sąsiedzi. Tym razem Maciuś, mimo walecznej obrony, przez tchórzostwo poddanych zostaje pokonany i osądzony. Zostaje skazany na rozstrzelanie, lecz kara w ostatniej chwili zostaje zmieniona na zesłanie na bezludną wyspę.

KRÓL MACIUŚ NA WYSPIE BEZLUDNEJ
Bohater drugiej części Króla Maciusia Pierwszego, przede wszystkim rozmyśla nad sobą i swoim miejscem w świecie. To nie oznacza, że pozostaje bezczynny - ucieka z pociągu, który wiezie go na bezludną wyspę, pojawia się na naradzie królów, przerażonych jego ucieczką, ukrywa swoją tożsamość pod przybranym imieniem, wreszcie staje przed szansą odzyskania tronu. Ale wciąż zadaje sobie pytanie: Który Maciuś jest prawdziwy? Dumny król reformator czy cichy i zamyślony, dobrowolny wygnaniec Maciuś filozofz bezludnej wyspy?

KAJTUŚ CZARODZIEJ
Kajtuś jest zwyczajnym chłopcem - trochę psoci, trochę zmyśla i uwielbia słuchać historii opowiadanych przez babcię. Pewnego dnia odkrywa, że potrafi czarować. Początkowo wykorzystuje swoją nową umiejętność do zabawy: zamienia kredę w mydło, kanapkę klasowego łasucha w żabę, a przed odpowiedzią w szkole broni się, zsyłając na nauczyciela stado much. Jednak z czasem sprawy się komplikują: czary zaczynają wymykać się spod kontroli, a Kajtuś ucieka z domu, pozostawiając w nim wyczarowanego sobowtóra.
Kajtuś Czarodziej - to opowieść o świecie dziecięcej wyobraźni, o marzeniach oraz o tym, co się dzieje, kiedy marzenia się spełniają.

SŁAWA
Książka opowiada o dzieciach warszawskiego proletariatu. Troje dzieci z warszawskiego podwórka, dzieci tragicznie zaplątanych w smutne, trudne i nieprzychylne życie dorosłych, postanawia dążyć do sławy.
Motto tej książki: "Dzieci! Dumne miejcie zamiary, górne miejcie marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie."

JÓZKI, JAŚKI I FRANKI
"Józki, Jaśki i Franki" to pełna przygód zabawna historia dla dzieci i o dzieciach, która nie tylko śmieszy ale i uczy. Tematem są wydarzenia i obserwacje z kolonii letnich w "Wilhelmówce", gdzie autor był wychowawcą i opiekunem.

BANKRUCTWO MAŁEGO DŻEKA
Dżek Fulton, syn robotnika, uczeń trzeciej klasy szkoły powszechnej, po plajcie pobliskiego sklepu chce zrozumieć, czym jest bankructwo i jak można z powodzeniem zarabiać pieniądze. Zgłasza się w szkole do prowadzenia biblioteki, a potem pyta nauczycielkę, czy mógłby zorganizować uczniowską spółdzielnię. Zdobywa od dorosłych wiedzę i wsparcie. W swoje przedsięwzięcie wkłada mnóstwo serca. Udaje mu się zaangażować inne dzieci, ale spotyka się z rozmaitymi przeciwnościami.
Odniesie sukces, czy zbankrutuje?

MACIEJ SADOWSKI "JANUSZ KORCZAK. FOTOBIOGRAFIA"
Jest to historia życia Korczaka opowiedziana za pomocą fotografii opatrzonych cytatami z jego dzieł . Sprawia wrażenie swoistej autobiografii. Fotobiografia to nowatorska forma publikacji, pozbawiona subiektywnego komentarza, pozostawia czytelnikowi pole do interpretacji i pozwala wniknąć w intymny świat bohatera. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik komputerowych zdjęcia zostały na nowo opracowane. Odzyskano w ten sposób wiele szczegółów fotografii, wcześniej trudnych do zauważenia. Po raz pierwszy zebrano komplet materiałów ikonograficznych (zdjęcia, listy, dokumenty) ilustrujące życie i działalność Korczaka.Szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej "Uśmiechnij się"


