WAKACJE 2009 "KASIANIECKI" I "EKSPLOZJI"

Już od połowy maja trwały przygotowania do wyjazdów wakacyjnych zespołów Kasianiecka i Eksplozja. Obie grupy systematycznie pracowały na zajęciach tanecznych i wokalnych w szkole i domu kultury. Opiekunki zespołów opracowały programy, które miały być wizytówką taneczną formacji.
22 czerwca w poniedziałek o 5 rano 30 osobowa grupa wyruszyła w daleką podróż. O wydarzeniach i zabawnych sytuacjach można byłoby pisać wiele, a wspomnienia przebytych kilometrów wywołują jeszcze dziś uśmiechy na twarzach członków zespołu. Do najciekawszych i najbardziej wesołych sytuacji zaliczyć można obecność "dzikiego zwierza" na środku ulicy rumuńskiego miasteczka czy gościnność pozabijanych deskami domów w Rumunii. Miejscu, gdzie ludzie wstają do pracy w polu, z motykami na plecach i chustkami na głowach, już o 3 w nocy.
Wielokulturowość zresztą obecna była na każdym kroku podczas tego wyjazdu. Bałczik - małe miasteczko nad samym morzem to siedlisko ludzi różnych narodowości, których spostrzegawczość zadziwiała, a kuchnia zaskakiwała. Na Międzynarodowy Festiwal "Uśmiechy Morza" przyjechały z Europy najlepsze zespoły ludowe, nowoczesne i wokalne. Przesłuchania trwały dwa dni, podczas których można było podziwiać utalentowanych tancerzy i wokalistów o czystych i pięknych głosach.
Z Bułgarii przywiezliśmy dwa trofea - I miejsce w kategorii zespołów ludowych do lat 11 i III w kategorii zespołów ludowych do lat 16. Radościom i okrzykom nie było końca. Wygrana zmobilizowała wszystkich do dalszej pracy, ponieważ już po powrocie do Polski, (od 6 do 11 lipca) rozpoczęły się próby prezentacji przygotowywanych na XXXVI Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach.
Województwo świętokrzyskie przywitało wszystkich wysokimi temperaturami, które rozgrzewały serca i dusze podczas zajęć warsztatowych i występów konkursowych. Mnóstwo koncertów, wiele prób i ćwiczeń prowadzonych przez najlepszych specjalistów polskich od folkloru, hip hopu, jazzu, klasyki, modernu sprawiło, że dwutygodniowy pobyt w Kielcach nazwać można "pracowitym odpoczynkiem". Walczyliśmy wytrwale o złotą jodłę wychowawczą, która przyznawana jest dla najlepszego zespołu festiwalu. Tego, który promuje swoje miasteczko, organizuje wieczorne spotkania i przygotowuje informacje w formie gazetek. Wygraliśmy. Do kolekcji naszych pucharów trafiło złoto, brąz w kategorii zespołów ludowych i wyróżnienie w kategorii innych form tanecznych.
Wakacje już za nami, za nami również kolejne wrześniowe sukcesy, a przed nami??? Praca, praca, praca oraz ta niesamowita radość i siła, którą z tańca czerpie każdy z nas.
Katarzyna Berska

Zdjęcia z Kielc można obejrzeć tutaj, a z Bułgarii tutaj