CIEKAWOSTKI, NOWOŚCINa uroczystości zakończenia roku szkolnego 2012/2013 mieliśmy zaszczyt gościć Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty Panią Katarzynę Góralską. To dla nas wielkie wyróżnienie!

W sobotę 22 VI 2013r. odbywała się akcja propagowana przez Urząd Miejski w Kałuszynie "Czysty zalew". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIIc i IIb. Uczniowie sprzątali plac i las wokół zalewu. Wszyscy zostali nagrodzeni. (p. Agnieszka Broniarek)27 maja ruszył finał konkursu na najpiękniejszy list dla Ziemi, organizowany w ramach ogólnopolskiej akcji Fundacji Ekologicznej Arka. Można w nim głosować na jeden ze 100 listów wybranych przez jury spośród kilku tysięcy nadesłanych prac. Wśród uczniów walczących o nagrodę główną znalazła się również Zuzanna Grzywacz z klasy IVb z naszej szkoły.
Konkurs na najpiękniejszy list to zwieńczenie akcji, która w całej Polsce trwa już od kilku miesięcy. W kwietniu dzieci w szkołach z ponad 350 gmin pisały Listy dla Ziemi na specjalnym ekologicznym papierze. Każda placówka miała za zadanie wybrać najlepszą pracę i przesłać ją do fundacji. W sumie do bielskiej "Arki" dotarło ok. 3 tysięcy listów. Jury po przejrzeniu prac wybrało 100, na które będzie można głosować do 16 czerwca.
Co zrobić, by zagłosować?
- posiadać konto na Facebooku
- polubić na Facebooku stronę akcji "Listy dla Ziemi": www.facebook.com/listydlaziemi
- wejść na specjalną aplikację konkursową: https://apps.facebook.com/listydlaziemi/
Wyniki zostaną ogłoszone 20 czerwca. Dziesięć najlepszych listów otrzyma nagrody m.in. tablety i aparaty fotograficzne. Dla pozostałych 90 osób przygotowano upominki: książki, albumy, gadżety.
Patronat nad akcją sprawują Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Edukacji Narodowej, a oficjalnym partnerem są Lasy Państwowe.
Więcej informacji oraz regulamin można znaleźć na stronie www.listydlaziemi.pl.
(Materiał pochodzi ze strony www.kaluszyn.pl)

WYNIKI I POWIATOWEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO JEDNEGO WIERSZA

KLASY I - III
I miejsce - Mateusz Łuniewski kl. III SP nr 2 w Mińsku Maz. (opiekun: p. Małgorzata Szczygielska - Kluska);
II miejsce - Adrian Broda kl. III SP w Siennicy (opiekun: p. Magdalena Biernat);
III miejsce - Roksana Grabek kl. III SP w Janowie (opiekun: p. Ewa Kostyra);
wyróżnienie - Hanna Lubaszko kl. I SP w Jeruzalu (opiekun: p. Anna Sadowska).

KLASY IV - VI
I miejsce - Maja Biernacka kl. IV SP w Starej Niedziałce (opiekun: p. Maria Osica);
II miejsce - Bartosz Myrcha kl. IV SP w Starogrodzie (opiekun: p. Bożena Łobodowska);
III miejsce - Karolina Brzozowska kl. IV SP nr 1 w Mińsku Maz. (opiekun: p. Małgorzata Szczęsna);
wyróżnienie - Marta Reda kl. IV SP w Jeruzalu (opiekun: p. Elżbieta Żyła).VII MEMORIAŁ TOMKA CHROŚCICKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW
KAŁUSZYN 17 i 21 MAJA 2013R.
Piękną tradycją gminy Kałuszyn staje się impreza sportowa, na której młodzi piłkarze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu mińskiego, w duchu sportowej rywalizacji czczą pamięć swojego tragicznie zmarłego przed siedmioma laty kolegi, Tomasza Chrościckiego.
Tomek, absolwent Szkoły Podstawowej w Kałuszynie, potem uczeń Gimnazjum w Kałuszynie, członek drużyny młodzieżowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałuszynie, zimą 16 stycznia 2006r. bez wahania pospieszył na ratunek młodszemu chłopcu, pod którym zarwał się lód na jednym z warszawskich, parkowych jeziorek. Piętnastoletni Tomasz nie zawahał się, ale tłum gapiów nie potrafił znaleźć w sobie dość odwagi, aby pomóc dwóm chłopakom walczącym o życie z lodowatą wodą, wyczerpaniem organizmu i łamiącym się pod każdym ruchem ciała lodem. Kiedy nadjechała pomoc medyczna dla Tomka było już za późno, ale dzięki niemu młodszy chłopiec został uratowany.
22 sierpnia 2006r.Tomasz Chrościcki został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej MEDALEM ZA OFIARNOŚC I ODWAGĘ, a jego szkoły i miasto, organizując Memoriał, rokrocznie przypominają kolejnym pokoleniom jego historię - Tomek jest bohaterem naszych czasów.
W pierwszym dniu Memoriału zagrały ze sobą szkoły gimnazjalne: G. Jeruzal, G. Grębków, G. Cegłów, G. Jakubów oraz gospodarze - G. Kałuszyn w dwóch składach. W klasyfikacji końcowej I miejsce zajęła drużyna Gimnazjum Kałuszyn, II miejsce Gimnazjum z Cegłowa, a III Gimnazjum Jakubów. "Królem Strzelców" w tej kategorii wiekowej został Igor Madziar - reprezentant gospodarzy.
21 maja, w drugim dniu turnieju, w kategorii szkół podstawowych wzięło udział 6 drużyn: SP Janów, SP Mrozy, SP Grębków, SP Jakubów, oraz dwie drużyny gospodarzy - SP Kałuszyn. W klasyfikacji końcowej I miejsce zajęła drużyna z Kałuszyna w I składzie, II miejsce drużyna z Janowa, a III miejsce II skład ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie. "Królem Strzelców" turnieju został Sebastian Karwowski ze Szkoły Podstawowej w Janowie, tytuł najlepszego bramkarza uzyskał Kuba Wąsowski z Kałuszyna, a najlepszym zawodnikiem turnieju został Marcin Kacprowicz, również reprezentant gospodarzy.
Goście honorowi imprezy, rodzice Tomasza - Wiesława i Krzysztof Chrościccy, wręczyli puchary i medale drużynom zwycięskim, zastępca Burmistrza Kałuszyna - p. Henryka Sęktas udekorowała wicemistrzów, Dyrektorzy Szkół - p. Maria Bartosiak i p. Marek Pachnik wręczyli nagrody za III miejsca.
Statuetki "króla strzelców", których fundatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Kałuszynie, wręczyli prezes OSP Kałuszyn p. Grzegorz Nowak i wice prezes p. Marek Chrościcki. Najlepszemu bramkarzowi gratulował prezes Klubu Victoria Kałuszyn - p. Dariusz Przybyłko.
Autorem artykułu jest p. Janna Bielińska.
Zdjęcia z Memoriału można obejrzeć w "Fotogalerii" - cz. I i cz. II.25 kwietnia 2013r. klasa IIIa została Laureatem Projektu Edukacji Przyrodniczej "ZOSTAŃ PRZYJACIELEM PTAKÓW" edycja 2013. Konkurs organizowany jest przez redakcję "Tygodnika Siedleckiego", Kuratorium Oświaty w Warszawie (delegatura w Siedlcach) i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Opiekun konkursu: p. Alicja Wąsowska


Nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskiej Akcji "Listy dla Ziemi" organizowanej przez fundację "ARKA".
10 kwietnia 2013r. uczniowie klas III - VI rozpoczęli akcję pisania listów dla Ziemi. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę ochrony środowiska i propagowanie haseł ekologicznych wśród najbliższych - czyli w rodzinie. Niektóre listy zaprezentowane będą w Internecie (na Facebooku).

24 kwietnia zorganizowaliśmy obchody Dnia Ziemi. W programie: happening, odczytanie listów dla Ziemi, prezentacja haseł i okrzyków propagujących tematykę ochrony środowiska naturalnego.
Inne działania proekologiczne naszej szkoły to:
- udział w konkursach;
- zbiórka makulatury;
- zbiórka butelek PET;
- akcja "Sadzenie drzew".
(opiekunowie: Krystyna Raczyńska i Wiesława Szymańska).
14 IV 2013r. zespoły "Kasianiecka" i "Eksplozja" wyjeżdżają na koncert charytatywny "Dla Kasi" w Szkole Podstawowej w Mrozach. Kasia jest uczennicą SP w Mrozach, ma 10 lat, jest chora na raka. Symbolem naszego wsparcia dla Kasi oprócz koncertu będzie przytulanka z dedykacją.

Miło nam poinformować, że w konkursie GRAND PRIX POLSKI CHEERLEADERS TYCZYN 06.04.2013 DYWIZJA CHEER MIX, KAT. JUNIOR MŁODSZY zdobyła I MIEJSCE. Gratulujemy!


Kartę zgłoszeniową można pobrać - tutaj.


W środę 27 lutego 2013r. na sesji rady miejskiej pięcioro uczniów naszej szkoły otrzymało z rąk Pana Burmistrza stypendium. Tego wyróżnienia dostąpili uczniowie, którzy po I semestrze roku szkolnego 2012/2013 osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.
Stypendystami zostali:
1. Maciej Tenderenda kl. VIc (śr. 5,5)
2. Karolina Kaczorek kl. VIc (śr. 5,38)
3. Julia Abramowska kl. Va (śr. 5,27)
4. Rafał Kalisz kl. VIc (śr. 5,25)
5. Aleksandra Przybyłko kl. VIc (śr. 5,25)
Warto również wspomnieć, że czwórka nagrodzonych (z wyjątkiem Oli) była stypendystami rok wcześniej, kiedy to ich wyniki w nauce były także bardzo wysokie.
Gratulujemy wyróżnionym i życzymy dalszych sukcesów!Miło nam poinformować, że Maciej Tenderenda z kl. VIc - uczeń p. Krystyny Raczyńskiej - został laureatem etapu wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Warszawie. Wielkie gratulacje!

Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Natalia Marciniak z klasy Vc zajęła I miejsce w Polsce w IX Ogólnopolskim Konkursie Literackim z okazji setnej rocznicy śmierci Bolesława Prusa pt. "Literacka wędrówka śladami Bolesława Prusa i jego bohaterów". Z Natalią pracowała pani Krystyna Osińska. Gratulacje!!!!

Na facebookowej stronie Studia Se-ma-for albo poprzez stronę Se-ma-fora trwa dogrywka konkursu "Wyczaruj misia". Zachęcamy do oddawania głosu na pracę ucznia naszej szkoły Damiana Wąsowskiego z kl. Ib. Głosowanie trwa do 13 grudnia 2012r.

6 grudnia 2012r. naszą szkołę odwiedził szczególny gość - Święty Mikołaj w asyście Śnieżynek i w towarzystwie małego renifera - Marcela. Każdy uczeń otrzymał słodki prezent. Dodatkowo niezwykły przybysz zostawił w niektórych klasach rózgi. Chyba nie wiedział, że w naszej szkole wszystkie dzieci są grzeczne i nikt nie zasłużył na rózgę.
Zdjęcia z wizyty w "Fotogalerii" - część I i część II.

6 grudnia 2012r. o godzinie 10.00 odbędzie się w naszej szkole II MIĘDZYGMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY.
Uczniowie z 18 szkół będą pisać dyktando (15 minut) i test ze znajomości ortografii i interpunkcji (około 50 minut). Honorowy patronat nad konkursem objęli: Burmistrz Kałuszyna i Dyrektor Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Kałuszynie.
Osoby odpowiedzialne za organizację i przebieg konkursu to p. Katarzyna Berska i p. Krystyna Osińska.
Wszystkim uczniom - uczestnikom konkursu życzymy powodzenia.

Święto Niepodległości w Kałuszynie - tradycyjnie i inaczej
Realizując projekt współfinansowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej jako zadanie publiczne "Inicjowanie i wspieranie działań mających na celu poprawę jakości życia ludzi starszych oraz ich aktywności życiowej" pod tytułem:
"DO ŚWIĘTOWANIA POPRZEZ AKTYWNE DZIAŁANIE WIELU POKOLEŃ"
Stowarzyszenie Inicjatyw Wszelkich zorganizowało cykl artystycznych warsztatów edukacyjnych, warsztatów charakteryzatorskich w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie. Dzieci, młodzież i seniorzy wyjeżdżali na spektakle teatralne i musicale m. in: "Pożarcie królewny Bluetki", "Polita" i inne. Zwieńczeniem warsztatów i zajęć edukacyjnych było opracowanie widowiska "Ojczyzny Święto", które pokazano na Dzień Niepodległości w Kałuszynie.
Dzień był piękny, słoneczny, ciepły jak na tę jesienną porę. W Kałuszynie mieszkańcy spędzili go świątecznie w nastroju podniosłym, choć spokojnie. Po mszy świętej w kościele parafialnym "Za Ojczyznę" odbyło się uroczyste składanie wieńców przy pomniku "BOJOWNIKOM O NIEPODLEGŁOŚĆ".
Następnie przy dźwiękach Orkiestry Dętej im. Błogosławionego Jana Pawła II i w towarzystwie sztandarów organizacji i instytucji wszyscy przemaszerowali do Domu Kultury na Koncert Świąteczny dla Ojczyzny. Tam po krótkim przemówieniu Burmistrza Kałuszyna wybrzmiały dwie sztandarowe pieśni ROTA i LEGIONY, a pochylone sztandary dodały podniosłości chwili. Potem widzowie wysłuchali koncertu pieśni niepodległościowych i patriotycznych w wykonaniu Flecików - zespołu wokalno-instrumentalnego ze Szkoły Podstawowej.
Następnie rozsunęła się kurtyna i oczom widzów ukazała się grupa tancerzy rozpoczynając program w formie musicalu od utworu z Deszczowej Piosenki "Dzień dobry", aby po chwili przenieść widzów w czas mrocznych dziejów.
A był to zaskakujący początek: taniec w czerwonych, czarnych i białych pelerynach do Etiudy Rewolucyjnej. A potem kolejne punkty programu, zmiany tempa, nastroju, światła i muzyki wkomponowane w scenografię wykonaną we współpracy z instruktorami Domu Kultury.
Wykonawcy programu artystycznego to uczestnicy warsztatów artystycznych, a wśród nich zespołu Pieśni i Tańca Kasianiecka, zespołu Eksplozja, instrumentalno - wokalnego Fleciki i zespołu międzypokoleniowego Razem. Tworząc program mieliśmy wiele wątpliwości - mówią organizatorzy zadania - czy wyjdzie nam tak jak chciałybyśmy. Połączyliśmy formę musicalową z ludowością i elementami patriotycznymi w piosenkach, a utworem poetyckim był tylko jeden w całym programie - jako motyw łączący akcję "Przybysz - Słonimskiego".
Potem ocenili widzowie: Było pięknie, INACZEJ. Bo rzeczywiście inaczej, ale jak zawsze tradycyjnie - patriotycznie było w Kałuszynie. Fragmenty widowiska wykorzystano także w koncertach dla szerszej publiczności w powiecie mińskim i w Zamku Królewskim w Warszawie.
(Autorką artykułu jest pani Teresa Kowalska).

Paulina Laskowska z kl. IIIa ułożyła krzyżówkę, która została zamieszczona w czasopiśmie "Echo katolickie" nr 44 z dnia 1-7 XI 2012r. Hasło krzyżówki: "Różaniec". Opiekun Pauliny - katechetka Krystyna Sęktas

9 XI 2012r. miała miejsce bardzo ciekawa wycieczka do Warszawy pt. "Szlakiem tolerancji religijnej". Wzięło w niej udział 35 uczniów klas IV - VI i 8 nauczycieli (na czele z panem dyrektorem). Podczas wycieczki odwiedziliśmy 5 światyń różnych wyznań. Byliśmy w meczecie, w synagodze, w kościele ewangelicko - augsburskiem, w cerkwi i w rzymskokatolickim kościele katedralnym. Każde odwiedzane miejsce przenosiło nas w inny wymiar wiary, ukazywało podobieństwa i różnice w wyznawanych przez nas religiach, uświadamiało, jak ważna jest tolerancja.
Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w "Fotogalerii" - cz. I , cz. II. i cz. III.

24 X 2012r. dyrektor szkoły pan Marek Pachnik i cztery uczennice z kl. VIc udali się do Treblinki, gdzie miało miejsce spotkanie pod hasłem "Jesteśmy razem". Poniżej relacja Pauliny Kielak. Prace trzech pozostałych dziewcząt (Karoliny Kaczorek, Julii Proczki i Wiktorii Wierzbickiej) będzie można przeczytać w kolejnym numerze "Tornistra".
"Treblinka to miejsce, które kojarzy się nam ze śmiercią 900 tys. ludzi. Byli oni zamykani w komorach gazowych, następnie okradani ze wszystkich kosztowności i paleni. To właśnie tam udaliśmy się na wycieczkę, aby uczcić pamięć pomordowanych. Na miejscu spotkaliśmy wielu Żydów, którzy przyjechali tu z daleka, aby w tym dniu oddać cześć bestialsko zamordowanym. W dzisiejszych czasach, choć wiemy, że tak było, to i tak nie możemy sobie tego wyobrazić.
Najpierw poszliśmy właśnie tam, gdzie mordowano tysiące ludzi. W tym miejscu obecnie znajduje się bardzo dużo kamieni, na których wyryte są nazwy miast, z których pochodzili polegli. Jest tam również kamień z nazwą naszej miejscowości Kałuszyn.
Pod koniec wycieczki poszliśmy jeszcze do muzeum. Tam również dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i wzbogaciliśmy naszą wiedzę o Treblince".
Zdjęcia z pobytu w Treblince w "Fotogalerii".


Stypendia IKEA FAMILY rozdane
We wrześniu 2012r. 15 uczniów naszej szkoły złożyło wnioski o przyznanie stypendium w ramach Funduszu Stypendialnego IKEA FAMILY.
Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone przez Komisję Stypendialną zgodnie z zasadami ujętymi w regulaminie.
Po weryfikacji w Fundacji św. Mikołaja zarządzającej Funduszem Stypendialnym IKEA FAMILY stypendium przyznano Mateuszowi Śledziewskiemu z kl. VIc.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Miło nam poinformować, że w Powiatowym Konkursie Gazetek Szkolnych "Młodzi Dziennikarze - Papieżowi" (w kategorii: szkoły podstawowe kl. IV - VI) nasza gazetka "Tornister" zdobyła I miejsce. Cieszymy się ogromnie!9 X 2012r. dyrektor naszej szkoły Pan Marek Pachnik brał udział w audycji radiowej pt. "Gminy walczą z alkoholizmem nieletnich" w Polskim Radiu 24. Audycji można posłuchać na stronie radia - Tutaj.W dniach 14 - 16 września odbyła się ogólnopolska akcja "SPRZĄTANIE ŚWIATA 2012" pod hasłem: "KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ...NIE ŚMIECĘ". Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji wraz ze swoimi wychowawcami i opiekunami.
Sprzątaliśmy ulice Kałuszyna, a także okoliczne lasy. Uczniowie z zapałem przystąpili do pracy. Każda klasa napełniła kilka worków śmieciami i różnymi odpadami. Z satysfakcją należy stwierdzić, że zadanie było dobrze wykonane. A my przyczyniliśmy się do poprawy wizerunku naszej miejscowości i okolicy.
Dziękuję wszystkim osobom biorącym udział w akcji za współpracę!
Koordynator akcji: Wiesława Szymańska

Początek września 2012r. zaowocował dwoma spotkaniami z nie...zwykłymi absolwentami. W nowym roku szkolnym mieliśmy przyjemność spotkać się z Panią Katarzyną Pawlak - dziennikarką i posłuchać, jak wspomina naszą szkołę, jakie były Jej początki dziennikarstwa, ile pracy i trudu wymagają studia dziennikarskie i jeszcze wiele innych ciekawostek. Uczniowie i nauczycieli obecni na spotkaniu mogli przeczytać kilka artykułów prasowych naszego gościa.
Cztery dni później 17 września spotkaliśmy się z Panem Grzegorzem Polkowskim - reprezentantem Polski w pływaniu na Paraolimpiadzie w Londynie. Nasz gość opowiadał o przygotowaniach do olimiady, o swoich wcześniejszych startach na olimpiadzie w Atenach (2004r) i w Pekinie (2008r). Uczniowie mieli mnóstwo pytań, na które Pan Grzegorz cierpliwie odpowiadał.
Zdjęcia z miłych spotkań z naszymi absolwentami można obejrzeć w "Fotogalerii".

Kolejne złoto Kasianiecki - to SUKCES w RZYMIE na Międzynarodowym Festiwalu LE STRADE DELLA MUSICA
Jeszcze do końca nie przebrzmiał ostatni dzwonek szkolny - 29 czerwca gdy członkowie Szkolnego Zespołu Pieśni i Tańca Kasianiecka szykowali się do wyjazdu na Międzynarodowy Festiwal Talentów w Rzymie. A dzisiaj wyjazd już przeszedł do historii, jak zawsze bogatej w wydarzenia i kolejny sukces. Zespół brał udział w konkursie międzynarodowym, w którym z Polski uczestniczyły formacje taneczne, wokaliści, artyści teatralni w wieku od 7 do 25 lat. Kasianiecka jak zawsze prezentowała nasz polski folklor w strojach łowickich i krakowskich (w tym dwie suity taneczne z przyśpiewkami i wiązankę pieśni ludowych). Najpierw był stres na występach konkursowych, a potem wspaniała zabawa i niesamowite atrakcje w Parku Zabaw ZOOMARINE: zmagania w bitwie morskiej, plażowanie i kąpiel w basenach, oglądanie pokazu delfinów, jazda na karuzelach , windach i różnego rodzaju kolejkach. Następnego dnia młodzi artyści zwiedzali zabytki Wiecznego Miasta. Byliśmy zauroczeni - stwierdza p. Teresa Kowalska - miejscami, w których dane nam było spędzać początek wakacji. A zwiedziliśmy te najważniejsze: Coloseum, Panteon, Fontanna di Trevi, z hiszpańskich schodów oglądaliśmy panoramę Rzymu. Kolejny dzień to zwiedzanie Watykanu. Pomimo upału, jaki panował we Włoszech postanowiliśmy wizualnie pokazać, że jesteśmy z Polski i ubrać naszych artystów w stroje krakowskie, czym wzbudziliśmy ogólne zainteresowanie zwiedzających Bazylikę Świętego Piotra. Słyszeliśmy słowa : Polako? Polako! Wielokrotnie. Byliśmy w tych momentach dumni, że jesteśmy rozpoznawalni.
Były także chwile wyciszenia i modlitwy nad grobem papieża Jana Pawła II i w małym kościółku Św. Stanisława.
Kolejny dzień i kolejne atrakcje: koncerty we włoskim miasteczku. Organizatorzy zaplanowali także wieczory: teatru, piosenki, organizowane przez zespoły biorące udział w Festiwalu. Kasianiecka zorganizowała oczywiście wieczór polskiego folkloru promując siebie i Kałuszyn. Dzieciaki opowiedziały o swojej szkole, o Kałuszynie, reklamowały kulturę ludową, powiat miński i ukazywały piękno ojczystego kraju. P. Katarzyna Berska tego wieczoru wystąpiła w roli prowadzącej imprezę i konkursy o sztuce ludowej dla pozostałych zespołów.
Atrakcją były także wyjazdy do Ostii nad Morze Tyrreńskie z kąpielą i plażowaniem. Czas jednak szybko uciekał i nadszedł ostatni dzień pobytu, a wraz z nim finał konkursu. Wszyscy byli lekko zestresowani. Koncert Finałowy w Sali koncertowej Teatru Wielkiego w Magic Land - to było coś, na co czekaliśmy od pierwszego dnia pobytu marząc o tym, abyśmy tam wystąpili jako laureaci. Wszyscy niecierpliwie czekali na werdykt Jury w Konkursie Talentów. Przedstawiciele zespołów zostali zaproszeni na scenę po odbiór dyplomów i nagród w postaci pucharów. Kolejne informacje prowadzących i kolejni laureaci. Po każdej informacji był pisk i radość tych, którzy wywalczyli kolejne miejsca w kolejnych kategoriach.
I... wreszcie wywołano zespół Kasianiecka w kategorii "Balli Folkloristici Ed Etnici - I POSTO" czyli I miejsce - a więc kolejny sukces! Aż trudno uwierzyć ! Uwierzyliśmy, gdy do rąk Sebastiana i Oli, którzy reprezentowali zespół powędrował puchar - nasz puchar. Sebastian tak mocno go ściskał i długo nie chciał oddać go nikomu. A potem był koncert finałowy i po raz kolejny Kasianiecka pokazała co potrafi. Sukces dodał tancerzom skrzydeł, a radości już nie musieli teatralnie udawać.
Dopełnieniem euforii tego dnia była zabawa w parku rozrywki Magic Land, niesamowite karuzele, szybkie wjazdy kolejkami w pętlach i zjazdy mega szybką windą, a wieczorem w hotelu pożegnania z nowymi przyjaciółmi, jakich poznaliśmy. Oj, długie to były pożegnania - stwierdziły panie rano, kiedy ciężko było obudzić dzieci na śniadanie. Do domu wracaliśmy 8 lipca wspominając przeżyte wydarzenia i wspominamy do dziś.
Należy podkreślić, że wyjazd zespołu Kasianiecka na Międzynarodowy Festiwal Talentów w Rzymie był wyjątkowym wydarzeniem, bo oprócz festiwalowych zadań dał nam możliwość poznania miejsca nam Polakom bliskiego ze względu na pamięć naszego wielkiego rodaka - papieża Jana Pawła II.
(Autorką artykułu jest pani Teresa Kowalska).
Zdjęcia z Włoch można obejrzeć w "Fotogalerii" - cz. I, cz. II, cz. III, cz. IV.