Dnia 4 października 2012 r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego im. Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej "Uśmiechnij się".
Wzięło w nich udział 9 uczniów. Klasy starsze reprezentowały: Adrianna Ruszkiewicz i Maja Kowalska z V c oraz Aleksandra Przybyłko z kl. VI c.; młodsze: Ewelina Dąbrowska, Sylwia Florowska, Wiktoria Kaźmierczak, Joanna Armo z kl. I b oraz Adrianna Sadoch i Maja Leszczyńska z III c.
Oprócz obowiązkowych utworów Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej recytowano utwory m.in. Wisławy Szymborskiej, Danuty Wawiłow, Marcina Przewoźniaka, Tadeusza Lenartowicza.

Do eliminacji gminnych zakwalifikowały się
klasy I - III
Adrianna Sadoch kl. IIIc i Maja Leszczyńska kl. IIIc
klasy IV - VI
Aleksandra Przybyłko kl. VIc i Adrianna Ruszkiewicz kl. Vc

Maja Leszczyńska z kl. III c i Aleksandra Przybyłko z kl. VI c będą reprezentować naszą szkołę w powiatowych eliminacjach 10 października w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim.
Życzymy powodzenia !

ROK SZKOLNY 2011/12

DZIEŃ Z UTWORAMI BOLESŁAWA PRUSA


W środę 16 maja obchodziliśmy "Dzień z utworami Bolesława Prusa".
W ciągu poprzedzającego tygodnia uczniowie klas młodszych poznali "Katarynkę", czwartoklasiści przybliżyli sobie losy "Michałka", uczniowie klas piątych "Kamizelkę", a szóstych "Antka".
Na pierwszej godzinie lekcyjnej odbył się konkurs ze znajomości poznanych utworów, w którym wzięło udział po dwóch reprezentantów klas starszych. W klasach czwartych zwyciężyła reprezentacja klasy IV c - Justyna Gomółka i Piotr Grabarek; drugie miejsce zajęła klasa IV a - Katarzyna Abramowska i Natalia Zaliwska.
Najlepsza wśród klas piątych była klasa V c - Karolina Kaczorek i Paulina Kielak; drugie miejsce zajęła klasa V b - Ilona Ruszkiewicz i Kamil Kołak; trzecie klasa V a - Katarzyna Wąsowska i Paulina Wąsowska.
Zwycięzcą w klasach szóstych została klasa VI b - Aleksandra Wąsowska i Karol Noiszewski; drugie miejsce zajęła klasa VI c - Ewelina Jastrzębska i Michał Pawlikowski; trzecie klasa VI a - Natalia Zawadzka i Konrad Abramowski.
Uczniowie klas młodszych rozwiązywali test dotyczący treści "Katarynki" i wykonywali ilustracje do poznanego utworu.
Najbardziej podobały się prace:
Klasy I: Krzysztofa Klimka kl. I a; Dawida Nastagi kl. I b; Jana Grubka kl. I a; Kuby Skonieckiego kl. I b.
Klasy II: Mai Leszczyńskiej kl. II c; Daniela Koszewskiego kl. II a; Oli Danowskiej kl. II b; Bartka Pachnika z kl. II c
Klasy III: Marty Kulawiak kl. III c; Amelii Kwiejdy kl. III a; Oliwii Wąsowskiej kl III b; Julii Abramowskiej kl III c.
Wszyscy uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością problematyki i losów bohaterów poznanych lektur.

