KIELCE 2008

Zespół Pieśni i Tańca "Kasianiecka" miał w tym roku pracowite wakacje, ale dzięki temu i sukcesy. Na 35 Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach dzieciaki zaprezentowały w konkursie widowisko obrzędowe z pieśniami i tańcami "Zielone świątki - tatarak w kątki".
Dzięki darczyńcom: Zakładom Piekarskim "Oskroba" z Celestynowa, Piekarni "Dawiel" z Wielgolasu i własnej pomysłowości pokazały w kiermaszu swój region. Ciekawie, kolorowo i z zaangażowaniem mówiły o swoim miasteczku, gminie i Mazowszu. Przy stoisku "Kasianiecki" ciągle byli interesanci i bez przerwy coś się działo.
Zespół ponadto koncertował w ciągu tych dwu tygodni. 7 - 20 VII na scenach miasta Kielc i województwa świętokrzyskiego w koncertach przedstawił suitę łowicką, suitę przyśpiewek i tańców śląskich oraz zabawy ludowe. Zespół występował na festynie w Końskich, dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kielcach oraz dla mieszkańców Kielc, w Domu Kultury, w kieleckim Centrum Kultury i na scenie festiwalowej w parku miejskim. Razem dano 7 koncertów.
Członkowie zespołu mieli czas jeszcze na to, by poznawać ciekawe miejsca i historię regionu świętokrzyskiego. Zwiedzili Jaskinię Raj, Muzeum Diecezjalne i Seminarium Duchowe, Muzeum Historii Kielc, Dworek Laszczyków, Muzeum Wsi Kieleckiej i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Najważniejszym punktem programu Festiwalu były warsztaty, w tym: folklorystyczne, taneczne i teatralne, w których zespół aktywnie uczestniczył ciągle ucząc się "nowego" i podnosząc swoje umiejętności i sprawność sceniczną.
Na koniec zespół wziął udział w koncercie galowym tańcząc polkę z gaikiem. Na tym koncercie właśnie otrzymał nagrody - to, na co wszystkie zespoły czekają i o czym marzą ( a zespołów było ponad 80 - z Polski i z Ukrainy). Nagrody to: Złota Jodła Wychowawcza, którą najtrudniej zdobyć wśród tylu zespołów i z tak szerokim programem zajęć festiwalowych - bo jest tylko jedna!!! oraz Srebrna Jodła egzekwo z zespołem "Podolskie Malwy" z Ukrainy (złotej jury nie przyznało). Radość jaka wybuchła wśród członków zespołu "Kasianiecka" jest nie do opisania, ale bo też i sukces znaczący. Tym bardziej, ze był to już kolejny, bo wcześniej nagroda główna w Wojewódzkim Festiwalu Teatrów Obrzędowych Mazowieckiego Centrum Kultury w Warszawie, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Widowisk Scenicznych "Podróże Koziołka Matołka" Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, no i upragniona Jodła w 35 Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach (a nawet dwie - złota i srebrna).
Na te sukcesy dzieciaki zapracowały swoją aktywnością nie tylko na festiwalach, ale przede wszystkim systematyczną pracą artystyczną w ciągu roku szkolnego 2007/2008. Nagrody były bowiem efektem tych działań:
- warsztatów prowadzonych przez fachowych choreografów, muzyków;
- zajęć w Zamku Królewskim w Warszawie;
- zajęć w ramach realizowanego projektu "Poznajemy i tworzymy dzieła" finansowanego przez Urząd Marszałkowski - Departament Kultury, Promocji i Turystyki w Warszawie;
- zajęć w ramach realizowanego projektu "Warsztaty folklorystyczne drogą do poznania tradycji i obrzędów" współfinansowanego przez zarząd powiatu mińskiego
i systematycznej pracy w szkole i na scenie Domu Kultury.
Sukcesy były także możliwe do osiągnięcia dzięki współpracy i pomocy na co dzień z Domem Kultury - z Panem Marianem Pełką, biblioteką, a szczególnie Panią Martą Chybicką, która wspiera nas pomagając wykonać elementy dekoracji oraz ciągłemu wsparciu dyrektora szkoły Pana Marka Pachnika, który rozumie potrzebę działalności artystycznej wśród młodzieży i oprócz troski szczególnej o osiągnięcia dydaktyczne szkoły, potrafi zadbać także o rozwój dzieci na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych.
Serdecznie - tym osobom, które nas wspierały i mamy nadzieję nadal wspierać nas będą - dziękują członkowie zespołu "Kasianiecka" wraz ze swoimi opiekunami - Teresą Kowalską i Katarzyną Berską.

(Autorką artykułu jest p. Teresa Kowalska)
Zdjęcia z Kielc można obejrzeć w fotogalerii.