27 czerwca 2012r. odbył się Szkolny Festiwal z TIK Szkoły z Klasą 2.0. Podsumowanie projektu "Szkoła z Klasą 2.0" i prace uczniów może obejrzeć na podstronie "Szkoła z klasą 2.0""Nie w każdy Purim cud się staje..."
Ten jednak się wydarzył. Na ziemi kałuszyńskiej, w dniu 30 maja 2012 roku można było mówić o "ukrytym" cudzie - na drewnianej scenie Domu Kultury zabrzmiały razem głosy znanych i mniej znanych artystów. Różniących się wiekiem i doświadczeniem - pojawili się więc dojrzali członkowie zespołu Razem - Pani Jadwiga Kujawa i Pan Andrzej Kopczyński, ponad sześćdziesięcioro dzieci - uczniów Szkoły Podstawowej, należących do zespołów Kasianiecka i Fleciki oraz zaproszeni goście - między innymi podopieczni Żydowskiej Szkoły Lauder-Morasha w Warszawie. Wszyscy oni połączeni jedną pasją. Grali, śpiewali i tańczyli wspólnie, by po raz kolejny udowodnić, że bez przeszłości nie ma przyszłości, a o historii nie można zapominać, lecz należy ją pielęgnować i każdego dnia przekazywać kolejnym pokoleniom. Nie można bowiem zapominać, że Kałuszyn był przed wojną miejscem, gdzie żyło ponad 6,5 tysiąca Żydów, a jedynie 3 tysiące Polaków. Jeśli ktoś jest mieszkańcem tego małego miasteczka powinien czuć się w obowiązku pamiętać, identyfikować się z tym, co minęło, a jednocześnie upamiętniać działania obu kultur.
Z tego też powodu już po raz IV, w ramach spotkań z cyklu Miasteczka Dwóch Kultur, pod patronatem Starosty Mińskiego oraz Burmistrza Kałuszyna odbył się w mieście nad Witówką Dzień Kultury Żydowskiej. Piękna biblijna opowieść o królowej Esterze stała się podstawą do opracowania widowiska teatralnego "W barwach Purimowego Korowodu", ukazującego jedno z radośniejszych świąt żydowskich Purim. To historia króla Achaszwerosa (w tej roli wspomniany wcześniej Andrzej Kopczyński), Mordechaja, Hamana - najważniejszego urzędnika króla, któremu udaje się podstępem wymóc na władcy dekret dający prawo do wymordowania całego narodu żydowskiego oraz skromnej, żydowskiej sieroty, ukrywającej swe pochodzenie Hadassy, poślubionej królowi jako Estera. To właśnie ona prosi męża o zmianę rozkazu. Chcąc ratować naród, do którego należy przyznaje się do swojego pochodzenia, stając się wybawicielką wielu tysięcy dorosłych i dzieci. Istotą Purim jest więc radość i przeświadczenie, że Bóg działa z ukrycia, poprzez to, co nazywamy przypadkiem. Święto ma charakter karnawału, podczas którego urządza się przyjęcia, zabawy i maskarady.
Widowisko "W barwach purimowego korowodu" oddało charakter przedstawianego święta, zachwyciło wszystkimi, doskonale dobranymi elementami. Purimowe maski zaczarowały barwami i ozdobami, symbolizując ukrycie działań Boga za maską przypadku, zgodnie z żydowskim przesłaniem - "nawet, gdy twarz Boga jest niewidoczna, nie oznacza, że nie działa Jego dłoń". Biblijne słowa odczytane przez Babcię - Jadwigę Kujawę, nastrojowe pieśni królowej, zaproszenie na ucztę u króla wyśpiewane przez Fleciki oraz wesołe tańce w wykonaniu zespołu Kasianiecka wprawiły wszystkich obecnych w purimowy nastrój. A gości było tego dnia wielu. Na uroczystość przybyli bowiem: przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Warszawie, Zamku Królewskiego, dyrektor i nauczyciele szkoły żydowskiej Lauder - Morascha z Warszawy,przedstawiciele władz lokalnych z burmistrzem Kałuszyna p. Marianem Soszyńskim na czele, radni, przedstawiciele prasy i mieszkańcy naszego miasteczka.
Wszyscy oni byli pod ogromnym wrażeniem obejrzanego widowiska oraz kwiatowej dekoracji symbolizującej królewskie ogrody, a przygotowanej przez pracowników Domu Kultury. Słowa zachwytu rozbrzmiewały jeszcze po spektaklu. Organizatorzy zadbali, by wszyscy przybyli mogli spróbować słynnych Hamantaszy (uszu Hamana) - ciasteczek będących przysmakiem zarówno dzieci jak i dorosłych oraz zapoznać się z fotogalerią przedstawiającą ubiegłoroczne wydarzenia związane z miasteczkiem dwóch kultur.
Historia Estery uświadamia nam wszystkim, że zły los (PUR) może odmienić się w dobry, ale zależy to tylko i wyłącznie od nas. Już w 1970 roku zauważyła to Anna German, której piosenka otworzyła widowisko "W barwach purimowego korowodu", stając się dla wielu obecnych manifestem życiowym.
"Człowieczy los nie jest baśnią czy snem
Człowieczy los jest zwyczajnym szarym dniem
Człowieczy los niesie z sobą żal i łzy
Lecz jeśli chcesz możesz los zmienić w dobry lub zły".

(Autorką artykułu jest p. Teresa Kowalska).
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w "Fotogalerii" - cz. I, cz. II, i cz. III.

VI MEMORIAŁ TOMKA CHROŚCICKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ CHŁOPCÓW KAŁUSZYN 23 - 24 MAJA 2012R.
Przez dwa dni: 23 i 24 maja na boisku Orlika w Kałuszynie młodzi piłkarze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu mińskiego, w duchu sportowej rywalizacji uczcili pamięć swojego tragicznie zmarłego przed sześcioma laty kolegi, Tomasza Chrościckiego.
Tomek, absolwent Szkoły Podstawowej w Kałuszynie, potem uczeń Gimnazjum w Kałuszynie, członek drużyny młodzieżowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałuszynie, zimą 16 stycznia 2006r. bez wahania pospieszył na ratunek młodszemu chłopcu, pod którym zarwał się lód na jednym z warszawskich, parkowych jeziorek. Piętnastoletni Tomasz nie zawahał się, ale tłum gapiów nie potrafił znaleźć w sobie dość odwagi, aby pomóc dwóm chłopakom walczącym o życie z lodowatą wodą, wyczerpaniem organizmu i łamiącym się pod każdym ruchem ciała lodem. Kiedy nadjechała pomoc medyczna dla Tomka było już za późno, ale dzięki niemu młodszy chłopiec został uratowany.
22 sierpnia 2006r.Tomasz Chrościcki został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej MEDALEM ZA OFIARNOŚC I ODWAGĘ, a jego szkoły i miasto, organizując Memoriał, rokrocznie przypominają kolejnym pokoleniom jego historię - Tomek jest bohaterem naszych czasów.
W pierwszym dniu Memoriału zagrały ze sobą szkoły gimnazjalne: G. Jeruzal, G. Grębków, G. Cegłów, oraz gospodarze - G. Kałuszyn. W klasyfikacji końcowej I miejsce zajęła drużyna Gimnazjum Kałuszyn, II miejsce Gimnazjum z Cegłowa, a III Gimnazjum Jeruzal. "Królem Strzelców" w tej kategorii wiekowej został Damian Końca - reprezentant gospodarzy, a najlepszym zawodnikiem Igor Madziar - również z Kałuszyna.
24 maja, w drugim dniu turnieju, w kategorii szkół podstawowych wzięło udział 7 drużyn: SP Cegłów, SP Jeruzal, SP Stanisławów, SP Janów, SP Grodzisk, SP Siennica, oraz gospodarze SP Kałuszyn. W klasyfikacji końcowej I miejsce zajęła drużyna z Janowa, II miejsce drużyna gospodarzy, a III miejsce Szkoła Podstawowa ze Stanisławowa. "Królem Strzelców" turnieju został Daniel Kozik ze Szkoły Podstawowej w Jeruzalu, tytuł najlepszego bramkarza uzyskał Arkadiusz Noceń z Janowa, a najlepszym zawodnikiem turnieju został Karol Noiszewski ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie.
Goście honorowi imprezy, rodzice Tomasza - Wiesława i Krzysztof Chrościccy, wręczyli puchary i medale drużynom zwycięskim, zastępca Burmistrza Kałuszyna - p. Henryka Sęktas udekorowała wicemistrzów, Dyrektorzy Szkół - p. Maria Bartosiak i p. Marek Pachnik wręczyli nagrody za III miejsca.
Statuetki "króla strzelców", których fundatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Kałuszynie, wręczyli przedstawiciele drużyny młodzieżowej OSP noszącej imię Tomasza Chrościckiego. Najlepszemu bramkarzowi gratulował prezes Klubu Victoria Kałuszyn - p.Dariusz Przybyłko.
(Autorką artykułu jest p. Joanna Bielińska).

Redakcja szkolnej gazetki "Tornister" już po raz czwarty została laureatem konkursu "Redaktor Uczeń" organizowanego przez "Tygodnik Siedlecki" we współpracy z siedlecką delegaturą Kuratorium Oświaty. Rozpiera nas duma!


Kliknij w obraz, a dowiesz się więcej.

27 IV 2012r. w naszej szkole zakończyła się zbiórka pieniędzy na wspomożenie leczenia Kamila Dybka. Zebraliśmy 652,42 zł. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy!W II Ogólnopolskim Konkursie Gramatycznym Ewelina Jastrzębska z kl. VIc została finalistką a w XII Konkursie Ortograficznym "Ortografia na medal" organizowanym przez SNaP w Warszawie pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty - Ewelina została laureatką. Do obu konkursów przygotowywała ją pani Krystyna Osińska. Gratulacje!!!

W dniach 24 - 25 marca w Jezierzycach odbyły się Mistrzostwa Polski Cheerleaders. Zespół EKSPLOZJA, działający przy Szkole Podstawowej w Kałuszynie, reprezentowały trzy duety:
1. Kinga Moczulska i Ewelina Mroczek
2. Julia Pietrzak i Aleksandra Kopeć
3. Aleksandra Klimek i Joanna Sadoch
Dziewczyny sprawiły się znakomicie - przeszły eliminacje, w których wystąpiło ponad 50 duetów z całej Polski, a podczas finałów dwie reprezentacje EKSPLOZJI zajęły wysokie IV i V miejsce.

W XXXV edycji Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka" uczennica naszej szkoły Aleksandra Gniado z kl. IIc zajęła I miejsce w etapie powiatowym i zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Oli i jej nauczycielce p. Agnieszce Broniarek życzymy dalszych sukcesów!

21 marca 2012r. w naszej szkole odbywał się Wiosenny Festiwal Europejski. Każda z klas IV - VI wylosowała wcześniej jedno z państw Unii Europejskiej i w krótkiej prezentacji przybliżała go uczniom obecnym na widowni. Oprócz prezentacji multimedialnych pojawiły się postaci z mitologii greckiej, były śpiewy, tańce, scenki rodzajowe, treningi piłkarskie, pokazy mody i jeszcze wiele innych atrakcji. Okazało się,że pomysłowość naszych uczniów nie ma granic.

Konkurs Przyrodniczy dla uczniów szkół podstawowych województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2011/2012 odbył się pod hasłem "Ziemia naszym domem".
Uczestnicy konkursu musieli zwrócić uwagę na rozwijanie umiejętności planowania doświadczeń i interpretacji ich wyników, zastosowania wiedzy przyrodniczej w życiu codziennym.
Budowa wnętrza Ziemi, skały minerały, gleby, fauna i flora związana z życiem w glebie oraz funkcjonujący w tym środowisku człowiek to tylko niektóre zagadnienia z którymi musieli poradzić sobie uczniowie przystępujący do konkursu. Dla dzieci szkoły podstawowej to bardzo trudny temat, gdyż na tym etapie kształcenia poruszany jest on w wąskim zakresie. Dlatego pytania już etapu rejonowego były na bardzo wysokim poziomie obejmujące materiał gimnazjum i szkoły średniej. Spośród 245 osób biorących udział w tym etapie do wojewódzkiego zakwalifikowało się tylko 27 dzieci. Trzeba było wykazać się nie lada wiedzą i logicznym myśleniem aby dotrzeć do "mety". Maciej Tenderenda z kl. Vc został finalistą etapu wojewódzkiego. To ogromne osiągnięcie gdyż jest dopiero w klasie piątej. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
(Autorką artykułu jest pani Krystyna Raczyńska.)

9 marca 2012r. w naszej szkole miało miejsce drugie spotkanie z "nie...zwykłym" absolwentem. Tym razem gościliśmy Panią Iwonę Pawlukowską - prezesa Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim. Uczniowie mieli wiele pytań odnośnie pracy sędziego i sądu, interesowały ich wyroki, wiek przestępców, najtrudniejsze do rozstrzygnięcia i najciekawsze sprawy, którymi zajmowała się pani sędzina.
Być może za kilka lat, ktoś spośród obecnych uczniów pomyśli o wykonywaniu tego trudnego i odpowiedzialnego zawodu, który jest pasją Pani Pawlukowskiej.

Pani Katarzyna Pawlikowska przedstawiła krótkie podsumowanie tegorocznej akcji "Góra Grosza" przeprowadzonej w naszej szkole.
Ogółem zebrano 1569,87 zł. Największe kwoty przekazali: Aleksandra Danowska z kl. IIb (384,20 zł), Kinga Zagórska z kl. IIb (330 zł), Marcin Kacprowicz z kl. Vc (100 zł), Zuzanna Grzywacz z kl. IIIb (47,20 zł) i Kinga Książek z kl. IIIb (42 zł).
Podziękowania dla wszystkich darczyńców.

Kuratorium Oświaty w Warszawie w każdym roku szkolnym organizuje Konkurs Polonistyczny dla uczniów województwa mazowieckiego. Oto kilka informacji na temat konkursu:
I etap odbywa się w szkołach podstawowych naszego województwa.
II etap rejonowy ma miejsce w następujących miastach: Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce, Radomiu, Siedlcach i Warszawie.
W tym roku szkolnym w wyżej wymienionych miastach pisali zwycięzcy I etapu: łącznie 1310 uczniów. Do III etapu konkursu zakwalifikowało się 157 osób
Zmagania etapu wojewódzkiego o tytuł laureata lub finalisty odbyły się w Warszawie 11.02.2012r.
24 lutego 2012r. na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie ukazały się wyniki konkursu. 11 uczniów zdobyło tytuł laureata, 88 uczniów tytuł finalisty.
W konkursie brała udział uczennica klasy VIc Ewelina Jastrzębska, która w II etapie zdobyła najwyższą liczbę punktów, a w III etapie uzyskała 37 punktów i tytuł finalistki. Dzięki solidnej pracy i uzyskanym punktom znalazła się wśród 28 najwyżej ocenionych uczniów województwa mazowieckiego.
Uczennicę do konkursu przygotowała p. Krystyna Osińska.
Gratulujemy!!!
(Autorka artykułu jest pani Krystyna Osińska).

Niedzielny wieczór 12 lutego 2012 roku był wieczorem radosnym i jednocześnie mocno emocjonalnym. Pełen łez, uśmiechów i niezapomnianych wrażeń. Nie było chyba na widowni osoby, której nie wzruszyłaby prezentacja o Małej Dziewczynce z Kałuszyna. Trzy i połletniej Nikoli Wąsowskiej, która cierpi na naczyniaka jamistego - to właśnie dla niej uczniowie Szkoły Podstawowej w Kałuszynie i podopieczni Domu Kultury zorganizowali spotkanie pod hasłem "Obudź w sobie Anioła dla Nikoli". Taki koncert w Kałuszynie jeszcze się nie zdarzył. Na scenie Domu Kultury, przy skromnej, ale jak bardzo wymownej dekoracji, którą stanowiły maleńkie postacie aniołków i hasło imprezy, podświetlone dzięki ultrafioletowej lampie, znalazły swoje miejsce zespoły i artyści działający w Kałuszynie.
Wieczór rozpoczęła Katarzyna Berska, która śpiewając "Ty tylko nas poprowadź", jednocześnie wcieliła się w rolę konferansjerki. Dzielnie wspierała ją uczennica klasy VI, znana ze swoich krasomówczych sukcesów, Kinga Moczulska. Rodzinnie i jak zawsze profesjonalnie zagrał Akord G, a piosenka "Przeżyj to sam" niejednemu wycisnęła łzy z oczu. Była też Kasianiecka ze swoim ludowym - krótkim, ale radosnym programem, w którym nie zabrakło śpiewu, tak charakterystycznego dla folkloru. Właśnie za ten śpiew zespół został ostatnio wyróżniony w konkursie kolęd i pastorałek w Siedlcach. Fleciki zachwyciły uśmiechami i wesołymi rytmami piosenek. Nie zabrakło również solistów - z młodzieńczym zapałem, choć nieco stremowani zagrali na keyboardach Paweł Rozenek i Maciej Tenderenda. Przy akompaniamencie zespołu gitarowego śpiewała Oliwia Pytkowska. A na koniec widownia mogła podziwiać feerię barw, w tanecznych układach grupy Eksplozja, która pełna zadowolenia z ostatnich sukcesów na Grand Prix Polski Cheerleaders, skąd przyjechała z dwiema statuetkami za drugą lokatę, wzbudziła we wszystkich młodzieńczą radość.
Ponad dwie godziny muzyki - śpiewu i tańca okraszone brawami przybyłych kałusiaków, wśród których znalazł się włodarz miasta - Burmistrz Marian Soszyński oraz zaproszeni goście, przyniosły zadowolenie pomysłodawcom imprezy - dyrektorowi Markowi Pachnikowi i prezesowi stowarzyszenia "Drzewo Pokoleń" Teresie Kowalskiej.
Po raz kolejny okazało się, że mieszkańcy Kałuszyna mają wielkie serca. Postąpili zgodnie z maksymą Mikołaja Gogola "Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie było nas stać na udzielenie pomocy bliźniemu" - ci wszyscy, którzy przybyli, udzielili tej pomocy - zakupili cegiełki wstępu, zaopatrzyli się w piękne, papierowe bukiety, wykonane przez jedną z nauczycielek szkoły podstawowej, zrobili prezenty swoim dzieciom, wrzucając złotówki za zebrane przez uczniów podstawówki fanty, licytując oddane przez darczyńców przedmioty, wśród których znalazły się między innymi bilety na mecz Euro 2012 oraz pięknie wydane pozycje książkowe o powiecie mińskim. Ta niesamowita chęć pomocy, pełna akceptacja ludzi na tego typu przedsięwzięcia zaowocowała zbiórką ponad trzech i pół tysiąca złotych na kolejną operację dziewczynki, za co podziękowali wzruszeni rodzice małej Nikoli.
Dopełnieniem wrażeń artystycznych stała się piosenka w wykonaniu wszystkich artystów, a jej refren "Kto nie boi się wierzyć, że się uda... Ja nie, ja wierzę - Wiara czyni cuda" znakomicie oddał cel spotkania - wzbudził nadzieję w sercach rodziny i przyjaciół na wyzdrowienie małej Nikoli. "To właśnie ludzkie współczucie wobec wszystkich istot czyni z nas prawdziwych ludzi" - w ten niedzielny wieczór kałusiacy okazali się prawdziwymi ludźmi - pełnymi ciepła, wrażliwości, a przede wszystkim zwykłej, tak często bardzo trudnej, miłości.
Jeśli i Wasze serca są ogromne i znajdzie się w nich miejsce dla Małej Nikoli przekażcie 1% podatku na Jej subkonto w Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą".
(Autorką artykułu jest pani Katarzyna Berska).

Kalendarz turniejów organizowanych przez Polski Związek Cheerleaders otworzył Garwolin. To właśnie tam 4 lutego 2012 roku odbył się Otwarty Mazowiecki Turniej Cheerleaders Grand Prix Polski 2012. Patronat nad imprezą objął Zarząd Powiatu Garwolińskiego i burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski. Nie zabrakło Janiny Orzełowskiej, Marka Chciałowskiego - starosty powiatu oraz właścicieli firm - sponsorów zawodów. Podczas prezentacji tanecznych, których celem było budowanie profesjonalnego współzawodnictwa, propagowanie wśród dzieci i młodzieży tańca oraz wymiana doświadczeń między tancerzami i trenerami, na parkiecie pojawiły się kałuszyńskie zespoły. Do Garwolina pojechały dwie grupy - juniorzy młodsi EKSPLOZJA oraz juniorzy EKSPLOZJA JOY. Rywalizacja była zacięta, wśród zespołów bowiem pojawiły się najlepsze cheerleaderki i cheerleaderzy z całej Polski, m.in. z Gdyni, Warszawy, Płocka, Garwolina i Krakowa.
W ten zimowy i naprawdę mroźny dzień atmosferę znakomicie podgrzewała energetyzująca muzyka różnych rytmów. Nie zabrakło barwnych kostiumów i popisów sportowych - były niezapomniane wrażenia dla publiczności, która dopingowała ponad 250 tancerzy. Zmagania rozgrywały się w dwóch dywizjach - POM Dance i Cheer Dance, w trzech kategoriach wiekowych. Po raz pierwszy w Garwolinie startowały również duety, wśród których znalazł się również duet z Kałuszyna, który został wystawiony przez trenerkę Katarzynę Berską poza konkursem, jako próba i rozgrzewka przed kolejnymi mistrzostwami. Ola i Julia, mimo że poza konkursem sprawiły się doskonale, więc drzwi następnych zmagań, już klasyfikacyjnych, stoją przed nimi otworem. Dziewczęta i chłopcy z Kałuszyna, pracujący od kilku lat w Szkole Podstawowej zaprezentowali dwa układy, które regulaminowo musiały trwać od 135 do 150 sekund. Nad przebiegiem zmagań czuwali sędziowie, którzy w pierwszej turze, nazywanej official practise, weryfikowali choreografie - sprawdzając czy znalazły się w nich wszystkie elementy regulaminowe, a więc w dywizji POM Dance skoki, piruety oraz różnego typu arm motion. Podczas rundy finałowej oceniali zaś wartość artystyczną pokazów.
Początek zmagań roku 2012 był dla Kałuszyna niezwykle udany. Szczęśliwi tancerze zdobyli bowiem dwie statuetki - w kategorii junior młodszy za II miejsce, a kategorii junior również za II miejsce.
"Jestem dumna z moich dzieciaków i bardzo szczęśliwa. Udowodniliśmy, że jesteśmy dobrzy, choć pochodzimy z małej miejscowości i nie mamy sponsorów, którzy ułatwiają wiele, udało nam się osiągnąć wielki sukces" - podsumowała zawody Katarzyna Berska i zapowiedziała, że na Garwolinie na pewno się nie skończy. Tancerze z Kałuszyna szykują się bowiem na kolejne podboje Polski - mamy nadzieję, że nie zabraknie ich podczas turniejów w Kielcach i Gdańsku, gdzie w tamtym roku zajęli również wysokie miejsca. Trzymamy za nich kciuki i życzymy kolejnych sukcesów, a tym samym doskonałej promocji powiatu i małego, ale zawsze tanecznego Kałuszyna.
(Autorką artykułu jest pani Katarzyna Berska).