19 maja 2012 r. mija setna rocznica śmierci Bolesława Prusa - patrona naszej szkoły.
Nawiązując do symboliki pomnika pisarza z Cmentarza Powązkowskiego, na którym znajduje się m.in. napis SERCE SERC, portret naszego patrona w korytarzu szkolnym udekorowano czerwonymi sercami wykonanymi przez uczniów.ETAP GMINNY XXXV KONKURSU RECYTATORSKIEGO "WARSZAWSKA SYRENKA"


19 marca o godz. 10 w Bibliotece Publicznej odbyły się gminne eliminacje konkursu.
Naszą szkołę w powiecie będą reprezentować:
Aleksandra Gniado z kl. II c i Aleksandra Szczerbowska z kl. IV b
Życzymy powodzenia!ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU "WARSZAWSKA SYRENKA" - 16 marca 2012r.

16 marca odbyły się szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego "Warszawska Syrenka". Wzięło w nich udział 11 uczniów z klas młodszych: Karolina Ręczajska i Karolina Chaberska z II a; Oliwia Gójska, Ola Gniado, Weronika Zagórska z kl. II c; Kinga Książek z kl. III b; Jakub Dmowski, Amelia Kwiejda, Krzysztof Witowski z III a; Maria Gontarska , Julia Pietrzak z kl. III c oraz Ola Szczerbowska z kl. IV b - jedyna reprezentantka klas starszych.
Uczniowie prezentowali wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej, Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączek, Joanny Papuzińskiej oraz Jana Brzechwy, Marcina Przewoźniaka i Jana Pawła II.
Do eliminacji gminnych zakwalifikowały się: Ola Gniado z II c, Kinga Książek III b, Maria Gontarska III c, Ola Szczerbowska kl. IV b.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy udanych występów a reprezentantom naszej szkoły w eliminacjach gminnych życzymy dalszych sukcesów.PASOWANIE NA CZYTELNIKA

"Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela,
kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości,
chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości".

1 marca w bibliotece szkolnej odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. Program artystyczny pt. "Z Brzechwą na wesoło" przygotowali członkowie Klubu Miłośników Książki. Scenariusz przedstawienia opracowała i prowadziła Sandra Żelazna.
Po wysłuchaniu wierszy i piosenek, zapoznaniu się z regulaminem biblioteki i sposobami dbania o książkę, pierwszaki złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na czytelników przez koleżanki z klas czwartych. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał kolorową zakładkę wykonaną przez uczniów z klas pierwszych gimnazjum i członków klubu oraz wypożyczył pierwszą książkę.
Nowym czytelnikom życzymy wielu przyjemnych spotkań z książkami.OBCHODY ŚWIĘTA BIBLIOTEK - 24-28 października 2011r.

W dniach 24 - 28 października obchodziliśmy w szkole Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych pod hasłem - Tydzień Koszmarnego Karolka.
W poniedziałek 24 października nauczyciele czytali uczniom fragmenty swoich ulubionych książek lub jedno z opowiadań o Koszmarnym Karolku Francesci Simon.
Wtorek należał do mistrzów pięknego czytania. 28 uczniów z klas młodszych i 20 z kl. IV-VI wzięło udział w konkursie "Czytamy z Karolkiem". Ich zadanie polegało na przeczytaniu fragmentu wybranej książki o Karolku. Komisja, w której składzie oprócz nauczycieli byli członkowie KMK, oceniała interpretację, dykcję, tempo, głośność i zrozumienie czytanego tekstu przez słuchaczy.
Najpiękniej czytali :
KL. II-III
1 miejsce - Karolina Ręczajska kl. II a
2 miejsce - Aleksandra Gniado kl. II c
3 miejsce - Igor Lipka kl. III b
Wyróżnienia: Amelia Kwiejda kl. III a, Ola Dębowska kl. IIIa i Oliwia Wąsowska kl. III b
Kl. IV-VI
1 miejsce - Piotr Grabarek kl. IV c
2 miejsce - Paulina Kielak kl. V c
3 miejsce - Ola Szczerbowska kl. IV b
Wyróżnienia: Ola Gańko kl. V b, Ola Przybyłko kl. V c i Maciej Tenderenda kl. V c

