Relacja z III Forum Kultury w Mińsku Mazowieckim (14 XI 2011r.) i z wyjazdu na Litwę (15 - 18 XI 2011r.)


III Forum Kultury w Mińsku Mazowieckim.

W dniu 14 XI wystąpiliśmy na deskach sceny Szkoły Artystycznej w Mińsku Mazowieckim. Oglądali nas uczestnicy Forum - reprezentujący instytucje kultury powiatu mińskiego. Zatańczyliśmy w dwu odsłonach: poloneza i suitę lubelską, oraz krakowiaka i suitę nowosądecką. Nasz występ został nagrodzony dużymi brawami i niespodzianką w formie upominków.

Wyjazd na Litwę

W ramach współpracy ze Średnią Szkołą im. J.I. Kraszewskiego na Litwie zespół spędził 4 dni /od 15 do 18 XI/ w Wilnie. Był to niecodzienny wyjazd, bo wspólnie z rodzinami.
A oto zrealizowany program: 15 XI - przejazd do Wilna i zakwaterowanie się - mieszkaliśmy w bardzo przyjaznym nam hotelu - Dom Kultury Polskiej, gdzie mieści się restauracja pod swojskim nam tytułem PAN TADEUSZ /PANAS TADAS - po litewsku/, jest to także miejsce działalności Związku Polaków na Litwie i Teatru Polskiego.
Dzień 16 XI spędziliśmy na zwiedzaniu Wilna : Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej, kościół Piotra i Pawła z pięknymi rzeźbami, Cmentarz Na Rosie, gdzie znajduje się grób Józefa Piłsudskiego i wielu Polaków /historyków, literatów i artystów/. Podziwialiśmy także Świątynię prawosławną z pięknymi ikonami - cerkiew wileńską. Potem wjechaliśmy windą na wieżę telewizyjną ,skąd mogliśmy oglądać panoramę Wilna. Była to frajda, bo znajdowaliśmy się wszyscy wysoko, wysoko jakby w wielkiej misie , która obracała się wokół osi wieży, a my siedząc przy stolikach i spożywając smaczne desery mieliśmy w dole widok całego miasta w promieniach zachodzącego słońca.
Na koniec tego dnia robiliśmy zakupy w wielkim Centrum Handlowym.
17 XI gościliśmy po raz kolejny już w szkole w Nowej Wilejce. Najpierw odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości z udziałem chóru z tamtejszej szkoły i naszego zespołu. Widzami byli uczniowie i rodzice obydwu szkół i nauczyciele. Byliśmy pod wrażeniem pieśni polskich, jakie wykonał na wysokim poziomie artystycznym chór /dziewczęta w strojach ludowych, a chłopcy w mundurach harcerskich/. Patriotyczne nuty uzupełnił nasz zespół tańcami i poezją. Program był krótki, ale udany i wszystkim bardzo się podobał.
Potem rodzice pojechali oglądać dzielnicę Wilna pod przewodnictwem jednej z nauczycielek szkoły Kraszewskiego, a my pracowaliśmy na warsztatach. Uczniowie szkoły wileńskiej pod kierunkiem p. Katarzyny Berskiej uczyli się tańców ludowych, a my poznawaliśmy praktycznie sztukę wykonywania pisma gotyckiego na warsztatach plastycznych pod kierunkiem ich nauczyciela plastyki.
Dzień zakończył się ciekawie - naszym pobytem i szaleństwie na zjeżdżalniach i basenach w akwaparku ponad 3 godziny, a rodzice gościli w ośrodku rekreacyjnym zrobionym na wzór skansenu - w Belmontasie.
No i nadszedł ostatni dzień pobytu, który już był także dniem pożegnań i wyjazdu, Przedpołudnie spędziliśmy w Trokach zwiedzając usytuowany na jeziorze zamek, potem na posiłek obiadowy mieliśmy litewskie danie: kibiny /pieczone pierogi z mięsem/ i rosół. Rozgrzani posiłkiem i emocjami wracaliśmy do domu. Teraz już tylko pozostały wspomnienia, a jest co wspominać. Było super.
Teresa Kowalska
Zdjęcia z Litwy można obejrzeć w "Fotogalerii".