19 XII 2011r. (w ramach programu "Szkoła z klasą 2.0", do którego przystąpiliśmy w październiku 2011r.) odbyła się debata na temat korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w naszej szkole. W debacie wzięli udział przedstawiciele wszystkich klas od pierwszej do szóstej. Uczniowie dyskutowali na temat korzystania z nowych mediów w nauczaniu, uczeniu się i życiu szkoły. Efektem debaty będzie Kodeks 2.0 - dobre praktyki korzystania z nowych technologii.

15 grudnia 2011r. klasy szóste uczestniczyły w spotkaniu z burmistrzem Kałuszyna, panem Marianem Soszyńskim. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy zarówno o pracy burmistrza, jak i o planach dotyczących nowej hali sportowej czy skateparku.
Uczennica klasy IV Karina Chrościcka wykonała portret pana Mariana Soszyńskiego i ułożyła wiersz dedykowany panu Burmistrzowi.

W Powiatowym Konkursie Ortograficznym dla uczniów szkół podstawowych uczniowie klas I - III mieli za zadanie ułożyć wiersz ortograficzny. Aleksandra Gniado z kl. IIc zajęła I miejsce. Ułożyła poniższy wiersz:

O muszce kłamczuszce
Wstrętna mucha kłamczucha
śmiała się od ucha do ucha,
bo napisała na ścianie
takie z błędami zdanie:
"Wśrud pul i wśrud brzuz
pasła mucha stado kuz."
Mówią dzieci: Mucho źle!
Nie zadzieraj z drugą ce!
Tam jest "ó", gdzie zmieniasz w "O",
Zaraz wyjaśnimy to!
Pól - bo pole, brzóz - bo brzozy,
no i kóz - bo cztery kozy.
Sól - solimy, boli - ból,
stój - stoimy, koło - kół.
Główka - głowa, dwoje - dwóch! Nie lubimy takich much!
Przepisz mucho razy sto,
"ó" wymienia się na "o"!

Drugiego dnia znów mucha "główkóje",
"knóje", "malóje" i "kombinóje".
Pisze wyrazy, lecz znowu źle
i oszukuje, że wszystko wie.
Mucho, ty mucho, nie bądź kłamczuchą,
małą wstręciuchą, paskudną muchą,
bo gdy na lekcji kreskujesz "uje",
narobisz błędów, dostaniesz dwóję!
Mucha więc myśli i podsłuchuje -
jakie literki powstawiać w "uje"?
Kartki wciąż psuje i hałasuje.
Kto jej pomoże, kto poratuje?
Własnie dzieci z drugiej ce,
wiedzą, jak to pisze się.
Mówią: Mucho, by ci szło,
napisz "uje" razy sto!!!

Dnia 1 grudnia 2011 roku, o godzinie 10.00 w naszej szkole odbył się I Międzygminny Konkurs Ortograficzny, którego inicjatorami były nauczycielki języka polskiego - Pani Krystyna Osińska oraz Pani Katarzyna Berska. Zmagania konkursowe patronatem objął Dyrektor Szkoły - Pan Marek Pachnik.
Uczestnikami zmagań ortograficznych byli uczniowie klas IV - VI szkół podstawowych gmin graniczących z gminą Kałuszyn, a więc między innymi w grudniowy poranek na korytarzach naszej szkoły pojawili się reprezentacji szkół z Jakubowa, Nowych Groszk, Dobrego, Mlęcina, Mistowa oraz Mrozów. Nieco zdenerwowani ale pełni wiedzy na temat poprawnej pisowni odnotowali swój przyjazd własnoręcznym podpisem na liście obecności i zasiedli w szkolnych ławkach sali nr 27. Po oficjalnym otwarciu konkursu przez Pana Dyrektora sprawdzono nienaruszalność koperty z zagadnieniami konkursowymi, otworzono ją w obecności wszystkich przybyłych uczniów oraz nauczycieli, a następnie skopiowano w ilości potrzebnej do zrealizowania konkursu.
Zadania konkursowe sprawdzały umiejętności ortograficzne i interpunkcyjne - dyktando i test wyboru miały na celu wyłonić Mistrza Ortografii oraz uczniów, przed którymi poprawność języka polskiego nie ma tajemnic. Zagadnienia - zarówno dyktando jak i test - przygotowane zostały przez czynną członkinię Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, a jednocześnie nauczycielkę języka polskiego w jednej z siedleckich szkół - Panią Elżbietę Tyrawską.
Konkurs odbywał się jednego dnia, po przerwie na słodki poczęstunek nastąpiło ogłoszenie wyników, które były dla naszej szkoły bardzo korzystne. Klasyfikacja punktowa przedstawiała się bowiem tak:
II wyróżnienie - Aleksandra Królak
I wyróżnienie - Natalia Witon, Szkoła Podstawowa w Nowych Groszkach
III miejsce - Kinga Grzyb, Szkoła Podstawowa w Mrozach
II miejsce - Karolina Krzyżanowska, Szkoła Podstawowa w Mlęcinie
I miejsce - Ewelina Jastrzębska, Szkoła Podstawowa w Kałuszynie
Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy oraz jej opiekunce Pani Krystynie Osińskiej.
II Międzygminny Konkurs Ortograficzny odbędzie się w roku 2012.

24 listopada 2011r. redaktorzy naszego szkolnego miesięcznika "Tornister" i członkowie Klubu Miłośników Książek odwiedzili studio Radia "Eska" i wydawnictwo "Prószyński i S-ka". W "Esce" podglądali pracę dziennikarzy radiowych, dowiedzieli się, jakie błędy można często usłyszeć w radio, wykonali również ćwiczenia rozgrzewające głos.
W wydawnictwie "Prószyński i S-ka" poznali kolejne etapy pracy nad książką - od maszynopisu do książki w księgarni. W dziale graficznym zobaczyli m.in.okładki do książek fantastycznych i odkryli trick, jak pokazać człowieka, który widzi duchy.
Na zakończenie wycieczki obejrzeli film "Listy do M", który to film wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.
Zdjęcia z wycieczki - w "Fotogalerii".

23 listopada 2011r. troje redaktorów gazetki "Tornister" wzięło udział w konferencji prasowej podsumowującej XV edycję Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego w powiecie mińskim. Konferencja odbyła się w Muzeum Ziemi Mińskiej. Obok profesjonalnych dziennikarzy np. z "Dzwonu" lub "Strefy Mińsk", znaleźli się także przedstawiciele czterech redakcji szkolnych gazetek, w tym jedynie nasz "Tornister" reprezentował szkoły podstawowe. Relacja ze spotkania z pięcioma uczestnikami etapu ogólnopolskiego wkrótce.

W dniach 15 - 18 XI 2011r. członkowie zespołu "Kasianiecka" wspólnie z rodzinami wyjechali na Litwę. Relację pani Kowalskiej z tego niecodziennego wyjazdu można przeczytać tutaj, a zdjęcia w wykonaniu pani Berskiej są do obejrzenia w "Fotogalerii".
10 XI w naszej szkole zakończyła się zbiórka pieniędzy na wspomożenie leczenia Kingi Kwiatek. Zebraliśmy 1569,84 zł. Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy!

4 listopada w naszej szkole miało miejsce bardzo ciekawe wydarzenie - prezentacja straży pożarnej z Kałuszyna pt. "I Ty możesz zostać strażakiem". Pokaz działań straży poprzedzony był spotkaniem z panem Przemysławem Janiakiem - Naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Kałuszynie. Uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo należy wzywać straż pożarną i obejrzeli profesjonalny pokaz gaszenia pożaru.
Wielu uczniów po tym spotkaniu postanowiło zapisać się do Szkolnej Drużyny Pożarniczej.
Zdjęcia z akcji są do obejrzenia w "Fotogalerii" cz. I i cz. II.

W X edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Michaliny Chełmońskiej - Szczepankowskiej Michał Pawlikowski z kl. VIc zdobył I miejsce. (opiekun: p. Krystyna Osińska)
Michał recytował wiersz M. Chełmońskiej - Szczepankowskiej "Stracony czas" i fragment "Tryptyku rzymskiego" Jana Pawła II.

Od 3 X 2011r. zaczynamy zbiórkę zużytych tonerów i kartridży do drukarek atramentowych i laserowych. Więcej informacji w linku "Puste tonery".

28 X 2011r. zespół pieśni i tańca "Kasianiecka" wystąpi na Zamku Królewskim z widowiskiem "Krakowiacy i górale".

13 września 2011r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kałuszynie w duchu sportowej rywalizacji uczcili pamięć żołnierzy poległych w walkach pod Kałuszynem we wrześniu 1939r. Wyrazem szacunku był mecz piłki nożnej "Kałuszyn Północ - Kałuszyn Południe", rozgrywany już po raz 10. Imprezę otworzył dyrektor szkoły p. Marek Pachnik. Minuta ciszy poprzedziła piłkarskie spotkanie.
W drużynie "Północy" zagrali: Karol Noiszewski - kapitan, Przemek Lipka, Maciej Abramowski, Patryk Milewski, Arek Lipka, Marcin Witowski, Karol Stryczyński, Rafał Kalisz, Mateusz Wąsowski, Kuba Wąsowski. W drużynie "Południa": Marcin Kacprowicz - kapitan, Daniel Biernat, Eryk Szczęsny, Tomasz Kałuski, Dominik Piwowarczyk, Lech Bieliński, Patryk Drabarek, Piotr Grabarek, Kordian Kropicz, Czarek Wiśniewski. Mecz zakończył się zwycięstwem drużyny "Północy" 4:2. Imprezę przygotowali: p. Robert Gójski i p. Joanna Bielińska.
(Autorką artykułu jet pani Joanna Bielińska).
Zdjęcia z meczu można obejrzeć w "Fotogalerii".

12 września 2011r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wspólnie z mieszkańcami Kałuszyna i zaproszonymi gośćmi ochodzili 72-ą rocznicę walk pod Kałuszynem. Swoją obecnością podczas uroczystości w parku, Mszy Św. Polowej i Apelu Poległych oddaliśmy cześć i hołd poległym w obronie Kałuszyna.

W ostatnim tygodniu wakacji 2010/11 19 nauczycieli i pracowników obsługi wyjechało na cztery dni do Krakowa. Wydawało się, że cztery dni w Krakowie pozwolą nam zwiedzić to królewskie miasto wszerz i wzdłuż. Niestety, bliskie i pełne poznanie Krakowa nadal jest przed nami.
Podziemia Rynku Głównego w Krakowie były pierwszym punktem naszej wycieczki. Później obowiązkowo Wawel, Dzwon Zygmunta i Smok Wawelski. Odwiedziłyśmy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej, byłyśmy pod "papieskim" oknem na ulicy Franciszkańskiej, na dziedzińcu Collegium Maius i w opactwie Benedyktynów w Tyńcu.
Trzeci dzień pobytu w Krakowie zaczęłyśmy na Skałce, gdzie zwiedziłyśmy Kryptę Zasłużonych. Potem przeszłyśmy do dzielnicy żydowskiej - na Kazimierz, gdzie oprócz spaceru po urokliwych uliczkach i zaułkach, weszłyśmy do synagogi i na cmentarz Remuh. Środowe popołudnie zaczęłyśmy od wizyty w Kościele Mariackim i podziwiania ołtarza autorstwa Wita Stwosza. Później przejechałyśmy do Łagiewnik, gdzie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zwiedzałyśmy celę siostry Faustyny, modliłyśmy się i podziwiałyśmy panoramę Krakowa z wieży widokowej.
Ostatni dzień naszej wycieczki to wizyta w Oświęcimiu, gdzie znajdował się obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau. Tego miejsca nie da się zapomnieć...
Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w "Fotogalerii".

Zespół "Kasianiecka" podczas tegorocznych wakacji wziął udział w X Międzynarodowym Dziecięcym i Młodzieżowym Festiwalu Piosenki i Tańca "Magia Italiana". Nagrody przywiezione z Włoch - I miejsce w kategorii zespołów folklorystycznych oraz Nagroda Specjalna za kostiumy świadczą o bardzo wysokim poziomie naszego zespołu. Inne szkoły i zespoły mogą nam tylko zazdrościć.
Zdjęcia z Włoch w "Fotogalerii" część I i część II.

Europejskie programy "Mleko w szkole" i "Owoce w szkole"
Dzieci z klas I-III naszej szkoły otrzymują darmowe mleko oraz owoce i warzywa w ramach unijnego programu.

Zachęcam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w głosowaniu na plac zabaw w naszej gminie. Po zarejestrowaniu się na stronie www.NIVEA.pl i zalogowaniu można codziennie oddać jeden głos. Głosowanie trwa do 31 X 2011r. Uczeń, który poprzez głosowanie nazbiera najwięcej punktów, otrzyma bardzo wartościowy prezent.

W ramach obchodów Dnia patrona szkoły Bolesława Prusa uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w grze literackiej "Śladami Serca Serc". "Wędrówka" miała za zadanie wprowadzić uczniów w klimat utworów patrona oraz miejsc, w których gromadzili się znani pisarze tamtych lat.
Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać 10 zadań związanych z osobą Bolesława Prusa m.in. tekst z lukami i zdania typu prawda - fałsz dotyczące życiorysu patrona, rozpoznawanie utworów Prusa, zaprojektowanie pomnika, ułożenie wiersza, odszyfrowanie wiadomości od Prusa i odpowiedź na nią i inne.
Po 90 minutach wróciliśmy do planowych lekcji, a komisja konkursowa zajęła się sprawdzaniem rozwiązanych zadań. Wyniki konkursu możecie zobaczyć tutaj.

Redakcja szkolnej gazetki "Tornister" po raz trzeci została laureatem konkursu "Redaktor Uczeń" organizowanego przez "Tygodnik Siedlecki" we współpracy z siedlecką delegaturą Kuratorium Oświaty. Cieszymy się ogromnie!

Klasa Ia otrzymała Certyfikat Opiekuna Ptaków i została laureatem Projektu Edukacji Przyrodniczej "Zostań przyjacielem ptaków" edycja 2011. Gratulacje dla uczniów i wychowawczyni pani Alicji Wąsowskiej.

28 maja w Domu Kultury odbyło się III spotkanie z cyklu Miasteczka dwóch kultur - "Tu na kałuszyńskim zabytkowym bruku". Wieczór rozpoczęła Urszula Makosz, która wykonała cztery pieśni żydowskie. Gawędę o literaturze żydowskiej popartą prezentacją multimedialną bogatą w zdjęcia zaprezentowało dwóch przedstawicieli Zamku Królewskiego w Warszawie - panowie Jacek Pacocha i Daniel Dybowski. Młodzież z naszej szkoły wystawiła widowisko sceniczne oparte na elementach kultury żydowskiej i śpiewogrze Wojciecha Bogusławskiego "Krakowiacy i górale". Na zakończenie goście zostali zaproszeni na wystawę "Ślady przeszłości w Kałuszynie".
Zdjęcia z pełnego klimatu wieczoru można obejrzeć w "Fotogalerii" - część I i część II.

17 maja 2011 roku, na boisku Orlika, odbył się V Memoriał Tomka Chrościckiego w piłkę nożną chłopców w kategorii szkół podstawowych. Organizatorami imprezy byli: Szkoła Podstawowa w Kałuszynie, oraz ULKS działający przy tej placówce. W turnieju zagrało 6 drużyn: Sz.P.z Jeruzala, Sz.P. z Jakubowa, Sz.P. z Grębkowa, Sz.P. z Polkowa i dwie drużyny z Kałuszyna. Zawody rozgrywane były w systemie "każdy z każdym", co dało 15 meczy. W klasyfikacji końcowej turnieju I miejsce zajęła drużyna z Jeruzala, II miejsce drużyna z Jakubowa, a III miejsce Szkoła Podstawowa z Kałuszyna. "Królem Strzelców" turnieju został Damian Kozik ze Szkoły Podstawowej w Jeruzalu, który łącznie strzelił 11 bramek. Goście honorowi imprezy, rodzice Tomasza - państwo Chrościccy, z najmłodszym przedstawicielem rodziny Jakubem, wręczyli puchar i medale drużynie zwycięskiej, przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Kałuszynie - p. Jolanta Gójska udekorowała drużynę z Jakubowa, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kałuszynie - p. Marek Pachnik wręczył nagrody za III miejsce uczniom swojej szkoły. Delegacja Straży Pożarnej w Kałuszynie, fundator statuetki dla "Króla Strzelców", gratulowała sukcesu Damianowi Kozikowi.

W dniach 6 - 8 maja 2011r. zespół instrumentalno - wokalny "Fleciki" wziął udział w XXIV Ogólnopolskim a XVI Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej Łódź 2011 pod hasłem "Niech żyje Jezus w sercu mym".
Obok polskich wykonawców wzięło udział ponad 20 zespołów z zagranicy m. in. z Białorusi i Ukrainy. Zespół wystąpił w 25 - osobowym składzie: Joanna,Justyna i Kinga Gomółka, Ola i Ada Ruśplo, Martyna Drzazga, Ola Gadomska, Kasia Wąsowska, Paulina Wąsowska, Natalia Rozenek, Ilona Ruszkiewicz, Ola Noińska, Ola Gańko, Ola Przybyłko, Wiktoria Wierzbicka, Karolina Kaczorek, Martyna Kwiatkowska, Ola Szymańska, Ania Marciniak, Czarek Abramowski, Kasia Witowska, Ania Szczerbowska, Oliwia Pytkowska, Patrycja Nowak, Iga Plak w kategorii zespoły wokalne wielogłosowe.
Dzieci wykonały dwa utwory: "Gdy idziemy poprzez świat" i pieśń o zmartwychwstaniu "Niezwykła noc".
Pierwszy raz dzieci uczestniczyły w festiwalu w ubiegłym roku zdobywając wyróżnienie, w tym roku "Fleciki" zajęły III miejsce.
Łódzki festiwal ma przede wszystkim znaczenie edukacyjne, ale również towarzyskie. Organizatorzy dbają o zapewnienie wszystkim uczestnikom jak najlepszych warunków, panuje miła, rodzinna atmosfera. Opiekunka zespołu pani Wanda Stryczyńska ma nadzieję, że udział w tak ważnym konkursie stanie się tradycją szkoły.
Podczas festiwalu w Łodzi Kałuszyn reprezentowany był także przez duet: Oliwia Pytkowska i Anna Szczerbowska oraz Rodzinny Zespół Muzyczny " Akord-G" rodziny Gomółków.
(Autorką artykułu jest pani Wanda Stryczyńska).

8 maja 2011r. podczas XXIV Ogólnopolskiego a XVI Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej w Łodzi Zespół "Fleciki" zajął III miejsce w kategorii: zespoły wokalne wielogłosowe. Huraaa!

Dnia 04. 05. 2011r. członkowie Klubu Miłośników Książki wybrali się, po zajęciach szkolnych do Mińska Mazowieckiego na wystawę poświęconą Michałowi Elwiro Andriollemu.
Wśród pierwodruków ilustracji Andriollego zobaczyłyśmy rysunki do "Marii" Antoniego Malczewskiego, "Konrada Wallenroda" i "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Starej Baśni" Ignacego Kraszewskiego. Obejrzałyśmy również fotografie i rysunki budynków zaprojektowanych przez Andriollego (otwocki świdermajer).
Dopisało nam szczęście, ponieważ mogłyśmy obejrzeć także wystawę poświęconą papieżowi, Janowi Pawłowi ll, która miała być otwarta dopiero za kilka dni. Bardzo podobała nam się kolekcja znaczków pocztowych i kartek z podróży papieża, które wypożyczyli muzeum p. Zdzisław Ćmoch z Transboru i p. Piotr Stolarczyk z Mińska Mazowieckiego. Ściany Sali zdobiły liczne obrazy Ojca Świętego wykonane przez malarza amatora p. Marka Kozyrę ze Starogrodu.
Na zakończenie pan przewodnik uruchomił patefon, z którego popłynęła nastrojowa muzyka z lat 30 XX w.
Podsumowaniem mile spędzonego popołudnia było pójście do pizzerii.

Nasza szkoła wspólnie z Domem Kultury i Biblioteką Publiczną jest organizatorem IV POWIATOWEGO KONKURSU WIEDZY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH "Z MITOLOGIĄ za pan brat". Konkurs odbędzie się 24 maja 2011r. Więcej o konkursie w zakładce "Z mitologią za pan brat".

Cheerleaders Baltic Cup 2011
W dniu 15 kwietnia Nasz Szkolny Zespół EKSPLOZJA wyruszył do Gdańska na BALTIC CUP 2011 - Grand Prix Polski Cheerleaders w dywizji cheer-dance i Mistrzostwa Wybrzeża w dywizji pom-dance.
Piątkowy wieczór uczniowie spędzili na Starówce Gdańskiej, gdzie podziwiali piękno starej architektury i spacerowali. Niektórzy wybrali się na pyszne lody, inni na ciacho lub naleśniki.
Przygotowania do turnieju trwały do jedenastej w nocy - włosy kręcono na wałki, przygotowywano stroje. Rankiem w sobotę dziewczęta zostały uczesane i wszyscy udali się na śniadanie, po którym wyruszono już na miejsce zawodów.
BALTIC CUP okazał się turniejem, na który zjechały najlepsze zespoły cheerleaders z całej Polski. W sumie było ich ponad 40, co stanowiło około 600 tancerek i tancerzy (zdecydowanie w mniejszej ilości). Eksplozja wzięła udział w rywalizacji w kategorii POM Dance Junior Młodszy.
Mistrzostwa odbyły się na Hali Sportowo - Widowiskowej AWFiS. Widownia z 2000 miejsc była zapełniona, a obok wytyczonego do prezentacji miejsca grupy przygotowywały się do występów - rozciągając się i powtarzając układy. Przed każdą prezentacją odbywał się przegląd techniczny, ponieważ przepisy turniejowe są bardzo rygorystyczne - sprawdzano m.in. obecność biżuterii, odpowiedniego obuwia i elementów stroju, które nie mogły w żaden sposób narażać tancerza na niebezpieczeństwo.
Około godziny 18.30 wszystko było już jasne - podczas końcowej prezentacji zespołów ogłoszono wyniki - Zespół EKSPLOZJA zdobył VII miejsce oraz specjalną nagrodę - złoty tort w kształcie pompona.
Wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni do domu - VII miejsce na tak ogromnej imprezie, gdzie pojawiły się najlepsze zespoły z Mistrzostw Polski to WIELKI SUKCES.
(Autorką artykułu jest pani Katarzyna Berska).
Zdjęcia z turnieju mozna oglądać w "Fotogalerii" cz. I i cz. II.

Z przyjemnością informujemy, że dnia 28 lutego 2011 r. nasza szkoła otrzymała tytuł "SZKOŁY ODKRYWCÓW TALENTÓW".
Wyróżnienie przyznawane jest przez Panią Minister Katarzynę Hall tym placówkom, które swoją działalnością przyczyniają się do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień dzieci i młodzieży.
Nasza radośc jest tym większa, że w powiecie mińskiem tylko jedna szkoła podstawowa (nasza) otrzymała ten zaszczytny tytuł.

21 marca uroczyście powitaliśmy WIOSNĘ. Zagościła już w naszych klasach za sprawą konkursu na wiosenna dekorację sal, na tablicach pojawiły się barwne gazetki dotyczące tej, lubianej przez wielu, pory roku, a w poniedziałek pożegnaliśmy zimę.
Tego dnia klasy młodsze odbyły Sąd nad Marzanną i utopiły ją, a starsze wzięły udział w konkursach wiosennych, wśród których znalazły się:
- Konkurs NA STRÓJ WIOSENNY;
- Konkurs WIEDZY PRZYRODNICZEJ;
- Konkurs PIĘKNEJ INTERPRETACJI WIOSENNEGO WIERSZA;
- i MINI PLAYBACK SHOW.
Zdjęcia z wiosennych zabaw są do obejrzenia w "Fotogalerii".