W środę 26 października 19 uczniów z kl. II-III i 16 z kl. IV-VI uczestniczyło w konkursie czytelniczym ze znajomości książek o Koszmarnym Karolku. Zawodnicy udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące treści wcześniej podanych książek, rozwiązywali krzyżówkę (młodsi), wyszukiwali w opowiadaniu ukryte tytuły książek o Karolku (starsi) oraz rozpoznawali przyjaciół Karolka przedstawionych na ilustracjach wykonanych przez Julię Abramowską z kl. IVa.
Największą wiedzą wykazali się:
KL. II-III
1 miejsce - Sebastian Abramowski kl. II c
2 miejsce - Paweł Wąsowski kl. II c
3 miejsce - Karolina Ręczajska kl. II a
4 miejsce - Zuzanna Grzywacz kl. III b
KL. IV-VI
1 miejsce - Piotr Grabarek kl. IV c
2 miejsce - Piotr Grubek kl. IV c i Paulina Gontarz kl. V b
3 miejsce - Mateusz Śledziewski V c

Od poniedziałku do środy nasi czytelnicy mogli zakupić książki na kiermaszu a w czwartek wziąć udział w loterii fantowej przygotowanej przez członków KMK.
W piątek przeprowadzono plebiscyt na najciekawszą książkę z biblioteki.
Najwięcej głosów oddano na: Koszmarny Karolek - 49; Harry Potter - 42; Dzieci z Bullerbyn - 9; Pippi Pończoszanka - 7; Tajemniczy ogród - 7; Ania z Zielonego Wzgórza - 5; Kubuś Puchatek - 4.
Bardzo dużą popularnością wśród młodszych uczniów naszej szkoły cieszył się konkurs plastyczny, na który wpłynęło 51 prac. Komisji najbardziej podobały się prace:
1 miejsce - Małgosia Grubek kl. II b
2 miejsce - Tomek Wąsowski kl. III a
3 miejsce - Dawid Gierszewski kl. II c
Wyróżnienia: Martyna Mroczek kl. II b i Oliwia Gójska kl. II c

Duże podziękowania należą się członkom KMK, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie imprez towarzyszących obchodom "Tygodnia Koszmarnego Karolka" oraz wszystkim uczestnikom konkursów za doskonałe przygotowanie i reprezentowanie swoich klas.

PODAROWALI KSIĄŻKI BIBLIOTECE:


1. Dobrusia Janiak kl. IIc
2. Ewelina Mroczek IVc
3. Ada Ruszkiewicz kl. IVc
4. Cezary Abramowski kl. VIcX edycja Konkursu Recytatorskiego im. Michaliny Chełmońskiej - Szczepankowskiej -

Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:
kl. I - III
Aleksandra Gniado kl. IIc i Maja Leszczyńska kl. IIc
kl. IV - VI
Michał Pawlikowski kl. VIc i Aleksandra Szczerbowska kl. IVbLekcja "Bezpieczna droga do szkoły"

20 września 2011r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w lekcji na temat bezpiecznej drogi do szkoły, na którą przybyły panie z firmy SKOK- Stefczyka z Mińska Mazowieckiego.
W czasie lekcji utrwalono informacje o sposobach bezpiecznego poruszania się po drodze, przechodzenia przez jezdnię, bezpiecznych zabaw w pobliżu dróg. Uczniowie wykazali się znakomitą znajomością znaków drogowych, właściwie reagowali na barwy sygnalizacji świetlnej podczas zabawy ruchowej. Bez większych problemów rozwiązali krzyżówkę i nadali tytuły historyjkom obrazkowym.
Na zakończenie spotkania wszyscy trzecioklasiści otrzymali ze SKOK książeczki pt.: "Bezpiecznie przez cały rok" i zrobili sobie zdjęcia z maskotką firmy - Filipem.
Także nasza szkolna biblioteka i biblioteka w Chrościcach otrzymały książki o bezpieczeństwie.