Nasza szkoła została laureatem konkursu plastycznego "Nasze rude skarby" IX edycji Programu Edukacji Przyrodniczej "Zaadoptuj kasztanowca".
W marcu 2011r. w naszej szkole ruszył projekt "Wirtualna Społeczność Szkolna Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Kałuszynie". Zapraszamy na stronę: http://www.kaluszyn.psis.edu.pl
Podczas ferii zimowych uczniowie naszej szkoły bawili się i odpoczywali na zimowisku w Białym Dunajcu, a członkowie zespołu "Kasianiecka" brali udział w warsztatach tańca góralskiego w Zakopanem. Zdjęcia z zimowych wyjazdów wkrótce.
2 lutego 2011r. ogłoszono wyniki wojewódzkiego etapu Konkursu Przyrodniczego. Dwoje uczniów naszej szkoły zostało laureatami konkursu: Michał Pawlikowski z kl. Vc (94% punktów) i Joanna Sadoch kl. VIc (85% punktów). Oboje uczniów do przygotowała pani Krystyna Raczyńska. GRATULUJEMY!
XIX Finał WOŚP w Kałuszynie

W dniu 18 listopada w Urzędzie Miasta Siedlce odbyła się gala otwarcia wystawy fotografii wykonanych przez uczniów z 11 szkół z terenu województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego. Z naszej szkoły uczestniczyli: Wiktoria Wierzbicka, Julia Proczka, Maciek Tenderenda, Karolina Kaczorek, Krystyna Raczyńska, Piotr Proczka, Marian Pełka. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. wiceprezydent Siedlec J. Głowacki, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Nadbużańskich C. Starczewski, kordynator projektu M. Omelaniuk, dyrektor WFOŚiGW M. Płocka, starosta siedlecki Z. Wielogórski.
Wystawa "Bug w oczach dzieci" będzie "jeździć" po całej Polsce. Najpierw zostanie pokazana w Ministerstwie Ochrony Środowiska i Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie a później w samorządach całego kraju. W Kałuszynie wystawę będzie można obejrzeć pod koniec kwietnia 2011 roku. Zdjęcia prezentowane na wystawie będą opublikowane w III części albumu "Bug w oczach dzieci", który jest wydawany w Czechach.
Podczas uroczystej gali nasi uczniowie udzielili wywiadu dla "Tygodnika Siedleckiego" i stacji telewizyjnej CATEL. Aby zobaczyć nasz wywiad należy wpisać poniższy link http://www.tvsiedlce.pl/index_tv.php#nsite, następnie zakładka programy TV, zakładka publicystyczne, ikona rozmowy bez herbatki 18.11.2010.
Wystawa jest poświęcona pamięci pana Artura Tabora, który zaszczepił w nas pasję fotografowania.
(Autorką artykułu jest Pani Krystyna Raczyńska).
Zdjęcia z otwarcia wystawy można obejrzeć w "Fotogalerii".

Podczas Powiatowego Przeglądu Poetycko - Muzycznego o Tematyce Patriotycznej "Tu Wszędzie Jest Moja Ojczyzna", w kategorii dziecięcej - śpiew, przedstawiciele naszej szkoły zajęli medalowe miejsca.
II miejsce jury przyznało zespołowi "Fleciki", zaś III miejsce zdobył Jan Abramowski z kl. VIa. Cieszymy się bardzo!

W Wojewódzkim Integracyjnym Konkursie Recytatorskim w Mińsku Maz. Monika Pawlikowska z kl. Vc zdobyła I miejsce. Gratulacje!!!

W piątek 15 X 2010r. po lekcjach 23 nauczycieli i pracowników obsługi naszej szkoły udało się na 3-dniową wycieczkę nad morze. Zamieszkaliśmy w pięknie położonym i komfortowym pensjonacie "Czarny Kos" w Borkowie (ok. 20 km od Gdańska).
Podczas naszego pobytu nad morzem zwiedzaliśmy Trójmiasto i Szymbark. W Gdyni oprócz rejsu statkiem, odwiedziliśmy Oceanarium i "Dar Pomorza". W Sopocie obowiązkowo spacer po molo, a niektórzy również po plaży. W Gdańsku najpierw wizyta na Placu Solidarności obok Stoczni Gdańskiej, a później spacer po Starówce i Długim Targu.
W niedzielę 17 X pojechaliśmy do Szymbarku, gdzie w Centrum Edukacji i Promocji Regionu oglądaliśmy Dom Sybiraka, Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady, przeżyliśmy nalot będąc w bunkrze "Gryfa Pomorskiego", w domu stojącym na głowie rzeczywiście zakręciło nam się w głowie, a na koniec zobaczyliśmy najdłuższą deskę świata i stół noblisty.
W poniedziałkowy ranek pokój nauczycielski wypełniał głośny powycieczkowy śmiech i wspomnienia typu "...a pamiętasz...".
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w"Fotogalerii"

15 X 2010r. w Rejonowym Konkursie Krasomówczym w Mińsku Maz. dwoje uczniów naszej szkoły zajęło I miejsce. Dominik Walaszczyk z kl. VIa prezentował tekst pt. "Elwiro Michał Andriolli i Bolesław Prus". Autorką sukcesu Dominika jest Pani Krystyna Osińska. Drugim laureatem I-go miejsca jest Kinga Moczulska z kl. Vc, którą przygotowała Pani Katarzyna Berska. Cieszymy się, że krasomówcy są wśród nas!

28 września 2010r. w Siedlcach odbyło sie podsumowanie konkursu "Porządkujemy i odnawiamy las". Nasza szkoła została "podwójnym medalistą". Pierwsze miejsce zdobyliśmy w kategorii: Edukacja, a trzecie miejsce w kategorii: Sprzątanie lasu.
Ten sukces zawdzięczamy pracy uczniów i trzech Pań - Krystyny Raczyńskiej, Agnieszki Broniarek i Doroty Kobeszko. Gratulacje!

W sierpniu 2010r. zespół "KASIANIECKA" wyjechał do Odessy, gdzie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcym "Morskaja Żemczużina" czyli Morska Perełka. Miło mi poinformować, że nasi uczniowie zajęli I miejsce i otrzymali nominację na festiwal "Orfeusz w Italii", który odbywa sie we Włoszech. Trzymamy kciuki i gratulujemy!

W dniach 28 VI - 4 VII gościliśmy w Kałuszynie grupę 25 uczniów z Nowego Korczyna (powiat buski). Są to tereny, których nie oszczędziła tegoroczna powódź.
Szkoła Podstawowa w Kałuszynie i Gimnazjum połączyły siły i wpólnie staraliśmy się umilić czas naszym gościom. W ciągu dnia jeździliśmy na wycieczki do Warszawy prezentując najciekawsze miejsca i największe atrakcje naszej stolicy. Dzieci z Korczyna były w Łazienkach, na lotnisku, na basenie "Warszawianka", odbyły przejażdżkę metrem, były przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na Powązkach i w ogrodach na dachu BUW. Uczestniczyły w seancie w kinie interaktywnym, podziwiały panoramę Warszawy z 31 piętra Pałacu Kultury i Nauki, zwiedziły też warszawskie ZOO, Zamek Królewski i Stare Miasto. W Węgrowie odwiedziły Dom Gdański i Cepelię Węgrowską, a także klasztor i bazylikę. Oglądały też zamek - zbrojownię w Liwie i zamek - pałac w Starejwsi.
Wieczorami opiekę nad gośćmi sprawowały rodziny, u których nocowali uczniowie z terenów popowodziowych. Zaangażowanie rodzin było ogromne. Podsuwanie smakowitego jedzenia, organizowanie ognisk, grillowanie i inne atrakcje powodowały, że nasi goście nie czuli się osamotnieni. Nie mieli czasu na nudę i na tęsknotę.
Zdjęcia z pobytu gości z Korczyna w Kałuszynie można obejrzeć w"Fotogalerii"

Bieżący rok szkolny (2009/10) jest łaskawy dla naszej gazetki "Tornister". Po sukcesie w Powiatowym Konkursie Gazetek Szkolnych kolejna nagroda. Tym razem zostaliśmy laureatem konkursu organizowanego przez "Tygodnik Siedlecki" we współpracy z siedlecką delegaturą Kuratorium Oświaty. W konkursie "Redaktor - Uczeń" znaleźliśmy się w gronie sześciu laureatów ( w tym trzech ze szkół podstawowych). Nasza radość jest ogromna!

W Szkole Podstawowej w Kałuszynie 1 czerwca świętowano pod hasłem "Europejski Dzień Dziecka". Już od rana wszystkie klasy zebrały się na pięknie udekorowanej z tej okazji hali gimnastycznej i wysłuchały życzeń z okazji ich święta od Pana Dyrektora Marka Pachnika oraz wszystkich nauczycieli.
Uroczystości rozpoczęły się od wysłuchania hymnu Unii Europejskiej pt. "Oda do radości" w wykonaniu szkolnego zespołu "Fleciki" oraz obejrzeniu krótkiej prezentacji multimedialnej, która miała na celu poszerzyć wiedzę uczniów na temat Unii Europejskiej. Zaraz po tym, dzieci mogły sprawdzić, co zapamiętały z filmu, w krótkim quizie. Dobra odpowiedź nagradzana była drobnym upominkiem.
Kolejnym punktem programu był międzyklasowy konkurs wiedzy o Unii Europejskiej. Trzyosobowe drużyny z każdej klasy losowały i odpowiadały na pytania z różnych dziedzin dotyczących Unii Europejskiej oraz krajów, które do niej należą. Najlepsza okazała się klasa Va, zaraz po niej klasa IVc oraz klasa VIb. Zwycięzcy oraz pozostałe klasy otrzymali nagrody i drobne upominki oraz dyplomy za udział w konkursie.
W tym samym czasie klasy młodsze pod opieką wychowawców wykonywały plakaty pod hasłem: "Jestem małym europejczykiem".
Konkurs Eurowizji zapewnił świetną zabawę i wykonawcom i publiczności, która każdy występ zespołów nagradzała gorącymi brawami. Najbardziej spodobał się "Jożin z Bażin" oraz zespół O-Zone. Dzieci poznały także popularne zwroty w różnych językach europejskich.
Najbardziej wyczekiwanym punktem programu był mecz piłki siatkowej - EUROPA kontra POLSKA. Drużynę Polski stanowili uczniowie, zaś Europy nauczyciele. Po zaciętej walce Polska pokonała Europę 2:0.
Na zakończenie odbył się pokaz plakatów wykonanych przez klasy I - III oraz wręczenie słodkich upominków pozostałym dzieciom.
Obchody Dnia Dziecka przygotowały: Pani pedagog Agnieszka Borucińska oraz nauczycielki języka angielskiego: Magdalena Kłoszewska, Ewelina Pachnik i Anna Wolska.
(Autorką powyższego artykułu jest pani Anna Wolska).
Zdjęcia z "Europejskiego Dnia Dziecka" można obejrzeć w "Fotogalerii"

28 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Bioróżnorodności. Pierwszym punktem spotkania był Festiwal Piosenki Przyrodniczej pt. "Las domem ludzi i zwierząt". W jury konkursowym zasiadł pan burmistrz Marian Soszyński, dyrektor Domu Kultury pan Marian Pełka i dyrektor szkoły Pan Marek Pachnik. Trzej panowie nie mieli łatwej pracy, ponieważ każda klasa (z kl. IV - VI) przygotowała się do Festiwalu solidnie i każdy występ można było uznać za wydarzenie kulturalne. Ostatecznie zwyciężyła kl. Vb, tuż za nimi znalazła się kl. IVc, zaś trzecie miejsce zdobyła kl. Va.
Po emocjach wokalno - instrumentalnych członkowie LOP-u zaprezentowali ciekawe przedstawienie, w którym odbywała się rozprawa sądowa nad trzema młodymi chłopcami, którzy niewłaściwie zachowywali się w lesie. W roli świadków występowały zwierzęta.
Ostatnim elementem Dnia Bioróżnorodności było podsumowanie konkursów, które odbywały się na poszczególnych przedmiotach przez miesiąc. Pełną listę laureatów wszystkich konkursów można znaleźć na stronie "Laureaci konkursów", zaś zdjęcia znajdują się w "Fotogalerii".
Dzień Bioróżnorodności przygotowały panie Krystyna Raczyńska, Agnieszka Broniarek i Dorota Kobeszko.

Od dwóch lat w naszej szkole realizowany jest projekt "Miasteczka dwóch kultur". 16 maja członkowie "Kasianiecki" i "Eksplozji" zaprosili gości na żydowskie wesele i ślub pod chupą. Zdjęcia z widowiska można obejrzeć w fotogalerii, zaś artykuł z "Nowego Dzwonu" przeczytacie tutaj

W I Powiatowym Konkursie Gazetek Szkolnych promujących powiat miński nasza gazetka "Tornister" zdobyła I miejsce. 3 maja 2010r. z rąk starosty mińskiego Pana Antoniego Tarczyńskiego otrzymaliśmy statuetkę i nagrodę - aparat cyfrowy. Takie wyróżnienie to powód do dumy, ale i wytężonej pracy.

28 maja 2010r. podczas Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Pieśni Religijnej Łódź 2010 w kategorii: zespoły wokalne wielogłosowe zespół "Fleciki" otrzymał wyróżnienie. Cieszymy się razem z młodymi artystami.

600 lat temu giermek o imieniu Jaśko wstąpił w szeregi rycerstwa. Przyjąwszy przydomek Dzielny niedługo cieszył się rycerską wolnością i miłością swojej damy. Padł rozkaz "Na Grunwald" i Jan Dzielny, wraz ze swoim stanem wyruszył poprzez knieje i pola na Wzgórza Grunwaldu. Tam czekali już wrogowie - w białych płaszczach, z czarnymi krzyżami na piersiach...
To właśnie na takich, jakże ważnych kartach historii została oparta inscenizacja "Na polach Grunwaldu", którą wspólnie podczas pobytu w Wilnie w dniach 19 - 25 kwietnia przygotowała polsko - litewska młodzież.
Stało się tak za sprawą Stowarzyszenia Inicjatyw Wszelkich "Drzewo Pokoleń", któremu udało się uzyskać dofinansowanie Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji Polsko - Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży na projekt pod nazwą "Koncert na dwie Ojczyzny".
W programie projektu odbyły się zajęcia z dziedziny międzykulturowej, dotyczące między innymi wspólnych cech obu narodów oraz stereotypów funkcjonujących w obu środowiskach. Podczas działań i różnych zabaw - poznawania pieśni, tańców oraz legend - młodzież integrowała się oraz odkrywała wspólne zainteresowania i pasje.
Efektem końcowym było wspomniane wcześniej spotkanie artystyczne, które rozpoczął polonez odtańczony przez Zespoły: Pieśni i Tańca KASIANIECKA, Tańca Nowoczesnego EKSPLOZJA. Kolejnymi punktami programu były: litewski taniec ludowy Kiepurinie, przygotowany przez Zespół Lśniące Kropelki z Wilna oraz odśpiewanie regionalnych przyśpiewek litewskich. Na zakończenie dla uczczenia sześćsetlecia rocznicy walk pod Grunwaldem przedstawiono zdarzenia z 1410 roku, kiedy to ramię w ramię przeciwko Krzyżakom walczyli Polacy i Litwini. Połączenie tańca, piosenki i słowa poetyckiego wzbudziło zainteresowanie wszystkich przybyłych na uroczystość gości.
Spotkanie na Litwie było kolejnym działaniem zespołów artystycznych i zaprzyjaźnionych szkół. Nie mogłoby się jednak odbyć bez wsparcia pozostałych darczyńców - Burmistrza Kałuszyna, Dyrektora Szkoły w Kałuszynie oraz Stowarzyszenia Wspólnota Polska z Siedlec. Dzięki dobrym sercom przyjaznych ludzi młodzież zadowolona i szczęśliwa wróciła do Polski z nadzieją na współpracę w kolejnych latach, która przynosić będzie efekty oraz stanie się tradycją i przyczyną zacieśniania więzi obu narodów - Polski i Litwy.
(Autorką artykułu jest Pani Katarzyna Berska).
Zdjęcia z pobytu na Liwie można obejrzeć w fotogalerii.

Od połowy lutego, kiedy to zespół humanistyczny ogłosił "Konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną", uczniowie poszczególnych klas, wychowawcy i rodzice zastanawiali się i główkowali, jak podejść do tego zagadnienia. Czy zrobić palmę z suchych roślin, z bibuły, a może jednak żywą? W pokoju nauczycielskim i na korytarzach toczyły się dyskusje, jak najlepiej mocować poszczególne elementy palmy.
Niektóre klasy umawiały się na wicie palmy w domach, inne robiły to w szkole. Szczególnie w młodszych klasach przydała się pomoc rodziców, bez których ciężko byłoby przygotować dwumetrową palmę (taka była maksymalna regulaminowa wysokość palmy).
W czwartek 25 marca wszystkie klasy zaprezentowały swoje palmy komisji konkursowej. Zapraszam do fotogalerii.

4 marca nasza szkoła otrzymała tytuł laureata VIII edycji Programu Edukacji Przyrodniczej "Zaadoptuj kasztanowca" w kategorii działania proekologiczne i w konkursie plastycznym "Nasze rude skarby". Organizatorami programu są "Tygodnik Siedlecki" i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

26 lutego 2010r. na uroczystej sesji Rady Miasta i Gminy Kałuszyn Burmistrz Kałuszyna p. Marian Soszyński wręczył stypendia 4 uczniom naszej szkoły, którzy w I semestrze uzyskali najlepsze wyniki w nauce. Są to: Patrycja Nowak kl. Va, Michał Pawlikowski kl. IVc, Natalia Wąsowska kl. VIc i Katarzyna Witowska kl. Va. Gratulacje!!!
Zdjęcia z sesji Rady Miejskiej można obejrzeć w fotogalerii.
Michał Pawlikowski z klasy IVc zajął III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym "Poetycki Testament Juliusza Słowackiego". Gratulacje dla Michała i dla pani Krystyny Osińskiej, która Go przygotowała do konkursu.

Po dokładnym zliczeniu pieniędzy możemy już podać oficjalną sumę, jak zebraliśmy w Kałuszynie podczas XVIII Finału WOŚP. Sztab przekazał do Fundacji 23.058 zł. DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO ZEBRANIA TAK DUŻEJ KWOTY PIENIĘDZY.

XVIII Finał WOŚP przeszedł do historii. Jak zwykle mieszkańcy i przyjaciele Kałuszyna nie zawiedli i okazali swoje wielkie serca zasilając konto Fundacji WOŚP i pomagając dzieciom z chorobą nowotworową.
. Wstępne wyniki tegorocznej zbiórki w sztabie w Kałuszynie prezentują się następująco:
- wolontariusze zebrali do puszek 12480,23 zł;
- licytacje przyniosły nam 9070 zł;
- loteria fantowa zaowocowała kwotą 961,5 zł;
- kawiarenka "Pod gorącym sercem świata" zarobiła 583,1 zł;
- zaś turniej tenisa stołowego zagrał za 150 zł.
Ogólna wstępna suma zebranych w Kałuszynie pieniędzy to: 23.245,09 zł. DZIĘKUJEMY!!!

17 grudnia w naszej szkole odbył się ekumeniczny Wieczór Wigilijny, na którym spotkali się przedstawiciele rodziców poszczególnych klas, zaproszeni goście i nauczyciele, aby podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i obejrzeć program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy VIc. Wieczór Wigilijny przygotowały Panie Ewa Paruzal i Ewa Zalewska.
Zdjęcia z wigilijnego wieczoru można obejrzeć w fotogalerii.

7 grudnia naszą szkołę odwiedził miły gość - Mikołaj we własnej osobie. Towarzyszyły mu dwie urocze Śnieżynki. Mikołaj z pomocniczkami wręczył każdemu uczniowi i nauczycielowi słodki czekoladowy upominek. Mikołaju, zapraszamy częściej! Zdjęcia z wizyty Mikołaja w fotogalerii.

GRATULACJE!!! Dla Karoliny Marciniak z klasy VIa, która 10 października 2009r. zajęła I miejsce w VIII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE POETYCKIM IM. STANISŁAWA CZERNIKA (i otrzymała telewizor)! Trzymamy kciuki za naszą koleżankę, która bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim.
21 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły obchodzili swoje święto. Tego bowiem dnia odbywała się uroczystość ślubowania i pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej w Kałuszynie. Najmłodsi z przejęciem powtarzali słowa ślubowania, z dumą czekali na moment pasowania wielkim ołówkiem, z uwagą słuchali ciepłych słów Dyrektora szkoły Marka Pachnika i Burmistrza Kałuszyna Mariana Soszyńskiego.
W drugiej części spotkania pierwszaki zaprezentowały program artystyczny, na który składały się wiersze, piosenki i scenka z udziałem Smerfów. Nad wszystkim czuwały wychowawczynie: p. Elżbieta Kalisz, p. Katarzyna Pawlikowska i p. Sławomira Wójcik.
Zdjęcia z uroczystości w fotogalerii.

W czwartek 08-10-2009 na Orliku w Kałuszynie rozegraliśmy mini turniej siódemek piłkarskich o Puchar Dyrektora SP w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I-II oraz kl. III-IV. W turnieju uczestniczyły drużyny z Kałuszyna oraz połączone siły szkół z Mrozów i Jeruzala.
Wyniki: Rocznik 2001/2002
Kałuszyn I - Kałuszyn II 5:0; 1:1
Kałuszyn II - Mrozy-Jeruzal 0:0; 1:2
Kałuszyn I - Mrozy-Jeruzal 0:1; 1:0

Klasyfikacja końcowa: 1.Kałuszyn I; 2.Mrozy-Jeruzal; 3.Kałuszyn II

Wyniki: Rocznik 99/00
Mrozy-Jeruzal I - Mrozy-Jeruzal II 3:0
Kałuszyn I - Kałuszyn II 7:0
Kałuszyn I - Mrozy-Jeruzal I 3:0
Kałuszyn II - Mrozy-Jeruzal II 0:0
Kałuszyn II - Mrozy-Jeruzal I 0:1
Kałuszyn I - Mrozy-Jeruzal II 3:0

Klasyfikacja końcowa: 1.Kałuszyn I; 2.Mrozy-Jeruzal I; 3.Mrozy-Jeruzal II; 4.Kałuszyn II

Dla wielu chłopców był to pierwszy w życiu taki turniej. Wszyscy dostali pamiątkowe medale wręczane przez dyrektora szkoły. Zawodom towarzyszyły ogromne emocje i piękna pogoda. Były łzy szczęścia, były łzy rozpaczy, była szalona radość, ale także i smutek. Warto organizować turnieje dla najmłodszych. To są zawsze niezapomniane chwile...
(Autorem artykułu jest p. Robert Gójski).
Zdjęcia z turnieju w fotogalerii.

14 września 2009r. już po raz IX rozegrano mecz piłki nożnej chłopców "Kałuszyn Północ - Kałuszyn Południe" o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kałuszynie. Impreza ta towarzyszyła obchodom 70 rocznicy walk pod Kałuszynem 12 września 1939r. Na otwarciu zawodów nasi piłkarze minutą ciszy uczcili pamięć poległych w walkach żołnierzy. Ceremonii otwarcia dokonał Dyrektor Szkoły p. Marek Pachnik.W kategorii szkoły podstawowej puchar, już po raz drugi z rzędu, pozostał w rękach południowej części miasta, która w meczu strzeliła przeciwnikowi 9 bramek. Północ strzeliła tylko 2 gole.
Zdjęcia z meczu w fotogalerii.

12 IX 2009r. to ważna data dla mieszkańców i przyjaciół Kałuszyna. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami brali udział w obchodach 70 - tej rocznicy bitwy pod Kałuszynem. Swoją obecnością na uroczystości, podczas Mszy Św. Polowej i Apelu Poległych oddali cześć i hołd poległym w obronie Kałuszyna.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2009/2010 miała w naszej szkole wyjątkowy charakter. 1 września gościliśmy wielu szacownych gości, którzy wspólnie z nami - uczniami i nauczycielami cieszyli się z nowego skrzydła szkoły.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: z-ca Burmistrza p. Zofia Wołkiewicz, wizytator - p. Elżbieta J. Makieła, poseł na Sejm RP - p. Krzysztof Wawrzyniec Borkowski, starosta miński - p. Antoni Jan Tarczyński, przewodniczący Rady Miejskiej p. Janusz Pełka, proboszcz naszej parafii ks. kanonik Władysław Szymański, przedstawicielka pierwszoklasistów - Julka i Burmistrz Kałuszyna - p. Marian Soszyński.
W dobudowanej części szkoły znajduje się wejście główne do szkoły, podjazd dla niepełnosprawnych, dyżurka, szatnia, sekretariat, gabinety dyrektora i zastępcy, gabinet pedagoga i logopedy oraz dwie toalety, pięć sal dydaktycznych (w tym cztery z zapleczem), przestronne korytarze i klatka schodowa na piętro.
Tempo rozbudowy szkoły było expresowe. Prace budowlane rozpoczęto 10 kwietnia 2008 r. a 19 sierpnia 2009 r. odbył się odbiór końcowy robót.
Nowootwarte skrzydło szkoły bardzo się nam podoba, jest jasno, przejrzyście i luźno:)

Na tegorocznym 36 Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach tancerze z Kałuszyna (zespoły "Kasianiecka" i "Eksplozja") otrzymali najwyższe trofeum - złotą jodłę wychowawczą. W kategorii zespołów folklorystycznych "Kasianiecka" zdobyła brązową jodłę, a wyróżnienie w kategorii grup tanecznych - "Eksplozja". Artyści z naszej szkoły nie mają sobie równych!

"Kasianiecka" na początku wakacji 2009 wyjechała do Bałczika w Bułgarii na Międzynarodowy Dziecięcy i Młodzieżowy Festiwal Sztuk "Uśmiechy morza". Tam bezapelacyjnie wygrała z pozostałymi zespołami ludowymi w kategorii 9-13 lat, a w kategorii młodzieżowej czyli powyżej 14 lat zajęła III miejsce.

17 czerwca w Domu Kultury w Kałuszynie miał miejsce niezwykły wieczór zatytułowany "Kałuszyn - miasteczko dwóch kultur". Członkowie szkolnego koła historycznego opowiadali o miejscach związanych z kulturą żydowska i narodem żydowskim w Kałuszynie. Zebrani mogli obejrzeć film pt. "Po-lin" (nazwa Polski w języku jidysz i języku hebrajskim, w którym słowo to można odczytywać jako "tutaj spocznij"). Urszula Makosz - pieśniarka zajmująca się od lat muzyką żydowską, wykonała kilka tradycyjnych pieśni a później uczniowie z zespołów "Kasianiecka", "Pawana" i "Eksplozja" poprzez tańce żydowskie i śpiewy przenieśli obecnych w klimat wieczorów przy szabasowych świecach.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć w fotogalerii.

W dniach 12 - 14 VI 2009r. w Pacanowie odbywał się III Ogólnopolski Konkurs "Podróże Koziołka Matołka". Zespół pieśni i tańca z naszej szkoły przygotował widowisko sceniczne, dzięki któremu "Kasianiecka" zdobyła II nagrodę i wróciła do Kałuszyna ze statuetką "Koziołka Matołka - Podróżnika z Pacanowa"!!!

"Tygodnik Siedlecki" i siedlecka delegatura Kuratorium Oświaty od 8 lat organizują konkurs gazetek szkolnych "Redaktor - Uczeń". W tym roku również nasza gazetka szkolna "Tornister" została zauważona i znaleźliśmy się w gronie laureatów konkursu. 10 czerwca 2009r. otrzymaliśmy jeden z czterech tytułów "Laureata konkursu w kategorii szkół podstawowych".

RADOSNA SZKOŁA - KRAINA SPRAWNOŚCI I ZDROWIA
1 czerwca wszyscy uczniowie i nauczyciele spotkali się na hali sportowej, aby wspólnie świętować Dzień Dziecka. Po życzeniach Pana Dyrektora dla wszystkich dzieci - dużych i małych - rozpoczęły się zawody sportowe.
10 - osobowe drużyny z każdej klasy brały udział w sportowych zmaganiach wiedząc, że sport, aktywność ruchowa jest dobrą i wesołą formą profilaktyki uzależnień.
Konkurencje dla wszystkich były jednakowe:
- bieg z pałeczką sztafetową;
- bieg z jajkiem na łyżce;
- rzut piłeczką do kosza;
- kręgle;
- przeciąganie liny.
Klasy z danego poziomu walczyły między sobą. Zaangażowanie w rozgrywki i emocje sięgały zenitu. Uczniowie, którzy nie startowali w zawodach, zagrzewali swoich kolegów i koleżanki okrzykami, hasłami na transparentach i koszulkach. Atmosfera zabawy była bardzo gorąca.
(Autorką artykułu jest pani Agnieszka Borucińska).
Wyniki rozgrywek znajdziecie na podstronie "Osiągnięcia sportowe" zaś zdjęcia ze sportowego Dnia Dziecka można obejrzeć w fotogalerii.

w dniach 24 - 29 V 2009r. 47 uczniów z naszej szkoły z klas I - VI spędzało czas na "zielonej szkole" w Łebie. Nauka, zabawa i odpoczynek przeplatały się ze sobą przez 6 dni, które minęły w mgnieniu oka. Członkowie LOP-u i gazetki szkolnej:
- uczestniczyli w warsztatach batiku, gliny i papieru czerpanego;
- uczyli się, jak obliczać wiek drzewa i jego wysokość;
- oglądali ptaki zamieszkujące park ornitologiczny w Nowęcinie;
- zwiedzali Sopot, port w Łebie, wyrzutnię rakiet w Rąbce, latarnię w Stilo i Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach;
- w Klukach uczestniczyli w warsztatach "Łowienie ryb, szycie sieci, kopanie torfu, czyli codzienne zajęcia Słowińców" i "Wokół kuchennego pieca, czyli co jedli Słowińcy", gdzie m.in. gotowali żur i piekli chleb;
- maszerowali przez ruchome wydmy i zdobyli najwyższV wydmę - Górę Łącką;
- bawili się na dyskotece, przy ognisku i na kręglach;
- spacerowali po plaży i jeździli meleksami;
- śpiewali, rysowali...i jeszcze mogłabym tak długo wyliczać, ale lepiej obejrzeć zdjęcia w fotogalerii.

15 maja 2009r. nastąpiło uroczyste otwarcie kompleksu sportowego "Moje boisko - Orlik 2012". Szacowni goście, przemówienia, upominki, przecięcie wstęgi i pierwszy gol. Po nim pierwszy mecz i pierwsza wygrana gości.
Zdjęcia z uroczystości w fotogalerii.

W czasie trwania Tygodnia Ziemi (20 - 24 IV 2009r.) uczniowie naszej szkoły wykonywali mnóstwo prac związanych z ochroną środowiska, m.in. maski zwierząt z odpadów, prezentacje multimedialne nt. czystego lasu, modele Ziemi, i wiele innych. Każde zajęcia były dokładnie zaplanowane, nawet matematyka i w-f.
W piątek odbyło się zakończenie i podsumowanie konkursów. Na sali gimnastycznej mogliśmy obejrzeć plakaty, maski, drewniane przedmioty i miłorzęby japońskie. Młodsze klasy przygotowały ciekawe przedstawienie. Później laureaci konkursów otrzymali nagrody. Zwycięzców było wielu!
Następnie członkowie LOP oraz uczniowie klas Ic i IIc poszli zasadzić Dąb Papieski, poświęcony w 2006r. przez Benedykta XVI. Przy tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć księdza proboszcza.
Moim zdaniem obchody Tygodnia Ziemi w naszej szkole były ciekawe. Dzięki tym wszystkim zajęciom dowiedzieliśmy się jak ważna jest ochrona przyrody.
(Autorką artykułu jest Martyna Gójska kl. VIc)

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zorganizowało już XVIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki dla Dzieci. Spośród 2,5 tys. nadesłanych z całej Polski wierszy, w kategorii szkół podstawowych I miejsce zdobyła Karolina Marciniak z kl.Va za wiersz "Marzenia o morzu" - za ciepłe, oryginalne wyrażenie własnych marzeń, połączone z dążeniem do magicznego panowania nad łagodnym żywiołem.
Wielkie gratulacje dla Karoliny i Jej polonistki - Pani Krystyny Osińskiej.

20 marca nasza szkoła żegnała się z zimą i próbowała namówić wiosnę na rychłe przyjście.
Wszystkie klasy młodsze przygotowały Marzanny i odbył się konkurs na najładniejszą zimową kukłę. Najbardziej spodobały się Marzanny wykonane przez klasę IIb i IIIb. Aby rozstać się z zimą, po konkursie wszystkie Marzanny spalono. Klasy I - III poszły do kina na film, a klasy IV - VI rozpoczęły przygotowania do kolejnych konkursów. Między klasami odbywała się rywalizacja w konkursie na najładniejsze wiosenne przebranie i w Festiwalu Piosenki Wiosenno - Przyrodniczej. Emocji było mnóstwo, pracy i zabawy również.
Jury nie miało łatwego zadania. W trakcie obrad komisji, Pani Katarzyna Berska wspólnie z członkami zespołu "Eksplozja" uczyła wszystkich uczniów tańca.
Po naradach przewodniczący jury ogłosił wyniki.
II Festiwal Piosenki Wiosenno - Przyrodniczej
I miejsce - klasa VIa
II miejsce - klasa IVa
III miejsce - klasa VIc
"Wiosenny Konkurs Przebrań":
I miejsce - klasa IVb
II miejsce - klasa IVc
III miejsce - klasa VIb

Mamy nadzieję, że wiosna nie będzie już miała żadnych wątpliwości i zagości u nas na całego.
Zdjęcia z I dnia wiosny w naszej szkole można obejrzeć fotogalerii.

Zespół Pieśni i Tańca "Kasianiecka" po raz kolejny został zauważony i doceniony. Tym razem w XIV edycji Festiwalu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "Zmagania o pałacową maskę 2009", który odbywał się w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Maz. w dniach 18 - 20 III zdobył wyróżnienie. Gratulacje!

11.03.2009r. w naszej szkole odbył się już III Memoriał Tomka Chrościckiego w halowej piłce nożnej chłopców. Organizatorami imprezy były szkoły: Gimnazjum i Szkoła Podstawowa w Kałuszynie.
W imprezie wzięło udział 8 szkół z powiatu mińskiego. Fundatorami nagród byli: Burmistrz Kałuszyna, Komendant Straży Pożarnej, Prezes Victorii Kałuszyn, Państwo Chrościccy oraz Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Kałuszynie.
W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła SP z Kałuszyna, II - SP z Jeruzala, III - SP z Cegłowa. Królem strzelców został Igor Madziar (SP Kałuszyn), najlepszym bramkarzem - Kamil Zawadka (SP Cegłów).
W kategorii szkół gimnazjalnych I miejsce zajęło Gim. Jeruzal, II miejsce - Gim. Kałuszyn (I), III miejsce - Gim. Cegłów, IV - Gim. Kałuszyn (II), V - Gim. Grębków. Królem strzelców został Piotr Matysiuk (Gim. Jeruzal), najlepszym bramkarzem Marcin Ciechański (Gim. Kałuszyn).
(Autorką artykułu jest Pani Joanna Bielińska).

27 lutego 2009r. na uroczystej sesji Rady Miasta i Gminy Kałuszyn Burmistrz Kałuszyna p. Marian Soszyński wręczył stypendia dla 4 uczennic naszej szkoły, które w I semestrze uzyskały najlepsze wyniki w nauce. Są to: Martyna Gójska kl. VIc, Aleksandra Przesmycka kl. Vc, Patrycja Przesmycka kl. VIc i Natalia Wąsowska kl. Vc. Gratulacje!!!

Kolejny sukces Martyny Gójskiej z kl. VIc i pani Krystyny Raczyńskiej - jej nauczycielki przyrody. Martyna została finalistką Kuratoryjnego Konkursu Przyrodniczego.Wielkie brawa!!!

Miło nam poinformować, że dwie prace z naszej szkoły wysłane na konkurs "Mój las" zostały zakwalifikowane przez jury w Siedlach do oceny na szczeblu centralnym.
W kategorii: "Zwierzęta i ptaki żyjące w lasach naszego regionu" wyróżniono pracę Patrycji Rudnickiej z kl. IIIb (uczennica Pani Katarzyny Pawlikowskiej), natomiast w kategorii: "Być przyjacielem lasu i przyrody - co przez to rozumiesz?" doceniono pracę Martyny Gójskiej i Beaty Kostki z kl. VIc (uczennice Pani Krystyny Raczyńskiej).

29 stycznia 2009r. zespół "Eksplozja" wyjechał na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym etapem podróży była "Promenada" i lodowisko. Wszyscy znakomicie się bawili, a niektórzy mimo upadków chcieli powtórzyć jazdę, ale czas płynął nieubłaganie. Odwiedziliśmy pizzerię, w której pojedliśmy po zmaganiach z lodem. Zakończenie wycieczki stanowił pobyt w kinie. Mieliśmy do wyboru trzy filmy: "Madagaskar 2", "Sezon na misia 2" i "Opowieści na dobranoc". Wybraliśmy baśniowe historie do poduszki. Po filmie mieliśmy jeszcze pół godziny wolnego czasu. Gdy minęło te 30 minut, zebraliśmy się przy fontannie. O godz. 17 byliśmy już w Kałuszynie. Mamy nadzieję na kolejne wyjazdy z zespołe.
(Autorką artykułu jest Dagmara Sadoch z kl. IVb).

I semestr roku szkolnego 2008/2009 już za nami. Małe podsumowanie nauki i uczęszczania na zajęcia znajdziecie na stronie "Laureaci konkursów".

XVII Finał WOŚP już za nami. Padły kolejne rekordy, co nas bardzo cieszy. Ogółem zebraliśmy 32 736,86 zł. Koszty przygotowania Finału i imprez towarzyszących wyniosły 3000 zł. Do Fundacji WOŚP przekazaliśmy 29 736,86 zł. Pochodzą one ze zbiórki pieniędzy do puszek przez 40 wolontariuszy, ze sprzedaży darów i usług, z kawiarenki "Pod gorącym serduszkiem" , z loterii fantowej i z turnieju tenisa stołowego.
Wolontariusze, którzy zebrali największe kwoty to: Marta Kowalczyk z Mrozów - 2 797,88 zł, Izabela Kot z Wielgolasu - 1 396,82 zł i Jan Boruciński z Kałuszyna - 876,41 zł.
Warto wspomnieć o jeszcze jednym rekordzie. Za buty Artura Boruca bracia Zagórscy z Kałuszyna zapłacili 7000 zł. Dobrze, że wśród nas są ludzie o wielkich sercach. Wszystkim, którzy wspomogli XVII Finał WOŚP nawet małym groszem bardzo gorąco dziękujemy!!!
Zdjęcia można oglądać w fotogalerii.

11 stycznia 2009r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra w Kałuszynie po raz kolejny. Wolontariusze wyruszają na ulice miasta od rana.
XVII Finałowi WOŚP towarzyszą imprezy w Domu Kultury. Ich program wygląda następująco:
Dziecięce serca grają w orkiestrze
godz. 12.15 - Występy Przedszkola MJiejskiego;
godz. 13.30 - Zespół "Pawana";
godz. 13.00 - 17.00 - Turniej tenisa w hali sportowej Szkoły Podstawowej - Joanna Bielińska;
Muzyka łagodzi obyczaje
godz. 17.00 - Zespół "Fleciki";
godz. 17.30 - Chór - Gimnazjum w Kałuszynie;
godz. 17.45 - Gitarowe brzmienie;
godz. 18.00 - Rodzinne muzykowanie;
godz. 18.30 - Orkiestra Dęta im. Jana Pawła II
Taniec źródłem emocji i radości
godz. 19.30 - Gwiazdy wieczoru - zespół "Sekret";
godz. 20.45 - zespół "Kasianiecka";
godz. 21.15 - zespół "Eksplozja";
godz. 21.30 - Gwiazdy wieczoru - zespół "Quest".

W CZASIE TRWANIA IMPREZ ODBYWAĆ SIĘ BĘDZIE LOTERIA FANTOWA I CZYNNA BĘDZIE KAWIARENKA.

POMIĘDZY POSZCZEGÓLNYMI WYSTĘPAMI ODBĘDZIE SIĘ SPRZEDAŻ GADŻETÓW ORKIESTROWYCH, DARÓW I PRAC ARTYSTYCZNYCH DZIECI I DOROSŁYCH NASZEGO MIASTA.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO WSPÓLNEJ ZABAWY.
LICZYMY NA OTWARTE SERCA I KIESZENIE.

Akcja "Góra grosza 2008" już za nami. Ogółem zebraliśmy 1353,62 zł. Klasy, które włączyły się w akcję najaktywniej to: kl. IVc (465,28 zł), kl. IIIb (332,31 zł) i kl. Vc (141,49 zł).
Wszystkim ofiarodawcom dziękujemy!

W Krakowie - mieście sztuki, kultury i tradycji odbył się w dniach 3 - 6.12.2008 Przegląd Amatorskich Teatrów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W przeglądzie udział wzięły zespołu teatralne, które przyjechały "od morza do Tatr" (m.in. z Kartuz, z Tczewa, Milanówka, Tarnobrzega, Rybnika, Kałuszyna...) Były to niecodzienne zespoły prezentujące międzypokoleniową twórczość teatralną, zrzeszające seniorów - słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku i dzieci do lat 13.
W Kałuszynie 16 osobowa grupa, w tym 8 słuchaczy UTW działającego przy Domu Kultury i 8 członków zespołu KASIANIECKA z naszej szkoły utworzyła teatr międzypokoleniowy "RAZEM". Przez miesiąc opracowaliśmy widowisko obrzędowe "Rodzinne kolędowanie" i pojechaliśmy właśnie z nim do Krakowa. Tam na scenie w Muzeum Sztuki Japońskiej pokazaliśmy obrzędy w dwóch scenach - wigilijny wieczór i kolędnicy. Aktorzy w bliskich sobie rolach - babci, dziadka, mamy, taty i innych członków rodziny wystąpili razem z wnuczkami i dziećmi - kolędnikami w strojach ludowych i przy wykonanej przez siebie dekoracji, która przedstawiała wnętrze wiejskiej chaty. Mimo ogromnej tremy śpiewali, tańczyli i przekazywali informacje, jak to dawniej świętowano, jakie potrawy przygotowywano na wieczerzę wigilijną. Wszystkie dialogi przeplatane były kolędami polskimi, w których jest tyle ciepła i radości.
Oprócz udziału w przeglądzie nasi seniorzy i dzieciaki spędzali mile czas na spacerach po Starówce, w kinie, Parku Wodnym oraz hotelu ALF podczas towarzyskich spotkań. Jest to wspaniała sprawa, że pomimo tak dużej różnicy wieku, np. senior ponad 70 lat i dziecko około 11 lat potrafili się porozumieć, dogadać i bardzo dobrze się razem bawić. Myślimy, że teatr RAZEM rozpoczął swoją działalność dość efektownie i będzie ją kontynuował.
Autorką artykułu jest pani Teresa Kowalska.
Zdjęcia z wyjazdu i występów w fotogalerii.

Już kolejny rok nasza szkoła uczestniczyła w zbiórce kasztanów. I jak co roku uczniowie pozytywnie nas zaskoczyli. Ogółem zebrano 2011,85 kg Uczniowie, którzy przynieśli najwięcej kasztanów to:
Piotr Grubek kl. Ic - 220 kg
Tomasz Kałuski kl. IIIa - 171 kg
Bartłomiej Śledziewski kl. IVc - 162 kg.
Wśród klas najlepsze okazały się: kl. Ic (364,45 kg), kl. IIIa (326,95 kg) i kl. IIc (281 kg).
W konkursie organizowanym przez "Tygodnik Siedlecki" - "Porządkujemy i odnawiamy las" nasza szkoła zajęła I miejsce w kategorii 'Edukacja'!!!

Podczas Powiatowego Przeglądu Poetycko - Muzycznego, który miał miejsce w Mrozach 31 X 2008r. zespół "Fleciki" zdobył wyróżnienie!

Od 28 do 30 X w naszej szkole obchodzone było Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Starsi uczniowie czytali młodszym kolegom fragmenty ciekawych książek, na przerwach odbywała się loteria fantowa przygotowana przez Klub Miłośników Książki. Zostały ogłoszone trzy konkursy: 'Konkurs pięknego czytania', konkurs plastyczny 'Zakładka do książki' i konkurs poetycki 'Wiersz o książce i bibliotece'. O wynikach konkursów można przeczytać w 'Laureatach konkursów', zapraszam również do fotogalerii.

18 października podczas Wojewódzkiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Tanecznych w Mińsku Maz. zespół "Kasianiecka" otrzymał dwa wyróżnienia - jedno w kategorii wiekowej: szkoły podstawowe - kl. I - III, a drugie w kategorii: gimnazja. Gratulujemy!!!

14 października 2008r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Pierwszaki spisały się na medal!
Zdjęcia z uroczystości w fotogalerii.

10 października2008r. po lekcjach 25 nauczycieli i pracowników obsługi wyjechało na wycieczkę do Zakopanego i Wadowic. Po długiej piątkowej podróży w sobotę zdobyliśmy dwa szczyty tatrzańskie: Nosal (1206m) i Wielki Kopieniec (1328m). Kilka osób udało się kolejką na Kasprowy Wierch, a po południu wszyscy uczestnicy wycieczki wjechali na Gubałówkę. Wieczorem w Izbie Regionalnej w Murzasichlu bawiliśmy się podczas biesiady góralskiej.
Niedzielę spędziliśmy w Wadowicach, gdzie zwiedziliśmy dom rodzinny Papieża Jana Pawła II i kościół, w którym mały Karol Wojtyła był ochrzczony. Nie zabrakło również kremówek wadowickich. A potem...długa podróż do domu. Zostało mnóstwo wspomnień, dowcipów i zdjęć, które można obejrzeć w fotogalerii.

Niewielkie miasteczko nad rzeką Witówką to miejsce zamieszkania Wielkiego Człowieka. Wielkiego nie wzrostem, ale siłą swojego charakteru i ciała. Jeszcze bardzo młodego, a już tak utytułowanego. Ma na imię Grzegorz i jest paraolimpijczykiem.
W dniu 22 września 2008 roku, w Szkole Podstawowej w Kałuszynie odbyło się spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej oraz uczniów Gimnazjum z medalistą paraolimpiady w Pekinie.
Grzegorz Polkowski ma 25 lat i nie widzi od IV klasy szkoły podstawowej. Jego przygoda z pływaniem rozpoczęła się od pobytu w szkole dla niewidomych, w Laskach. Wybudowano tam basen, w którym odbywały się zajęcia pływackie. Grzegorza zafascynowało pływanie.
Obecnie jest studentem historii i mieszka w akademiku, w Warszawie. W wolnym czasie, którego nie ma za dużo, ponieważ dwa razy dziennie trenuje na pobliskim basenie, czyta. Ma wielu przyjaciół, z którymi spędza czas. Są to zarówno niepełnosprawni, jak i pełnosprawni ludzie. Wszyscy oni, rodzina oraz znajomi wspierają Grzegorza w dążeniu do celu, a On sam wierzy, że może jeszcze poprawić swoje rekordy życiowe.
Najważniejszy był dla niego pierwszy medal. Grzegorz Polkowski jest wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Polski na dystansie 400m, 100m i 50m stylem dowolnym i grzbietowym, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Europy oraz dwukrotnym złotym medalistą Mistrzostw świata na 50m i 100m stylem dowolnym z 2006 roku. Z olimpiady w Atenach przywiózł srebrny medal, a z tegorocznej olimpiady w Pekinie brązowy, który osiągnął na dystansie 100m stylem dowolnym.
Około godziny 8.50 wszyscy uczniowie obu szkół zgromadzili się w hali sportowej, która na to spotkanie została specjalnie udekorowana. Na białym płótnie widniało 5 kół olimpijskich, a melodia hymnu z paraolimpiady potęgowała uroczysty i wzniosły nastrój.
Na tle gromkich braw i okrzyków na salę wkroczył medalista. Towarzyszyła Mu Mama i wujek, którzy przybyli razem z nim na spotkanie z młodzieżą. Progi szkoły tego dnia odwiedzili również Pan Burmistrz Marian Soszyński oraz Pan Janusz Pełka. Wszystkich serdecznie powitał Dyrektor szkoły Pan Marek Pachnik.
Wstęp spotkania stanowiła przygotowana przez organizatorkę - nauczycielkę WF panią Joannę Bielińską prezentacja multimedialna wzbogacona komentarzem słownym. Z innowacyjnej lekcji WF zgromadzeni wynieśli informacje na temat etymologii nazwy oraz historii paraolimpiady, 20 paraolimpijskich dyscyplin oraz szczegółów igrzysk w Pekinie. Młodzi i starsi słuchacze poznali największe gwiazdy z 91 paraolimpijczyków, wśród których znalazła się również fotografia Pana Grzegorza.
Skromny młody człowiek o cichym i spokojnym głosie wysłuchał z uwagą komentarzy do prezentacji, a następnie udzielał odpowiedzi na zadawane przez dzieciaki i młodzież pytania. Krótka "konferencja prasowa" na pewno trwałaby dłużej - najbardziej chętne do zadawania pytań okazały się najmłodsze dzieci - jednak czas spotkania był ograniczony.
Na zakończenie Pan Burmistrz Marian Soszyński wręczył utalentowanemu pływakowi list gratulacyjny, pani dyrektor Gimnazjum wyraziła radość ze spotkania, a wszyscy obecni na sali po raz kolejny nagrodzili medalistę brawami. W oczach wielu zebranych pojawiły się łzy wzruszenia, a w sercach duma z sukcesu rodaka.
Ogromne podziękowania należą się nauczycielce WF Pani Joannie Bielińskiej, która zorganizowała spotkanie i sprawiła, że w sercach wielu młodych ludzi zagościła nadzieja na spełnienie sportowych marzeń, bowiem "prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy się stać wielcy".
(Autorką artykułu jest pani Katarzyna Berska).
Zdjęcia ze spotkania w fotogalerii.