ROK SZKOLNY 2010/11

Najlepsi czytelnicy roku szk. 2010/11

klasy I
Klasa Ia
Laskowska Paulina - 30
Ręczajska Karolina - 28
Klasa Ib
Grubek Małgosia - 21 - 58
Wiechetek Krystian - 20
Klasa Ic
Leszczyńska Maja - 41
Makowska Julia - 34

klasy II
Pachnik Paulina kl. IIa - 94
Kropielnicki Kuba kl. IIc - 92
Grzywacz Zuzia kl. IIb - 90

klasy III
Zaliwska Natalia kl. IIIa - 94
czarnecka Dorota kl. IIIa - 66
Grubek Piotr kl. IIIc - 58

klasy IV
Witowska Joanna kl. IVa - 50
Nowicka Justyna kl. IIIc - 50
Witowska Ola kl. IVa - 34

klasy V
Durka Piotr kl. Vb - 36
Mroczek Michał kl. Vb - 35
Marciniak Anna kl. Vc - 34

klasy VI
Karczewska Pamela kl. VIb - 42
Klimek Aleksandra kl. VIb - 42
Penkul Justyna kl. VIb - 32
Ruśplo Ada kl. VIa - 31Dnia 04. 05. 2011r. członkowie Klubu Miłośników Książki wybrali się, po zajęciach szkolnych do Mińska Mazowieckiego na wystawę poświęconą Michałowi Elwiro Andriollemu.
Wśród pierwodruków ilustracji Andriollego zobaczyłyśmy rysunki do "Marii" Antoniego Malczewskiego, "Konrada Wallenroda" i "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Starej Baśni" Ignacego Kraszewskiego. Obejrzałyśmy również fotografie i rysunki budynków zaprojektowanych przez Andriollego (otwocki świdermajer).
Dopisało nam szczęście, ponieważ mogłyśmy obejrzeć także wystawę poświęconą papieżowi, Janowi Pawłowi ll, która miała być otwarta dopiero za kilka dni. Bardzo podobała nam się kolekcja znaczków pocztowych i kartek z podróży papieża, które wypożyczyli muzeum p. Zdzisław Ćmoch z Transboru i p. Piotr Stolarczyk z Mińska Mazowieckiego. Ściany Sali zdobiły liczne obrazy Ojca Świętego wykonane przez malarza amatora p. Marka Kozyrę ze Starogrodu.
Na zakończenie pan przewodnik uruchomił patefon, z którego popłynęła nastrojowa muzyka z lat 30 XX w.
Podsumowaniem mile spędzonego popołudnia było pójście do pizzerii.PODAROWALI KSIĄŻKI BIBLIOTECE w II semestrze:


1.Ewelina Mroczek IIIb
2.Justyna Karczmarek VIa
3.Joanna Gomółka VIb
4.Justyna Gomółka IIIb
5.Kinga Gomółka IIc
6.Natalia Witczak IIc
7.Pamela Karczewska VIb
8.Monika Pawlikowska VcXXIV edycja Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka"

Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:
kl. I - III
Aleksandra Gniado kl. Ic i Maja Leszczyńska kl. Ic
kl. IV - VI
Michał Pawlikowski kl. Vc i Jakub Kwiejda kl. VIaPASOWANIE NA CZYTELNIKA

"My uczniowie pierwszej klasy Tobie, Książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika będziemy przestrzegać pilnie
i z Twych rad, i Twych mądrości korzystać od dziś usilnie."