Dnia 14 września 2008r. Zespół Tańca Dawnego "Pawana" przy Szkole Podstawowej w Kałuszynie pod opieką Wiesławy Szymańskiej został zaproszony do wzięcia udziału w Festiwalu Chleba w Mińsku Maz. Organizatorem festiwalu był redaktor naczelny tygodnika "Co słychać" pan Zbigniew Piątkowski.
O godz. 11.30 rozpoczęliśmy festiwal staropolskim polonezem, w którym pierwszą parę stanowili: prowadząca zespół taneczny pani Wiesława Szymańska i pan Zbigniew Piątkowski - organizator festiwalu. Zespół "Pawana" zaprezentował również wiązankę tańców renesansowych.
Piękna muzyka i tańce rozgrzały nasze serca bo pogoda nas nie rozpieszczała. Dziękujemy za zaproszenie i współpracę.
(Autorką artykułu jest pani Wiesława Szymańska). Na festiwalu Chleba nie zabrakło również zespołu "Kasianiecka".
Zdjęcia z uroczystości w fotogalerii.

13 września w Kędzierzynie Koźlu reprezentacja Polski rozgrywała mecz rewanżowy z drużyną Belgii o awans do Mistrzostw Europy. Mecz rozgrywano na obiekcie sportowym Mostostal - Azoty. Byli tam też kibice z Kałuszyna: ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Bawiliśmy się doskonale. Mimo tego, że mecz zakończył się wynikiem 3:2 dla Belgów, to Polacy mieli korzystniejszy bilans dwumeczu i tym samym awansowali do Mistrzostw Europy.
Atmosfera na trybunach była gorąca i udzielała się każdemu. (p. Joanna Bielińska)
Zdjęcia z meczu w fotogalerii.

12 IX 2008r. podczas obchodów 69-tej rocznicy bitwy pod Kałuszynem nasza szkoła otrzymała Dyplom Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. To powód do dumy, ale i dalszej pracy.

Kolejne wakacje za nami, rok szkolny 2008/2009 rozpoczęty. My uczymy się, pracujemy, a prace budowlane trwają. Oprócz rozbudowy naszej szkoły, zmienił się też krajobraz boiska. Od ul. Ogrodowej powstają nowe boiska: do piłki nożnej, siatkowej i koszykowej. Zmiany, zmiany, zmiany...

Zespół Pieśni i Tańca "Kasianiecka" miał w tym roku pracowite wakacje, ale dzięki temu i sukcesy. Na 35 Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach dzieciaki zaprezentowały w konkursie widowisko obrzędowe z pieśniami i tańcami "Zielone świątki - tatarak w kątki".
Dzięki darczyńcom: Zakładom Piekarskim "Oskroba" z Celestynowa, Piekarni "Dawiel" z Wielgolasu i własnej pomysłowości pokazały w kiermaszu swój region. Ciekawie, kolorowo i z zaangażowaniem mówiły o swoim miasteczku, gminie i Mazowszu. Przy stoisku "Kasianiecki" ciągle byli interesanci i bez przerwy coś się działo.
Zespół ponadto koncertował w ciągu tych dwu tygodni. 7 - 20 VII na scenach miasta Kielc i województwa świętokrzyskiego w koncertach przedstawił suitę łowicką, suitę przyśpiewek i tańców śląskich oraz zabawy ludowe. Zespół występował na festynie w Końskich, dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Kielcach oraz dla mieszkańców Kielc, w Domu Kultury, w kieleckim Centrum Kultury i na scenie festiwalowej w parku miejskim. Razem dano 7 koncertów.
Członkowie zespołu mieli czas jeszcze na to, by poznawać ciekawe miejsca i historię regionu świętokrzyskiego. Zwiedzili Jaskinię Raj, Muzeum Diecezjalne i Seminarium Duchowe, Muzeum Historii Kielc, Dworek Laszczyków, Muzeum Wsi Kieleckiej i Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Najważniejszym punktem programu Festiwalu były warsztaty, w tym: folklorystyczne, taneczne i teatralne, w których zespół aktywnie uczestniczył ciągle ucząc się "nowego" i podnosząc swoje umiejętności i sprawność sceniczną.
Na koniec zespół wziął udział w koncercie galowym tańcząc polkę z gaikiem. Na tym koncercie właśnie otrzymał nagrody - to, na co wszystkie zespoły czekają i o czym marzą ( a zespołów było ponad 80 - z Polski i z Ukrainy). Nagrody to: Złota Jodła Wychowawcza, którą najtrudniej zdobyć wśród tylu zespołów i z tak szerokim programem zajęć festiwalowych - bo jest tylko jedna!!! oraz Srebrna Jodła Wychowawcza egzekwo z zespołem "Podolskie Malwy" z Ukrainy (złotej jury nie przyznało). Radość jaka wybuchła wśród członków zespołu "Kasianiecka" jest nie do opisania, ale bo też i sukces znaczący. Tym bardziej, ze był to już kolejny, bo wcześniej nagroda główna w Wojewódzkim Festiwalu Teatrów Obrzędowych Mazowieckiego Centrum Kultury w Warszawie, I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Widowisk Scenicznych "Podróże Koziołka Matołka" Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, no i upragniona Jodła w 35 Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach (a nawet dwie - złota i srebrna).
Na te sukcesy dzieciaki zapracowały swoją aktywnością nie tylko na festiwalach, ale przede wszystkim systematyczną pracą artystyczną w ciągu roku szkolnego 2007/2008. Nagrody były bowiem efektem tych działań:
- warsztatów prowadzonych przez fachowych choreografów, muzyków;
- zajęć w Zamku Królewskim w Warszawie;
- zajęć w ramach realizowanego projektu "Poznajemy i tworzymy dzieła" finansowanego przez Urząd Marszałkowski - Departament Kultury, Promocji i Turystyki w Warszawie;
- zajęć w ramach realizowanego projektu "Warsztaty folklorystyczne drogą do poznania tradycji i obrzędów" współfinansowanego przez zarząd powiatu mińskiego
i systematycznej pracy w szkole i na scenie Domu Kultury.
Sukcesy były także możliwe do osiągnięcia dzięki współpracy i pomocy na co dzień z Domem Kultury - z Panem Marianem Pełką, biblioteką, a szczególnie Panią Martą Chybicką, która wspiera nas pomagając wykonać elementy dekoracji oraz ciągłemu wsparciu dyrektora szkoły Pana Marka Pachnika, który rozumie potrzebę działalności artystycznej wśród młodzieży i oprócz troski szczególnej o osiągnięcia dydaktyczne szkoły, potrafi zadbać także o rozwój dzieci na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych.
Serdecznie - tym osobom, które nas wspierały i mamy nadzieję nadal wspierać nas będą - dziękują członkowie zespołu "Kasianiecka" wraz ze swoimi opiekunami - Teresą Kowalską i Katarzyną Berską.
Jeszcze nie przebrzmiały echa 35 Festiwalu Kielce 2008, a już zespół "Kasianiecka" po jednodniowym odpoczynku od 22 do końca lipca wyjechał na warsztaty folklorystyczne do Gdańska.
W Gdańsku codziennie po kilka godzin dzieciaki ćwiczyły na zajęciach (siódme poty wylewając) oberka i polki, aby przygotować się do koncertów dożynkowych i folklorystycznych na miesiąc wrzesień.
Z programem "Suita żniwna" zespół wystąpił:
- na dożynkach w Kałuszynie, gdzie wśród tańców i przyśpiewek ludowych odtańczył etiudę z chlebem do muzyki zespołu polskiego Pani Marii Pomianowskiej;
- Na święcie Chleba (obtańcowując i ośpiewając wieniec dożynkowy złotych kłosów żyta i pszenicy z Olszewie) w Mińsku Mazowieckim.
20 września zespół wystąpi w Jarmarku Ludowym w Otwocku przedstawiając w skrócie swój dorobek artystyczny roku.
Plany artystyczne zespołu sięgają dalej . 1 X bowiem w powiecie wystąpią młodzi artyści dla nauczycieli - emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Mińsku Maz. a 18 X w Wojewódzkim Konkursie Zespołów Artystycznych organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Mińsku Maz.

(Autorką artykułu jest p. Teresa Kowalska)
KOLEJNY SUKCES KASIANIECKI! Pewnego, bardzo pochmurnego dnia pani Teresa Kowalska, pod wpływem natchnienia, napisała scenariusz sztuki teatralnej. Scenariusz pod tytułem 'Koziołek Matołek Sędzia Doskonały daje nam nauki, prawi nam morały' trafił do dużej, białej koperty, by drogą pocztową dotrzeć do małego miasteczka Pacanowa.
Natychmiastowa odpowiedź uskrzydliła opiekunkę zespołu - scenariusz został zakwalifikowany do Finału Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Dziecięcej. Zaczęła się praca. Nauka tekstów, próby sytuacyjne, warsztaty teatralne - praca nad dykcją, zachowaniem scenicznym, tańcem pod kierunkiem pani Katarzyny Berskiej oraz tworzenie strojów. Cała grupa koncentrowała się na najlepszym odegraniu swojej roli. Rodzice występujących aktorów ogromnie zaangażowali się w pracę nad widowiskiem. Poświęcali swój wolny czas, by uszyć stroje dla małych artystów.
14 czerwca pełni zapału i z uśmiechami na twarzy grupa 'Kasianiecka' wkroczyła na scenę festiwalu dziecięcego. Widzowie zostali przeniesieni na salę sądową, w której prokurator lis, obrońca sowa oraz sędzia Koziołek wydawali wyroki dotyczące postaci z bajek francuskich. Zmęczeni pracą urzędnicy sądu zasnęli, a wówczas sąd opanowały małe, podziemne stworki - Minimki.
Widowisko zakończyło się wspólnym tańcem radości i wesołą piosenką.
Grupa 'Kasianiecka' występowała jako trzeci zespół konkursowy, następnie wzięła udział w korowodzie festiwalowym, by późnym wieczorem oczekiwać na wyniki.
Wszystko okazało się ogromnym sukcesem - na Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Dziecięcej zespół 'Kasianiecka' zdobył I miejsce .
Prawdziwie szczęśliwi i zmęczeni aktorzy powrócili do domu z opiekunami zespołu - p. Teresą Kowalską i p. Katarzyną Berską.
(Autorką artykułu jest p. Katarzyna Berska). Zdjęcia z Pacanowa w fotogalerii.

W dniach 9 - 13 czerwca 2008r. 47 uczniów naszej szkoły wyjechało na 'zieloną szkołę' do Sztutowa. Przekrój wiekowy uczestników był bardzo duży ponieważ byli uczniowie z klasy I, III, IV, V i VI. Nikomu to jednak nie przeszkadzało. Wszyscy świetnie się bawili, odpoczywali i przy okazji uczyli. Program 'zielonej szkoły' był bardzo bogaty. Uczniowie zwiedzali Gdańsk, Westerplatte, port i oceanarium w Gdyni, Frombork. Na Helu oglądali karmienie fok, a w Malborku uczestniczyli w spektaklu wieczornym 'Światło i dźwięk'. Płynęli statkiem z Krynicy Morskiej do Fromborka, przeprawiali się promem przez Wisłę, kąpali się w morzu. Wieczorami bawili się przy ognisku, na dyskotece albo grając w kręgle. Nie zabrakło też warsztatów przyrodniczych w Kątach Rybackich na plaży i w rezerwacie kormoranów, w gdyńskim Oceanarium i w Sztutowie na temat bursztynu.
Czas płynął szybko i trzeba było wracać do Kałuszyna, ale wspomnienia i zdjęcia pozostały. Zapraszam do fotogalerii.
6 czerwca 2008r. w Szkole Podstawowej w Nowych Groszkach odbyło się rozstrzygnięcie III edycji Gminnego Turnieju Szkół o Puchar Burmistrza Kałuszyna dla 'EKOLOGICZNEJ SZKOŁY'. Tegoroczny konkurs obejmował trzy konkurencje: 'Zielona energia', Konkurs wiedzy ekologicznej 'Ssaki chronione w Polsce' i 'Przyrodnicze wędrówki po mojej gminie'. O laureatach poszczególnych konkursów można przeczytać na podstronie 'Laureaci konkursów'. W Turnieju szkół z ilością 103 punktów nasza szkoła zdobyła I miejsce. W nagrodę otrzymaliśmy sprzęt nagłaśniający. II miejsce z 43 punktami zajęło Gimnazjum, III miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Chrościcach (25 punktów), a IV miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Nowych Groszkach (15 pkt).
Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w w fotogalerii.
Z okazji obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole zorganizowano m. in. międzyklasowy konkurs zbiórki butelek PET. Organizatorem konkursu była p. Wiesława Szymańska - nauczyciel przyrody. Akcja przebiegała pod patronatem firmy POLOWAT sp. z o.o. z Bielska - Białej, której dyrektorem generalnym jest pan Leszek Dziopek. Firma POLOWAT była sponsorem nagród w konkursie międzyklasowym.
I miejsce - kl. IIa - 252,7 kg - nagroda 300 zł
II miejsce - kl. IVc - 142,4 kg - nagroda 100 zł
III miejsce - kl. VIb - 139,2 kg - nagroda 100zł
Odbiorcą butelek była firma 'STORA ENSO RECYCLING' Sp. z o.o. w Warszawie, Zakład nr 2 w Mńsku Maz. Pan Jacek Ciszkowski - kierownik zakładu ufundował nagrody w konkursie indywidualnym.
I miejsce - Karol Noiszewski kl. IIa - 158,4 kg;
II miejsce - Patrycja Przesmycka kl. Vc - 64 kg;
III miejsce - Arkadiusz Plewka kl. IVc - 51,2 kg
Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.
Ogółem szkoła zebrała 1380 kg butelek PET. Dziękujemy za wpółpracę wymienionym wyżej firmom, a uczniom gratulujemy osiągnięć i wytężonej pracy na rzecz ochrony środowiska. Kolejna zbiórka butelek PET - jesienią 2008r.
(Autorką artykułu jest p. Wiesława Szymańska).

W piątek 30 maja do naszej szkoły przyjechała pisarka - Ewa Nowak. Z zawodu jest pedagogiem terapeutą. Jej opowiadania i odpowiedzi na listy można przeczytać w wielu młodzieżowych pismach np. 'Victor Junior'. Pisze bardzo ciekawe książki o problemach współczesnej młodzieży. Spotkanie, które trwało około 2 godzin, podobało się wszystkim obecnym. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek. Sami też mogliśmy zadawać pytania. Na koniec można było kupić książkę p. Ewy i dostać autograf. (Joanna Wierzbicka kl. VIc)
Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w w fotogalerii.
Dzień Mamy i Taty w zespołach artystycznych naszej szkoły.
Uroczyście, serdecznie, bardzo miło... Taka była atmosfera spotkania członków zespołów: Kasianiecka, Eksplozja, Pawana i Fleciki z rodzicami w Domu Kultury.
Wszystko zaczęło się od poezji na temat mam i tatusiów i gromkiego 'Sto lat'. Potem każdy zespół zadedykował swój program rodzicom. Były więc tańce dawne od 'Pawany', przyśpiewki, tańce ludowe z gaikiem od 'Kasianiecki', utwory grane na fletach - od 'Flecików' i rytmiczne układy taneczne od formacji 'Eksplozja'.
Przy dźwiękach piosenki 'A ja wolę moją mamę' i powtórnym 'Sto lat' na salę został wniesiony tort zamówiony na tę okazję i podzielony wśród biesiadników, którzy dopisali tłumnie. Sala była wypełniona po brzegi. Program bardzo udany - a tort pyszny. (p. Teresa Kowalska)
Zdjęcia z uroczystości w w fotogalerii.

Wielkie Święto - 290 lat nadania praw miejskich naszemu miastu
Uroczystość odbyła się w niecodziennej scenerii - w Zamku Królewskim w Warszawie. W dniu 20 V 2008r. w Domu Kultury odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, na której gościem honorowym był Pan Janusz Tazbir - profesor historyk. Przekazał swoje wspomnienia związane z Kałuszynem. Pan Tazbir otrzymał tytuł honorowego obywatela Kałuszyna. Pamiątkowy medal nadania tytułu wręczył profesorowi burmistrz Marian Soszyński. Tym samym tytułem uhonorowano również księdza proboszcza naszej parafii Władysława Szymańskiego. Wśród wyróżnionych znaleźli się także doktor Zbigniew Miłkowski - kierownik naszego ośrodka zdrowia i p. Teresa Kowalska, która otrzymała statuetkę zasłużonej dla gminy Kałuszyn w dziedzinie kultury.
W II części uroczystości wystąpili gimnazjaliści z programem artystycznym dotyczącym rocznicy i dnia dzisiejszego naszego miasta. Programem artystycznym uświetniły uroczystość zespoły z naszej szkoły - 'Fleciki' grając, a zespół 'Eksplozja' tańcząc w rytmach nowoczesnych.
Dalszy ciąg obchodów święta naszego miasta odbył się 25 V 2008r. w Zamku Królewskim w Warszawie. Na spotkanie zaproszono również wiele szacownych osobistości m. in. p Łabuszewskiego, p. Tazbira i p. Napiórkowskiego.
Po wykładzie pana Tazbira zespoły: teatralny 'Bajka', tańców dawnych 'Pawana' i folklorystyczny 'Kasianiecka' przedstawiły program artystyczny 'Sen o balu' z wykorzystaniem formy teatru dell'arte. Program przygotowały panie Grażyna Michalska, Wiesława Szymańska i Teresa Kowalska. Artyści otrzymali gromkie brawa, a pan burmistrz stał się sponsorem posiłku w Mc'Donalds dla wszystkich występujących na scenie w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego. (p. Teresa Kowalska)
Zdjęcia z uroczystości w w fotogalerii.

Festiwal Teatrów Obrzędowych organizowany przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie
Zespół 'Kasianiecka' drugi raz w tym roku wziął udział w konkursie. Obrzędem, jaki opracowaliśmy na edycję wiosenno - letnią były zwyczaje związane z 'Zielonymi Świątkami'. Scenariusz został napisany przez opiekunkę zespołu - Teresę Kowalską w czterech scenach: I - Majówkowe zabawy, tańce i gra w zielone 'Trawka'; II - wicie wieńców; III - śpiewy pod kapliczką do Maryi; IV - święcenie pól. W widowisku brały udział obydwie grupy dzieci - młodsza i starsza.
Zmagania artystyczne na scenie oceniała 5 - osobowa komisja sędziowska Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, w tym: reżyser - aktor, aktorka, etnograf, muzyk i koordynator festiwalów.
Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów i pozytywnych opinii od członków jury na temat scenariusza, gry aktorskiej i poziomu artystycznego naszego widowiska 'Zielone Świątki - tatarak w kątki'.
20 maja 2008r. z widowiskiem obrzędowym i z programem tańców ludowych wystąpiliśmy dla Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mińsku Mazowieckim z okazji Konkursu Wiedzy Rolniczej. Zostaliśmy zaproszeni na uczestnictwo w imprezie 'Na Świętego Jana'.
3 czerwca dowiedzieliśmy się, że zostaliśmy laureatami Festiwalu Teatrów Obrzędowych!!! (p. Teresa Kowalska)
Zdjęcia z prezentacji obrzędu można obejrzeć w w fotogalerii.


25 kwietnia 2008r. nauczyciele, pracownicy obsługi i przyjaciele naszej szkoły wyruszyli na 3-dniową wycieczkę na Litwę, gdzie zwiedzili najważniejsze obiekty Wilna, Trok i Kowna.
Wyjazd odbył się w ramach współracy między patronackimi szkołami, czyli Wileńską Szkołą Średnią im. J. I. Kraszewskiego w Nowej Wilejce i naszą szkołą, dzięki wsparciu finansowemu 'Wspólnoty Polskiej' z Siedlec. Zdjęcia z wycieczki w w fotogalerii.
W dniach 21 - 24 kwietnia w naszej szkole trwały obchody Tygodnia Ziemi, które w tym roku przebiegały pod hasłem 'Klimat w potrzebie'. O tym co się działo będzie można przeczytać juz wkrótce.

16 kwietnia 2008r. na teren boiska przy naszej szkole wjechała pierwsza koparka. Rozpoczęła się rozbudowa szkoły. Z powierzchni ziemi zniknął tzw. 'biały domek'. Dla wielu uczniów było to historyczne miejsce;) Każdego dnia obserwujemy kolejne zmiany na dawnym boisku.
Jeśli rozbudowa będzie szła zgodnie z planem, nowy rok szkolny 2009/2010 powitamy w rozbudowanym budynku szkolnym, w którym dojdzie 6 nowych sal lekcyjnych i część administracyjna.
Zachęcamy do obserwacji postępów rozbudowy poprzez naszą stronę 'Rozbudowa szkoły'.

28 marca nasz zespół 'Eksplozja' wyruszył do Skarżyska Kamiennej na konkurs 'Rytmiczne Pląsy'. Co prawda impreza odbyła się 29, ale specjalnie pojechałyśmy dzień wcześniej, by zadomowić się, poznać okolicę i odpocząć po podróży. Po czterech godzinach jazdy dojechałyśmy na miejsce. Po rozpakowaniu bagaży w Domu Pielgrzyma zwiedziłyśmy sanktuarium. Następnie odwiedziłyśmy sklepik z pamiątkami. Obkupione, poszłyśmy do pizzerii, by napełnić nasze puste brzuszki. Tam zrobiłyśmy sobie małą sesję fotograficzną. Po zjedzeniu wróciłyśmy do Domu. Tam miałyśmy niewiele czasu na odpoczynek. Po chwili przerwy poszłyśmy na próbę, która odbyła się w niezwykłej scenerii - na PARKINGU! Czas nieubłagalnie leciał. Zjadłyśmy kolację, umyłyśmy się i czekało nas nakręcanie wałków. Z tym zeszło się niemal do północy. Zmęczone, niestety musiałyśmy z nimi spać. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Następnego dnia miałyśmy świetne fryzurki! Po śniadaniu wzięłyśmy swoje rzeczy i pojechałyśmy do Domu Kultury w Skarżysku! Przed konkursem miałyśmy próbę na scenie. Wyszła bardzo dobrze, ale nie obyło się bez uwag. Po niej zaczęło się wielkie szykowanie. Makijaże, poprawa fryzur, zakładanie strojów. Jako 9 zespół zaprezentowałyśmy się z hip hopem. Potem była chwilka przerwy na zmianę 'wizerunku' i znowu poszłyśmy tańczyć. Tym razem zaczarowany taniec kotów. Miaaauu. Występy się udały. Dostałyśmy ślicznego, wielkiego miśka i statuetkę!! W Radomiu zajechałyśmy do Mc'Donalda, a potem czekała na nas długa droga do domu. Wyjazd bardzo nam się podobał i z niecierpliwością czekamy na kolejny taki:-)
Autorką artykułu jest Joanna Wierzbicka kl. VIc
Zdjęcia z wyjazdu w w fotogalerii.