3 marca biblioteka szkolna gościła uczniów klas pierwszych z wychowawczyniami: p. Alicją Wąsowską, p. Krystyną Jędrzejkiewicz i p. Agnieszką Broniarek na uroczystości pasowania na czytelnika.
Członkowie Klubu Miłośników Książki w części artystycznej przedstawili fragmenty książki Hanny Łochockiej "O wróbelku Elemelku". Pierwsza scenka nosiła tytuł "Jak wróbelek Elemelek w szkole uczył się literek", druga "O zziębniętym wróbelku, pustym brzuszku i rondelku". Na zakończenie uczennice wykonały piosenkę, której tekst napisały Pamela Karczewska i Ola Klimek.
Ważnym punktem spotkania było zapoznanie pierwszaków z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania i "prośbami książek" dotyczącymi ich poszanowania i higieny czytania. Następnie wszyscy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, po którym zostali pasowani na czytelników przez starsze koleżanki. Każdy uczestnik spotkania otrzymał kolorowa zakładkę do książki.
Życzymy nowym czytelnikom wielu przyjemnych spotkań z książkami.PODAROWALI KSIĄŻKI BIBLIOTECE:


1. Gontarska Maria IIc - 1 egzemplarz
2. Koszewska Kinga Vc - 4
3. Książek Kinga IIb - 1
4. Makowska Julia Ic - 6
5. Makowska Ola IIIc - 6
6. Mańk Daria Ib - 1
7. Patocki Marcin Vc - 3
8. Płochocka Justyna Vb - 4
9. Pytkowska Oliwia VIa - 4
10. Ruszkiewicz Ada IIIc - 21
11. Sadoch Martyna IVa - 17
12. Zychowicz Klaudia IVa - 3Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych

W dniach 25 - 30 października obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji w świątecznie udekorowanej bibliotece odbyły się różne imprezy i konkursy.
Członkowie Klubu Miłośników Książek przebrani za bohaterów ulubionych książek dla dzieci czytali swoim młodszym kolegom baśnie i legendy polskie i obce. Uczniowie kl. I - III po wysłuchaniu baśni rozwiązywali testy i odgadywali za kogo przebrały się ich starsze koleżanki.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, z której dochód przeznaczono na zakup materiałów piśmienniczych potrzebnych w bibliotece.
Odbył się także konkurs pięknego czytania. Wzięło w nim udział 39 uczniów. Z klas młodszych najbardziej podobała się Karolina Ręczajska z klasy Ia, która czytała najpiękniej. Drugie miejsce zajęła Natalia Witczak z klasy IIc i Igor Lipka z klasy IIb. Trzecie miejsce Natalia Zaliwska z klasy IIIa i Łukasz Zduńczyk z klasy IIIc. Wyróżniono także Olę Gniado z klasy Ic i Pawła Wąsowskiego również z klasy Ic.
W klasach IV - VI wybrane do czytania teksty były dosyć trudne, z dużą ilością nazw własnych. Najlepiej poradziły sobie Anna Szczerbowska z klasy VIa i Joanna Sadoch z klasy VIc. Drugie miejsce zajął Jakub Kwiejda z klasy VIa, a trzecie Ola Gańko z klasy IVb.
Uczniowie wzięli także udział w konkursie na ilustrowany słownik pojęć związanych z biblioteką i czytelnictwem - "Book - słownik". Do biblioteki wpłynęło 35 prac opracowanych pod kierunkiem pań uczących języka angielskiego. I tak pierwsze miejsce zajęła Anna Szczerbowska z klasy VIa, drugie miejsce Jakub Kwiejda z klasy VIa, a trzecie miejsce Ola Klimek z klasy VIb. Wyróżnieni zostali także: Martyna Mroczek z kl. VIc, Amelia Kwiejda z kl. IIa oraz Adrian Nastaga z kl. IIa.
Wielu uczniów obejrzało wystawę ulubionych książek z dzieciństwa nauczycieli oraz zainteresowało się jak wyraz "biblioteka" napisany jest w różnych językach. Najwięcej zdumienia wzbudził wyraz "biblioteka" po chińsku, wietnamsku, japońsku i węgiersku.
Natomiast małym zainteresowaniem cieszył się konkurs na "Ekslibris biblioteki". Wzięło w nim udział 8 uczniów z klas młodszych. Pierwsze miejsce zajęła Weronika Wocial z kl. IIc, drugie miejsce Ola Szczerbowska z kl. III b, trzecie miejsce Klaudia Grabska z kl. III a.
Wszystkim serdecznie gratulujemy! Nagrody dla zwycięzców poszczególnych konkursów zostaną wręczone na apelu przed świętami Bożego Narodzenia.IX edycja Konkursu Recytatorskiego im. Michaliny Chełmońskiej - Szczepankowskiej -


Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:
kl. I - III
Kinga Książek kl. IIb i Aleksandra Szczerbowska kl. IIIb
kl. IV - VI
Wiktoria Wierzbicka kl. IVc i Jakub Kwiejda kl. VIaROK SZKOLNY 2009/10

Najlepsi czytelnicy roku szk. 2009/10

klasy I
Kinga Książek kl. Ib - 68
Weronika Gontarz kl. Ib - 59
Natalia Witczak kl. Ic - 58
Krzysztof Witowski kl. Ia - 54

klasy II
Natalia Zaliwska kl. IIa - 97
Aleksandra Kopeć kl. IIb - 48
Weronika Śledziewska kl. IIc - 47

klasy III
Joanna Witowska kl. IIIa - 99
Mateusz Śledziewski kl. IIIc - 91
Weronika Gójska kl. IIIb

klasy IV
Patrycja Rudnicka kl. IVc - 47
Marcin Patocki kl. IVc - 37
Angelika Mańk kl. IVa i Anna Marciniak kl. IVc - 27

klasy V
Aleksandra Abramowska kl. Va - 30
Marlena Legat kl. Vc - 27
Aleksandra Klimek kl. Vb - 24

klasy VI
Anna Miller kl. VIa - 35
Katarzyna Kacprowicz kl. VIc - 26OBCHODY ŚWIĘTA BIBLIOTEK SZKOLNYCH - 21 - 26 X 2009r.

 • W dniach 21 - 26 października obchodzono w szkole Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji odbył się m. in. kiermasz książek i loteria fantowa przygotowana przez członków Klubu Miłośników Książki.

 • 23 października na pierwszej i drugiej godzinie lekcyjnej uczniowie starszych klas czytali młodszym fragmenty ciekawych książek. Czytali: Pamela Karczewska VB, Justyna Penkul VB, Kasia Witowska Va, Oliwia Kielak Va, Ania Szczerbowska Va, Patrycja Nowak Va i Jan Abramowski Va.

 • 26 października 27 uczniów wzięło udział w konkursie "Mistrz pięknego czytania". Uczestnicy czytali fragmenty wybranych książek a komisja oceniała poprawność czytanego tekstu i dykcję.
  W klasach II - III najlepiej czytali: Lech Bieliński kl. IIc i Paulina Gryz kl. IIIa.
  W klasach IV - VI pierwsze miejsce zdobyły: Justyna Penkul kl. VB i Anna Szczerbowska kl. Va; drugie: Joanna Sadoch kl. Vc i Jan Abramowski kl. Va.
 • Mistrzowie pięknego czytania otrzymali nagrody ufundowane przez firmę SKOK STEFCZYKA.
 • Także w poniedziałek (26 X) w czasie przerw każdy czytelnik mógł wykazać się znajomością książek rozpoznając je po przygotowanych cytatach. Poprawne odpowiedzi nagradzano zakładkami.
 • VIII edycja Konkursu Recytatorskiego im. Michaliny Chełmońskiej - Szczepankowskiej -

  Do etapu gminnego zakwalifikowali się:
  kl. I - III
  I miejsce - Karolina Chylińska kl. IIc
  II miejsce - Ola Szczerbowska kl. IIb
  III miejsce - Paulina Gryz kl. IIIa

  kl. IV - VI
  I miejsce - Jan Abramowski kl. Va
  II miejsce - Anna Szczerbowska kl. Va