3 marca 2008r. odbyły się warsztaty muzyczne pod kierunkiem p. Marii Pomianowskiej - muzykologa i kompozytora muzyki ludowej. Celem warsztatów było zapoczątkowanie pracy nad możliwością utworzenia w naszej szkole kapeli grającej na archaicznych instrumentach typu fidel - płocka czy suka biłgorajska. Byłby to pierwszy zespół dziecięcy w Polsce. Mamy nadzieję, że nam się uda.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu 'Bernardo Belotto - ambasador kultury' wspólnie z Zamkiem Królewskiem w Warszawie. (p. Teresa Kowalska)

29 lutego 2008r. na uroczystej sesji Rady Miasta i Gminy Kałuszyn Burmistrz Kałuszyna p. Marian Soszyński wręczył stypendia dla 4 uczniów naszej szkoły, którzy w I semestrze uzyskali najlepsze wyniki w nauce. Są to: Joanna Wierzbicka kl. VIc, Szymon Przesmycki kl. VIc, Kinga Kwiatek kl. VIc i Edyta Wąsowska kl. VIb. W imieniu Edyty i Szymona, którzy w tym czasie brali udział w Powiatowym Konkursie Historycznym, stypendia odebrali ich rodzice.

Od 11 do 19 lutego zespoły 'Kasianiecka' i 'Eksplozja' uczestniczyły w warsztatach artystycznych zorganizowanych w Załęczu Wielkim nad Wartą (woj. łódzkie) i w Łodzi.
Dzieciaki tańczyły i śpiewały pod kierunkiem instruktorów: choreografa p. Jacka i muzyka p. Edwarda. Pracowały nad układem tańców śląskich i przyśpiewkami śląskimi.
Ponadto zorganizowano wycieczki do Wrocławia na Panoramę Racławicką i ZOO. W Łodzi spędziliśmy 2 dni spacerując ulicą Piotrkowską w Alei Gwiazd i Literatów, zwiedzając palmiarnię. Zachwyciliśmy się wspaniałymi okazami palm, kaktusów i storczyków.
W warsztatach uczestniczyło 20 osób. Otrzymaliśmy dofinansowanie od p. Burmistrza i od Rady Rodziców, za co serdecznie dziękujemy.Wyjazd dał wspaniały efekt: program taneczny na 15 minut - ludowy i tańca nowoczesnego oraz wspomnienia. Razem z nami ćwiczył zespół 'Koderki', który przyjechał z Łowicza. Zaprzyjaźniliśmy się ze sobą spędzając mile czas w nadwarciańskim ośrodku ZHP. (p. Teresa Kowalska)
Zdjęcia z wyjazdu w w fotogalerii.

W ostatnim dniu stycznia w naszej szkole zostały zakończone działania związane z projektem 'Szkoła równych szans'. Projekt finansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu państwa. Od maja do stycznia wydaliśmy około 90 tysięcy złotych. Za te pieniądze mogliśmy rozwijać swoje talenty i zainteresowania. We wszystkich działaniach wzięło udział ponad 300 uczniów. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie - letni wypoczynek, warsztaty artystyczne, teatr, basen, kino. A teraz konkretnie - co nam się udało?
 • Cotygodniowe wyjazdy na basen do Sokołowa Podlaskiego;
 • Teatr Roma - 'Koty';
 • Teatr Roma - 'Akademia Pana Kleksa';
 • Teatr Dramatyczny - 'Pippi Pończoszanka';
 • Teatr Syrena - 'Królowa Śniegu';
 • Muzeum Powstania Warszawskiego;
 • Cinema Park (kino interaktywne) - 'Kosmiczna Podróż', 'Wszystko o Człowieku';
 • Kino - filmy 'Katyń', 'Ranczo Wilkowyje';
 • Wycieczka do redakcji 'Świata seriali' i 'Faktu' dla redaktorów gazetki 'Tornister';
 • Wakacyjna szkoła w Mikoszewie;
 • warsztaty artystyczne dla szkolnych zespołów (połączone z wypoczynkiem wakacyjnym):
  - warsztaty tańca dawnego dla Pawany w Krakowie
  - warsztaty tańca ludowego i nowoczesnego dla Kasianiecki i Eksplozji w Kielcach;
 • Warsztaty plastyczne dla koła plastycznego, które prowadził instruktor z Zamku Królewskiego w Warszawie.
 • Tylko nieliczni nie skorzystali z powyższych atrakcji. Niech żałują!

  13 stycznia 2008r. podczas XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kałuszynie zostały pobite rekordy. Po raz kolejny okazało się, że mieszkańcy Kałuszyna i okolic mają ogromne serca, za które wszystkim gorąco dziękujemy. Tego dnia ważne były też pieniądze, więc warto wspomnieć, ile zebraliśmy.
  33 wolontariuszy zebrało do puszek 7440,34 zł
  Z loterii fantowej i kawiarenki "Pod dobrą gwiazdą" udało się nam uzyskać 1483, 50 zł
  Największy zastrzyk gotówki nastąpił podczas licytacji gadżetów orkiestrowych, usług i darów rzeczowych od wielu sponsorów. Z licytacji otrzymaliśmy 8029 zł. Nie możemy tutaj nie wspomnieć o przedmiocie, który wzbudził największe emocje podczas licytacji i o osobach, które wylicytowały ową rzecz. Bracia Zagórscy (Paweł, Maciej i Marcin) za rękawice piłkarza Artura Boruca zapłacili 3.500 zł. Robi wrażenie, prawda?
  W sumie sztab w Kałuszynie działający przy naszej szkole zebrał 13 stycznia i przelał na konto fundacji WOŚP 16 952, 84 zł, co na jednego mieszkańca naszego miasteczka daje średnio 5,89 zł.
  Wolontariusze, którzy zebrali najwyższe kwoty do swoich puszek to: Michał Polkowski (533,34 zł), Joanna Dytkowska(484,52 zł), Joanna Wierzbicka (445,61 zł), Natalia Wąsowska (325,82 zł) i Paweł Gomółka (310,88 zł).
  Reprezentacja wolontariuszy z Kałuszyna wspólnie z p. Raczyńską wręczyli na antenie TVP 2 "Koziołkowy order serca" dla Jurka Owsiaka.
  Dziękujemy sponsorom, wolontariuszom, artystom z przedszkola, szkoły, Domu Kultury, orkiestrze dętej i wszystkim, którzy tego dnia otworzyli swoje serca i portfele.
  Zdjęcia z finału w Kałuszynie w fotogalerii.

  W czwartek 10 stycznia w różnych punktach miasta pojawiły się plakaty ze szczegółowym programem grania WOŚP w Kałuszynie.
  Oto ramowy program XVI Finału (13 stycznia):
  godz. 8.00
  Spotkanie wolontariuszy w SP Kałuszyn:
  a) przekazanie puszek
  b) przekazanie identyfikatorów
  c) ustalenie zasad bezpiecznego kwestowania
  d) kwestowanie
  godz. 12.00
  Rozpoczęcie imprez towarzyszących.
  godz. 12.05
  Spotkanie z najmłodszymi obywatelami gminy Kałuszyn - występ przedszkolaków- program taneczny (DK Kałuszyn);
  godz. 12.45
  Licytacja gadżetów orkiestrowych dla dzieci.
  godz. 13.00
  Spektakl teatralny teatru "Bajka" ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie
  godz. 14.00
  Gorący posiłek dla wolontariuszy w świetlicy szkolnej
  godz. 14.30
  Przyspieszony kurs tańca w sali gimnastycznej szkoły podstawowej. (Zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku).
  godz. 17.00
  Koncert zespołu "Buckleys"
  godz. 18.00
  Przegląd zespołów dziecięcych, w tym:
  a) Zespół tańców dawnych "Pawana";
  b) Zespół muzyczny "Fleciki";
  c) Zespół pieśni i tańca "Kasianiecka";
  d) Zespół Miejskiego Domu Kultury "DKWK Fresh";
  e) Zespół tańca nowoczesnego "Eksplozja".

  POMIĘDZY POSZCZEGÓLNYMI WYSTĘPAMI ODBĘDZIE SIĘ LICYTACJA GADŻETÓW ORKIESTROWYCH, DARÓW I PRAC ARTYSTYCZNYCH DZIECI I DOROSŁYCH NASZEGO MIASTA.

  W TRAKCIE TRWANIA WSZYSTKICH PUNKTÓW PROGRAMU FUNKCJONOWAĆ BĘDZIE LOTERIA FANTOWA (KAŻDY LOS PEŁNY) I KAWIARENKA Z PYSZNą KAWą, ORKIESTROWYMI PIERNICZKAMI I NIE TYLKO.

  godz. 20.00
  Światełko do nieba.
  godz. 20.15
  Koncert.orkiestry dętej im. Jana Pawła II

  *Zastrzegamy sobie prawo zmiany programu z przyczyn obiektywnych.

  ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO WSPÓLNEJ ZABAWY.
  LICZYMY NA OTWARTE SERCA I KIESZENIE.
  Jeśli ktoś z Państwa miałby jakieś pomysły uatrakcyjnienia Finału, jesteśmy otwarci na każde działanie. Czekamy również na przedmioty, które moglibyśmy zlicytować na aukcji.


  Lista 33 wolontariuszy XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Kałuszynie:
  Weronika Abramowska, Jan Boruciński, Piotr Boruciński, Anita Broniarek, Justyna Ciarkowska, Julia Czyżewska, Karina Deska, Bartłomiej Dębowski, Joanna Dytkowska, Beata Gałuszewska, Paulina Gierszewska, Natalia Glinka, Paweł Gomółka, Paweł Jagielski, Gerard Jaworski, Piotr Kozioł, Kinga Kwiatek, Klaudia Madziar, Robert Mroczek, Mateusz Paczuski, Klaudia Padel, Klaudia Penkul, Joanna Polkowska, Michał Polkowski, Agnieszka Przybyłko, Paweł Rozenek, Paulina Siwek, Ewa Strupiechowska, Aneta Szatańska, Edyta Wąsowska, Natalia Wąsowska, Dominik Wąsowski, Joanna Wierzbicka.
  W styczniu 2008r. w naszej bibliotece szkolnej zaczęło funkcjonować Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, na które składają się 4 komputery z oprogramowaniem i dostępem do Internetu oraz urządzenie wielofunkcyjne - skaner, drukarka i kopiarka. Zapraszamy do biblioteki!

  6 grudnia 2007r. na uczniów naszej szkoły czekała podwójna niespodzianka. Z wizytą przybył do nas miły gość w czerwonym płaszczu - Mikołaj ze słodkimi prezentami
  Kolejną atrakcją dnia był mikołajowy koncert - prezentacja zespołów działających w naszej szkole. Uczniowie, którzy zasiedli na widowni z podziwem, a niekiedy z zazdrością przyglądali się występom swoich koleżanek i kolegów. Były na co popatrzeć i czego posłuchać!
  Zdjęcia z koncertu i z wizyty Mikołaja są w fotogalerii.

  Ogólnopolski konkurs 'Czysty las' zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu i Generalną Dyrekcję Lasów Państwowych w tym roku przebiegał pod hasłem zmian w przyrodzie spowodowanych ociepleniem klimatu. Na III edycję konkursu wpłynęło 1097 zgłoszeń, w tym 599 zgłoszeń w kategorii 'Leśna Edukacja' i 489 zgłoszeń w kategorii 'Sprzątanie Lasu'. Regionalne komisje konkursowe zakwalifikowały do finału konkursu 66 prac w kategorii 'Sprzątanie Lasu' i 86 prac w kategorii 'Edukacja Leśna'.
  Nasza szkoła zajęła II miejsce w Polsce, w kategorii 'Edukacja leśna' otrzymała nagrodę w wysokości 5000 zł.
  W ramach działań konkursowych, przez cały rok uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pań, K. Raczyńskiej i A. Broniarek realizowali różne zadania według autorskiego programu pań. Były to: prezentacje multimedialne, konkursy, różnorodne prace plastyczne, referaty, zielniki, śmieciozwierzaki, albumy z papieru czerpanego i odpadów, albumy o zwierzętach, ulotki, zakładki, torby papierowe, sprzątanie lasu, zbiórka surowców wtórnych, inscenizacje o tematyce ekologicznej, sadzenie lasu, wycieczki, warsztaty. Pracy było dużo, ale się opłaciło. Po realizacji programu panie musiały wszystkie działania dokładnie opisać i udokumentować.
  28 listopada w Warszawie w auli senatu SGGW odbyło się podsumowanie konkursu i rozdanie nagród. Dodatkowo uczniowie naszej szkoły z koła LOP uświetnili uroczystość występem. Zaprezentowali przedstawienie pt. 'Ekokapturek 2'. Zgromadzeni na sali goście nagrodzili artystów gromkimi brawami. Największą furorę zrobił wilk (Szymon Przesmycki). Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz z Fundacji 'Nasza Ziemia' powiedziała, iż leci do Australii i opowie o niesamowitym wilku, jakiego zobaczyła w Warszawie. Wszystkie dzieci otrzymały z wydawnictwa Multico przepiękne książki o tematyce przyrodniczej. Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w fotogalerii.
  Autorem artykułu jest pani Krystyna Raczyńska

  16 listopada br. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom V jubileuszowej Edycji Konkursu Ekologicznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Województwa Mazowieckiego. Najlepszym nagrody wręczył Wicemarszałek Tomasz Siemoniak. Nagrodę jubileuszową - kamerę cyfrową - otrzymała nasza szkoła za szczególne osiągnięcia we wszystkich edycjach Konkursu Ekologicznego. Pan marszałek wręczając tę nagrodę podkreślił, że jest to najważniejsza nagroda w konkursie. Należy nadmienić, że spośród szkół województwa mazowieckiego biorących udział w pięciu edycjach konkursu tylko my otrzymaliśmy taką nagrodę. Imprezę uświetnił występ dzieci z grupy teatralnej 'Skrzacik' i LOP. Uczniowie zaprezentowali inscenizację pt. 'Z ekologią na ty' przygotowaną pod kierunkiem: A. Broniarek, D. Włodarczyk, K. Raczyńskiej. Wszyscy 'aktorzy' otrzymali upominki w postaci plecaków i wielu gadżetów. Pani dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska, na zaproszenie której nasze dzieci występowały powiedziała, iż jest już chyba tradycją, że dzieci z kałuszyńskiej podstawówki występują na imprezach edukacyjnych Urzędu Marszałkowskiego. W międzyczasie nasze dzieci udzielały wywiadów dla lokalnych mediów (RMF, Radio Dla Ciebie) nt. edukacji ekologicznej w naszej szkole i gminie. Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w fotogalerii.
  Autorem artykułu jest pani Krystyna Raczyńska
  Nasi uczniowie nie zawodzą. Po raz kolejny w ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza 2007" wykazali się ogromną hojnością i podzielili się swymi oszczędnościami. Ogółem w całej szkole zebrano: 1411,02 zł, co w przeliczeniu na jednego ucznia wynosi 3,38 zł.Ciekawostką jest liczba wszystkich zebranych monet: 19 710 sztuk.
  Najbardziej hojnymi uczniami okazali się:
  Krzysztof Zagórski kl. IIIb - 230 zł
  Patrycja Przesmycka kl. Vc - 66,35zł
  Magdalena Chabiera kl. IIb - 64,62 zł
  Katarzyna Kacprowicz kl. IVc - 60,50zł
  Marcin Kacprowicz kl. Ic - 52 zł

  Klasy, które zebrały najwięcej pieniędzy to: kl. IVc (283,08zł); kl. IIIb (275,85zł) i kl. IIb (163,80zł).

  11 listopada 2007r. podczas uroczystych obchodów 89-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła otrzymała złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej za opiekę nad miejscami walk i męczeństwa. Ten zaszczytny tytuł przyznała nam Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. To ogromny zaszczyt i wyróżnienie dla naszej szkoły! Zdjęcia z nadania odznaczenia można obejrzeć w fotogalerii.

  Swoją działalność rozpoczął już kałuszyński sztab XVI Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który działa przy naszej szkole. Wszystkich, którzy chcieliby pracować razem z nami podczas styczniowej zbiórki pieniędzy, prosimy o kontakt z Panią Teresą Kowalską.


    26 października została podsumowana III Edycja ogólnopolskiego Konkursu "Czysty las". W kategorii "Leśna Edukacja" nasza szkoła zdobyła II nagrodę w wysokości 5 000 zł. Jesteśmy dumni!!!

  Podczas pierwszego październikowego weekendu w Domu Kultury w Kałuszynie odbyły się kolejny raz obchody 'święta ptaków'. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację multimedialną nt. awifauny oraz wzięli udział w konkursie wiedzy i konkursie ekologicznym. Największą wiedzę o ptakach posiadają: Szymon Przesmycki - I miejsce, Ilona Mroczek - II miejsce, Ola Przesmycka - III miejsce. Wszyscy otrzymali wartościowe nagrody. W konkursie plastycznym najlepszy okazał się Szymon Przesmycki, II miejsce zajęła Karolina Feć a III miejsce przypadło Paulinie Gierszewskiej.
  Zdjęcia z konkursu można obejrzeć w fotogalerii.
  4 października w Siedlach odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacji przyrodniczej "Porządkujemy i odnawiamy las". Konkurs wspólnie organizuje "Tygodnik Siedlecki" i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Miło nam poinformować, że nasza szkoła zdobyła I miejsce wśród szkół podstawowych w kategorii EDUKACJA. Brawo!!!
  Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w fotogalerii.
  12 września, jak co roku, uczestniczyliśmy w obchodach rocznicy walk wrześniowych pod Kałuszynem. Tradycyjnie już w pierwszej części uroczystości odbyło się wręczenie odznaczeń i dyplomów, przemówienia. Nasza szkoła otrzymała odznakę za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Potem nastąpił przemarsz ulicami Kałuszyna pod kościół i pomnik, gdzie złożono wieńce. Kolejnym punktem obchodów była msza polowa na parafialnym cmentarzu i apel poległych. Na zakończenie uroczystości odbyła się inscenizacja bitwy z 12 września 1939r. Oryginalne mundury i broń z tamtego okresu, wystarzały, huk, dym i kawaleria na koniach robiły wrażenie.
  Zdjęcia z obchodów 68 rocznicy walk pod Kałuszynem, których autorami są Marian Pełka i Tomasz Proczka, można obejrzeć w fotogalerii.

  W dniu 15 czerwca 2007 roku nasza szkoła otrzymała Puchar Burmistrza Kałuszyna dla 'Ekologicznej Szkoły'. Po niemal rocznej rywalizacji szkół w Gminnym Turnieju Szkół nastąpiło rozstrzygnięcie Turnieju oraz wręczenie nagród. Cieszymy się bardzo!

  Nasza szkoła, jako jedna z dwóch w Polsce, brała udział w zbiórce butelek PET. Miło nam ogłosić, że w ciągu dwóch miesięcy zebraliśmy 2034 kilogramy butelek PET, co na każdego ucznia średnio daje 5,4 kg. Lista indywidualnych zwycięzców i wyniki zbiórki w poszczególnych klasach na podstronie "Laureaci konkursów".
  Sponsorami konkursu zbiórki butelek PET była firma 'CYCLOS - EUROPE' z Austrii i IMP POLOWAT Sp. z o.o. Bielsko - Biała.

  W ostatnim tygodniu maja gościliśmy przyjaciół z Wilna. Artykuł na ten temat można przeczytać tutaj a do obejrzenia zdjęć ze wspólnego koncertu zapraszamy do fotogalerii.

  W dniach 28 maja - 1 czerwca 36 uczniów z klas III - VI wyjechało na "zieloną szkołę" w Pieniny. Podczas pięciu dni pobytu w Szczawnicy uczniowie (członkowie LOP i redaktorzy gazetki szkolnej):
  - zwiedzili Jaskinię Lodową na Słowacji,
  - przeszli przez wąwóz Homole,
  - zdobywali szczyt Trzy Korony i Palenicę,
  - płynęli tratwami po Dunajcu,
  - bawili się w Aqua City w Popradzie na Słowacji,
  - odwiedzili pijalnię wód zdrojowych i bacówkę, gdzie obserwowali wyrób oscypków.
  Bawili się przy ognisku i rozwijali swoją tężyznę fizyczną korzystając z siłowni, grając w ping-ponga i w siatkówkę. Humory dopisywały a zdjęcia mówią same za siebie.

  W maju odbyła się prezentacja dla uczniów i dla nauczycieli na temat projektu 'Interkl@sa na kółkach'. Uczniowie zapoznali się z programem Interkl@sa i z zawartością portalu edukacyjnego www.interklasa.pl a nauczyciele poznali nowoczesne technologie informatyczne np. Mobik system.
  26 kwietnia 2007r. nasza szkoła była organizatorem III POWIATOWEGO KONKURSU WIEDZY. Tegoroczny konkurs odbywał się pod hasłem 'W KRAINIE MITÓW'. W zmaganiach konkursowych wzięło udział ponad 70 uczniów ze szkół podstawowych całego powiatu mińskiego. Nasza uczennica Emilia Lewińska otrzymała wyróżnienie.
  Nasza szkoła, jako jedna z dwóch w Polsce, przystąpiła do zbiórki butelek PET. Wyniki zbiórki podamy pod koniec czerwca.
  Nasza szkoła ma kolejny powód do dumy. Zespół pieśni i tańca 'Kasianiecka' jako jeden z dziesięciu zespołów w Polsce, zakwalifikował się do udziału w Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie. Cieszymy się!!!
  Tegoroczny pierwszy dzień wiosny zmobilizował poszczególne klasy IV - VI do intensywnego myślenia - Czym zaskoczyć komisję konkursową i pokonać rywali? Każda klasa miała za zadanie przygotować wiosenną dekorację sali lekcyjnej, ułożyć dowcipną piosenkę lub wiersz o klasie i wiośnie, sporządzić wiosenne danie i przyjść ubranym w kolor wcześniej wylosowany. Wszyscy spisali się na medal, zabawa była przednia a efekty tej zabawy można obejrzeć w Fotogalerii.
  W tym czasie klasy młodsze odbyły sąd nad Marzanną, spaliły ją a potem udały się do Domu Kulltury, gdzie obejrzały film.
  Zespoły "Kasianiecka" i "Eksplozja" ferie 2007 spędzały w Ustroniu Jaszowcu. Był to wyjazd przede wszystkim na warsztaty taneczne. Tańce śląskie poznaliśmy wspólnie z panią choreograf z Cieszyna, tańce nowoczesne prowadziła para taneczna z Bielsko - Białej. Ponadto w ramach promocji naszego miasta wystąpiliśmy w Domu Kultury w Ustroniu.
  Uczestnicy zimowiska jeździli na nartach w Wiśle, byli na basenie w Skoczowie, na szczycie Równicy oraz wyjeżdżali do polskiego i czeskiego Cieszyna. Zdjęcia z wyjazdu można obejrzeć w Fotogalerii.
  Już po raz piąty graliśmy w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ( w tym roku XV). 32 wolontariuszy kwestowało od 6 rano. Po raz kolejny okazało się, że w Kałuszynie i okolicy nie brakuje ludzi dobrej woli. W sumie wolontariusze zebrali do puszek 8411, 63 zł.
  Najwięcej zebrała Joanna Wierzbicka - 844,71 zł; Patrycja Przesmycka - 641,03 zł i Michał Polkowski - 517,62 zł.
  Ale zawartość puszek wolontariuszy to nie wszystko. Przez cały dzień w Domu Kultury trwały występy dzieci i młodzieży, koncerty zespołów m.in. "Wanda i banda", odbywała się licytacja gadżetów orkiestrowych i prac plastycznych, działała kawiarenka "Pod dobrą gwiazdą", loteria fantowa i punkt makijażu karnawałowego.
  Praca kilkudziesięciu ludzi (m.in. nauczycieli naszej szkoły i pracowników Domu Kultury) przyniosła efekty. Po zsumowaniu wszystkich zebranych pieniędzy możemy ogłosić, że sztab w Kałuszynie do Fundacji WOŚP wysłał 12 777,63 zł. Bardzo się cieszymy z takiej kwoty i chcemy bardzo gorąco podziękować wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i portfele.
  Być może kilkadziesiąt zdjęć w fotogalerii przybliży Wam atmosferę panującą 14 stycznia 2007r. w Kałuszynie.
  11 grudnia 2006r. naszą szkołę odwiedził podwójny mistrz świata w pływaniu niepełnosprawnych - pan Grzegorz Polkowski, który dzień wcześniej wrócił z zawodów w RPA. Pan Grzegorz zdobył na Mistrzostwach Świata dwa złote medale - 100m i 50m stylem dowolnym. Wicemistrz paraolimpiady w Atenach pochodzi z Kałuszyna, ukończył szkołę podstawową w Kałuszynie i dziś podzielił się z uczniami naszej szkoły wrażeniami, doświadczeniami i planami na przyszłość. Udzielił wywiadu młodym redaktorom szkolnej gazetki "Tornister". Zdjęcia ze spotkania w fotogalerii.
  Nasza szkoła uczestniczyła w programie edukacyjnym ogłoszonym przez grupę tygodników regionalnych. W wypadku Kałuszyna był to 'Tygodnik Siedlecki'. Projekt nosił nazwę 'Porządkujemy i odnawiamy las'. Przez cały rok uczniowie realizowali różnego typu zadania - przygotowywali prace pisemne, plastyczne, makiety, przedstawienia o tematyce ekologicznej, prezentacje multimedialne, brali udział w konkursach i wycieczkach.
  30 X 2006r. nastąpiło podsumowanie projektu i wręczenie nagród. W kategorii - projekt edukacyjny zdobyliśmy I miejsce. Oprócz realizacji projektu w zakresie podstawowym, uczniowie klas VI pisali prace na temat pozyskiwania energii z ekologicznych źródeł. Otrzymali za nie wyróżnienie. Natomiast nauczycielka przyrody z naszej szkoły pani Krystyna Raczyńska została laureatką nagrody za wieloletnią działalność ekologiczną.

  Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji 'Góra grosza'. Ogółem zebrano 938,31 zł. Średnia w przeliczeniu na jednego ucznia wynosi 2,51 zł. Najbardziej hojnymi uczniami okazali się:

  Aleksandra Przesmycka kl. IIIc - 84,02 zł
  Szymon Przesmycki kl. Vc - 80,79 zł
  Paulina Milewska kl. IIa - 50,51 zł
  Krzysztof Zagórski kl. IIb - 49 zł
  Michał Boruciński kl. IIa - 46,70 zł

  Klasy, które zebrały najwięcej 'groszy' to: IIa, IIIc i IIb.
  W naszej szkole została zorganizowana zbiórka kasztanów. Inicjatorem zbiórki była fundacja 'Nasza Ziemia'. Zebrano łącznie ok. 2150 kg kasztanów, z tego najwięcej zebrała klasa IIIc - 428 kg.

  20 października w ramach projektu 'Bernardo Bellotto - ambasador kultury' uczniowie naszej szkoły po raz kolejny występowali w komnatach Zamku Królewskiego w Warszawie.
  Niektóre szkoły z obszaru całej Polski brały udział w projekcie 'Szkoła moich marzeń' i jednocześnie oglądały na Zamku jak pracują inne szkoły. Wybrano kilka szkół, których zadaniem była prezentacja ciekawych i ważnych dokonań. Wybór padł m.in. na naszą szkołę, której zespoły 'Kasianiecka' i 'Pawana' mają się czym pochwalić.
  Zespoły występowały w dwóch odrębnych salach, prezentowały trzykrotnie 25-minutowy program dla trzech kolejnych grup uczniów.
  'Pawana' zatańczyła poloneza, polkę trisz - trasz, kontredansa i pawanę zaś 'Kasianiecka' przedstawiła tańce regionalne (część z nich została przygotowana na festiwalu w Kielcach).
  Występy naszych zespołów przyjęto bardzo ciepło i owacyjnie. Wiele osób spoza naszego regionu dopytywało się, gdzie leży TEN Kałuszyn.
   
  Na tegorocznym Festiwalu Nauki w Siedlcach nauczycielka przyrody z naszej szkoły pani Krystyna Raczyńska otrzymała Medal Mazowieckiej Niezapominajki.  Za pomocą medalu wyrażane jest uznanie i wdzięczność tym, którzy nie szczędzą czasu i wysiłku pracując na rzecz ochrony środowiska. 14 X podczas trwania VIII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach nauczycielka przyrody Pani Krystyna Raczyńska została laureatem Medalu Mazowieckiej Niezapominajki w 2006 roku. Gratulujemy!!!

  13 października uczniowie z grupy teatralnej 'Skrzacik' (klasa IIa i IIIc) oraz szkolnego koła LOP zostali zaproszeni na VIII Festiwal Nauki i Sztuki, który odbywał się na Akademii Podlaskiej.
  'Skrzaciki' zaprezentowały inscenizację pt. 'Dlaczego w mieście nie pachnie wiosną?' przygotowaną pod kierunkiem pań : D. Kobeszko i A. Broniarek. Następnie starsi uczniowie przedstawili pantomimę 'Nie zabijajcie Ziemi' przygotowaną pod kierunkiem pani K. Raczyńskiej.
  Ania Szczerbowska, która grała postać wiewiórki, otrzymała od przedstawiciela Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania piękną maskotkę - wiewiórkę.
    Potrafimy zbierać makulaturę!!! Nasza szkoła zajęła I miejsce w województwie mazowieckim w kategorii szkół podstawowych od 101 do 400 uczniów w zbiórce makulatury. 22 IX 2006r. w Warszawie nastąpiło podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. Otrzymaliśmy zestaw komputerowy, sprzęt sportowy i książki.
  Podczas tegorocznych wakacji uczniowie naszej szkoły mieli dylemat: Gdzie pojechać na kolonie? Mogli wybierać spośród trzech propozycji, jakie zaoferowali im nauczyciele z Kałuszyna: kolonie w Górach Stołowych, warsztaty taneczne w Kielcach w trakcie trwania Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej i kolonie w Pobierowie. Każdy wybór był słuszny ponieważ wszystkie wyjazdy były bardzo udane. Szkoda, że kolejne wakacje dopiero za rok!

  W czerwcu 2006r. otrzymaliśmy nową pracownię komputerową. Hurra!!!

  W maju w ramach współpracy między szkołami i wymiany dziecięcej uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wyjechali do Wilna. Zaprezentowali tam swój dorobek i zaprosili Polaków mieszkających na Litwie do Kałuszyna. W czerwcu gościliśmy grupę dzieci i młodzieży z Wilna w naszych domach.

  Szkolny zespół ludowy 'Kasianiecka' zakwalifikował się na Ogólnopolski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach i wyjeżdża w lipcu (10 - 23 VII) na warsztaty i udział w festiwalu. Życzymy powodzenia.

  24 marca na Zamku Królewskim w Warszawie odbywała się prezentacja projektów 'Ślady przeszłości - uczniowie adaptują zabytki' i 'Bernardo Bellotto - ambasador kultury'.
  Nasza szkoła także uczestniczyła w tym spotkaniu. Przedstawiciele koła manualnego pod opieką pani Anny Laskowskiej zaprezentowali wystawę serwetek, gobelinów i toreb ekologicznych. Koło plastyczne pod kierunkiem pani Teresy Kowalskiej i pani Marty Chybickiej wystawiło swoje prace. Członkowie koła informatycznego wspólnie z panią Izabelą Borucińską przygotowali prezentację multimedialną o historii szkoły i jej dniu dzisiejszym.
  Zespóły 'Kasianiecka' i 'Pawana' zatańczyły w Sali Senatorskiej dla wszystkich gości a troje uczniów: Daria Duber z kl. Va, Magdalena Pawlikowska z kl. VIb i Szymon Przesmycki z kl. IVc byli przewodnikami muzealnymi - opowiadali o wybranych obrazach i rzeźbach pozostałym uczestnikom spotkania na Zamku.
   

  1 marca w naszej szkole nastąpiła zmiana na stanowisku zastępcy dyrektora. Pani Maria Bartosiak przeszła do gimnazjum a nowym wicedyrektorem została pani Agnieszka Wierzbicka. Gratulujemy obu Paniom.

  25 lutego na uroczystej sesji Rady Miasta i Gminy Kałuszyn Burmistrz Kałuszyna
  p. Zofia Wołkiewicz wręczyła stypendia dla 4 uczniów naszej szkoły, którzy w I semestrze uzyskali najlepsze wyniki w nauce. Są to: Magdalena Pawlikowska kl. VIb (średnia ocen 5,4), Magdalena Perlejewska kl. VIb (średnia ocen 5,2), Monika Komorowska kl. Va (średnia ocen 5,1) i Joanna Wierzbicka kl. IVc (średnia ocen 5,1).

  W konkursie 'Zaadoptuj kasztanowca' organizowanym przez 'Tygodnik Siedlecki' nasza szkoła zajęła II miejsce.  Cieszymy się!

  16 II 2006r. w Domu Kultury w Kałuszynie odbyło się, w ramach Festiwalu Kultury Mazowieckiej, podsumowanie projektu "Mazowsze z klasą" i "Bernardo Bellotto - ambasador kultury".
      Naszą uroczystość zaszczycił swoją obecnością "król Stanisław August Poniatowski".  Gość i wszyscy zebrani na sali obejrzeli dwie etiudy teatralne - bajki Ignacego Krasickiego, zatańczył zespół ludowy "Kasianiecka" i zespół tańców dawnych "Pawana".
      Podczas spotkania z królem pojawił się także wątek współczesności - prezentacje multimedialne nt. historii i obrzędowości szkoły, działalności artystycznej w szkole i projektu "Mazowsze z klasą".
      Nie zabrakło również wystaw: "Tkactwo i hafty richelieu, koronki", "Prace malarskie" i "Kulinarne dziedzictwo Ziemi Kałuszyńskiej" - mogliśmy popróbować smakołyków z naszego regionu.
  3 II 2006r. nasza szkoła już po raz drugi organizowała Finał Powiatowego Konkursu Wiedzy o Baśni Polskiej. Wygrała uczennica ze szkoły w Cygance.  
  8 I 2006r. po raz kolejny w Kałuszynie grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Sztab, który został utworzony w Szkole Podstawowej, podał oficjalne wyniki. Na konto Fundacji z Kałuszyna wpłynęło 12 411 zł (średnio na jednego mieszkańca naszego miasteczka przypada 4,28zł). Uważamy, że jest to powód do dumy.
      Najlepszym wolontariuszem okazał się Przemysław Broniarek z kl. VB, który do swojej puszki zebrał 519zł.
  Zespół 'Kasianiecka' występował 18 XII 2005r. na Jarmarku Bożonarodzeniowym 'Pod Aniołem' w Warszawie na Nowym Miescie.
  Zespół został tam zaproszony przez Mazowieckie Centrum Kultury jako częsć nagrody w Przeglądzie Teatrów Obrzędowych. Wystawił fragmenty jasełek obok takich zespołów jak: Czeremosze z Ukrainy, zespołu białoruskiego i Kolęduka z Kurpii.

  25 XI 2005r. otrzymaliśmy wyposażenie nowej pracowni informatycznej. Dotychczas pracowaliśmy na komputerach Macintosh a tu taka rewolucja i rewelacja: 10 stanowisk uczniowskich z systemem Windows XP, serwer, komputer przenośny, projektor multimedialny, laserowa drukarka i skaner. Nową pracownię otrzymaliśmy w ramach programu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
   
  We wrześniu 2004 roku szkolne koło LOP wysłało zgłoszenie do udziału w konkursie 'Czysty las' organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu. Do konkursu zostało zakwalifikowanych 900 szkół z terenu całej Polski. Konkurs, a właściwie projekt trwał od X 2004 roku do 30.VI.2005.
  W ramach działań członkowie LOP-u:
  - inwentaryzowali dzikie wysypiska śmieci znajdujące się w naszych lasach,
  - sporządzali mapki,
  - wykonali tabliczki z odpadów z hasłami i umiecili je przy wysypiskach,
  - nakręcili film 'Śmieciowym lasom mówimy nie',
  - wykonywali prace - prezentacje multimedialne,
  - byli u Pani Burmistrz  Zofii Wołkiewicz z prośbą o pomoc w uprzątnięciu lasów i otrzymali ją,
  - wykonywali prace plastyczne, makiety,
  - dokarmiali ptaki, budowali karmniki i budynki lęgowe,
  - zbierali makulaturę,
  - uczestniczyli w różnych konkursach przyrodniczych i wycieczkach do lasu,
  - pisali wiersze.
  Działań było tak dużo, że nie sposób wszystkich wymienić. Pracy również było nie mało. Ale się opłaciło. 21 listopada z rąk prezesa TPL, rektora WSGGW p. Radeckiego  nasze szkolne koło LOP otrzymało nagrodę w wysokości 10 000 zł. Zajęliśmy pierwsze miejsce w Polsce. W ramach nagrody zamierzamy kupić komputer, kamerę cyfrową, drukarkę, skaner i inny sprzęt elektroniczny.
  Pracowali prawie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Koordynatorem projektu było szkolne koło LOP pod kierunkiem p. Krystyny Raczyńskiej.
  GRATULACJE!!
  Od 24 X w stołówce szkolnej można przed lekcjami wypić gorące kakao. Ta prozycja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Każdego dnia gotowanych jest 20 litrów mleka i kilkudziesięciu uczniów wypija przed godz. 8 przygotowany ciepły napój.
  Po raz kolejny próbowaliśmy w szkole usypać Górę Grosza - uczestniczyliśmy w akcji, której celem jest:
  tworzenie nowych rodzinnych domów dziecka, pomoc dla istniejących rodzinnych domów dziecka, pomoc dla istniejących domów dziecka i innych placówek opiekuńczo - wychowawczych w tworzeniu prorodzinnych warunków opieki i wychowania, tworzenie grup usamodzielnienia dla młodzieży z domów dziecka, programy terapeutyczne dla dzieci osieroconych.
      Organizatorem 'Góry Grosza' jest Towarzystwo 'Nasz Dom'. Akcja polega na zbiórce monet groszowych w szkołach w całej Polsce. Monety mogą być w nominałach od 1 gr. do 50 gr, ale większe nominały również są przyjmowane.
      W tym roku w naszej szkole zebrano 1045,79 zł, co w przeliczeniu na jednego ucznia daje 2,73 zł. Najwięcej zebrały klasy:

  Ia - 274,20 zł
  IIc - 215,03 zł
  IVc - 201,14 zł

  Spośród uczniów największe góry grosza usypali:
   


  Aleksandra Przesmycka kl. IIc - 141,30zł
  Szymon Przesmycki kl. IVc - 130 zł
  Jan Abramowski kl. Ia - 55 zł


  14 X 2005r. została podpisana UMOWA O WSPÓŁPRACY Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Kałuszynie z Wileńską Szkołą Średnią im. J. I. Kraszewskiego w Nowej Wilejce w ramach  PROGRAMU SZKÓŁ PATRONACKICH.

  Celem tej umowy jest nawiązanie partnerskich stosunków pomiędzy obiema szkołami.
  Współpraca obejmować będzie: wymianę grup dziecięcych i młodzieżowych, wspólne organizowanie imprez kulturalnych i sportowych oraz wypoczynek wakacyjny dzieci i młodzieży.
  W ramach Programu Szkół Patronackich odbywać się będą warsztaty oraz różne formy wymiany doświadczeń dla uczniów i nauczycieli.
  Współorganizatorem i patronem w działaniach szkół przy realizacji projektu będzie Siedlecki Oddział Stowarzyszenia ,Wspólnota polska".

  Umowę, w obecności zebranych w sali Domu Kultury gości, podpisała Burmistrz Miasta Kałuszyn Zofia Wołkiewicz, Dyrektor Szkoły Średniej w Nowej Wilejce Helena Juchniewicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kałuszynie Marek Pachnik i Dyrektor Oddziału Siedleckiego Stowarzyszenia ,Wspólnota Polska" Jacek Grabiński.
  15 X 2005r. w czasie VII Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach już po raz trzeci zostały wręczone ,Medale Mazowieckiej Niezapominajki". Za pomocą medalu wyrażane jest uznanie i wdzięczność tym, którzy nie szczędzą czasu i wysiłku pracując na rzecz ochrony środowiska.
  Szkoła Podstawowa w Kałuszynie  otrzymała to zaszczytne wyróżnienie za wzorowo prowadzoną pracę w zakresie edukacji ekologicznej i aktywność w konkursach przyrodniczych, a szczególnie w programie ,Zaadoptuj kasztanowca".
  W tym roku po raz pierwszy przystępujemy do ogólnopolskiej akcji "Komputery za tonery". Ciekawe, z jakim skutkiem?
  Nasza szkoła zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych z gmin miejskich i miejsko - wiejskich w konkursie "Zbiórka makulatury" zrealizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. W nagrodę dostaliśmy komputer i drukarkę.
  12 września, jak co roku, obchodzona była rocznica walk pod Kałuszynem. Jednak dla naszej szkoły tegoroczne obchody były szczególne. Nasza szkoła otrzymała medal "PRO MEMORIA". Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, zaszczyt i duma, ale też wielkie zobowiązanie i odpowiedzialność. Mamy nadzieję, że podołamy.
  W sierpniu 50-ciu uczniów z naszej szkoły odpoczywało na koloniach w Zakopanem a 12-cioro w Ustroniu Morskim. Zarówno uczestnicy kolonii, jak i opiekunowie mile wspominają wakacyjne wojaże. Kilka zdjęć nie odda atmosfery tam panującej ale może obudzi wspomnienia.
  W dniach 25 - 28 V 2005r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedziła Wilno. Zespół artystyczny pod kierunkiem p.T.Kowalskiej
  uczestniczył w litewskiej części projektu "Dumni dziedzictwem - otwarci na świat". Po tygodniu grupa wileńskich dzieci i młodzieży przyjechała do Kałuszyna. Zwiedzali Warszawę, uczestniczyli wraz z naszymi uczniami w "Festiwalu Teatralnym" na Zamku Królewskim. Kontakty Polaków z Kałuszyna i z Wilna stały się coraz gorętsze...
  W styczniu 2005r. po raz trzeci nasza szkoła grała w Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Musimy się pochwalić - w naszym małym miasteczku udało się w sumie zebrać 12 249,65 zł.
  Od października w naszej szkole ukazuje się gazetka "Co w szkole piszczy?". Lektura tego miesięcznika dostarcza wielu wrażeń.

  30 IX 2004r. naszą szkołę odwiedził paraolimpijczyk Grzegorz Polkowski -  niewidomy mieszkaniec Kałuszyna, który na Paraolimpiadzie w Atenach zdobył srebrny medal w pływaniu. Cieszymy się bardzo i życzy dalszych sukcesów.
  We wrześniu 2004 naszą szkołę we władanie wzięła nowa dyrekcja: pan Marek Pachnik - dyrektor i pani Maria Bartosiak - zastępca dyrektora. Mamy nadzieję, że będzie nam się razem dobrze uczyło i pracowało.
  W czerwcu 2004 pożegnaliśmy panie Alinę Włodarczyk i Ewę Gajewską. Obie panie dyrektor odeszły na emeryturę. Były podziękowania, życzenia, łzy, kwiaty. Żal...
  W tym roku uroczyste obchody Święta Ziemi na terenie gminy Kałuszyn miały miejsce w naszej szkole. Jak co roku pod patronatem pani burmistrz odbywał się GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY, na który to konkurs składały się następujące konkurencje: "Mistrz zbiórki surowców wtórnych", "Piękno wokół nas - znamy takie miejsca", "Ulotka informacyjna" i "Konkurs wiedzy ekologicznej". Nasza szkoła wygrała telewizor, drukarkę laserową i mikrofon bezprzewodowy.

  Po powrocie z ferii zimowych nasz dostęp do Internetu okazał się bardzo łatwy a szybkość ściągania stron www "zawrotna". Mamy dostęp poprzez SDI, 5 nowych komputerów, w tym: w sekretariacie, w bibliotece, w pracowni polonistycznej i matematycznej.
  Jesteśmy dumni z nowych znajomości zawartych podczas balu noworocznego z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Jaworku;

  Po raz drugi braliśmy udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Zebraliśmy mniej pieniędzy niż rok wcześniej ale nasz zapał i zaangażowanie na pewno nie było mniejsze!

  W tym roku po raz pierwszy odbyło się spotkanie opłatkowe grona pedagogicznego z rodzicami z "trójek klasowych". Atmosfera nie do zapomnienia...
  Hurra!!!! Po roku wytężonej pracy nasza szkoła otrzymała tytuł "SZKOŁY Z KLASĄ". Bardzo się cieszymy i jesteśmy dumni z tego tytułu, tym bardziej, że tylko 5 szkół podstawowych w naszym powiecie - mińskim otrzymało ten tytuł.
  31 maja 2003r. nasza szkoła obchodziła Święto Szkoły. Uczniowie przezentowali swoje      osiągnięcia i umiejętności, tańczyli, śpiewali, recytowali wiersze swojego autorstwa, wystawiali inscenizacje baśni i nie tylko... W jednej z sal dzieci przedstawiały swoje hobby, w innej trwały konkursy na wesoło, w sali informatycznej członkowie koła informatycznego tworzyli karykatury dla chętnych, na korytarzach i w salach były prezentowane wystawki prac uczniów, można było również

  Burmistrz Miasta Kałuszyn ufundowała stypendia dla 4 uczniów szkoły, którzy w I semestrze nauki uzyskali najlepsze wyniki w nauce. Są to: Mateusz Andrzejkiewicz kl. VIa, Beata Anielak kl. Vb, Patrycja Chrościcka kl. VIa i Olga Milewska kl. VIa. Gratulacje!
  Nasza szkoła przygotowuje się do uroczystych obchodów Dnia Ziemi, które w tym roku będą miały miejsce w Groszkach. Organizatorzy: Urząd Miejski w Kałuszynie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Szkoła Podstawowa w Nowych Groszkach ogłosili 6 konkursów. Oto one: "Konkurs wiedzy ekologicznej", "Osobliwości mojej miejscowości", "Mistrz zbiórki surowców wtórnych", "EKO-REKLAMA", "Pokaz mody ekologicznej" i "Płomienie niszczą życie". Największym zainteresowaniem cieszy się konkurs "Mistrz zbiórki surowców wtórnych". Zobaczymy kto wygra w tym roku!
  W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła brała udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Sprzedawaliśmy kartki świąteczne, stroiki, haftowane obrazki, zespół artystyczny wystawił "Jasełka", chór nauczycielski dał koncert kolęd, 12 I przez cały dzień kwestowaliśmy. Możemy się pochwalić, że sztab w Kałuszynie zebrał w sumie ok. 14,5 tys zł. Niezły wynik!
  Nasza szkoła przystąpiła do organizowanej przez "Gazetę Wyborczą" ogólnopolskiej akcji "Szkoła z klasą". Staramy się wykonywać wszystkie zadania jak najlepiej. Ciekawe, czy zasłużymy na miano "Szkoły z klasą"?
  Podczas wakacji w naszej szkole odbył się remont dachu i elewacji. Szkoła została pomalowana na kolor łososiowy łączony z kolorem zielonym. Jest nie do poznania!
  20 IV 2002r. nasza szkoła wspólnie z gimnazjum uroczyście obchodziła "Dzień Ziemi". 2 miesiące wcześniej Zarząd Miejski w Kałuszynie ogłosił GMINNY KONKURS EKOLOGICZNY dla dzieci i młodzieży  z terenu gminy. W ramach konkursu zorganizowano następujące konkurencje: "Mistrz zbiórki surowców wtórnych", "Warto to zobaczyć" - promocja mojej miejscowości, "Moja miejscowość za pół wieku - konkurs plastyczny, "Przyroda mnie urzekła" - konkurs fotograficzny, "Hasło ekologiczne", "Najlepszy ekolog" - konkurs wiedzy ekologicznej, "Maski zwierząt", ""Eko - moda" i "Eko - cudak".
      Podczas obchodów Dnia Ziemi ogłoszono wyniki konkursów, wręczono nagrody (m. in komputer, telewizor, kamerę, aparat fotograficzny) i balonami wysłano listy do przyjaciół Ziemi.
      Warto pochwalić się wynikami zbiórki surowców wtórnych - 58 ton makulatury, szkła, puszek aluminiowych,baterii i plastiku. To jest wynik!

  W październiku 2001r. nauczyciele przenieśli się do nowego mniejszego pokoju nauczycielskiego a uczniowie dzięki temu otrzymali nową salę do nauki języka angielskiego.
  17 lutego 2001r w budynku Szkoły Podstawowej odbyła się uroczystość obchodów 40 lecia szkoły. Był tort ze świeczkami, kwiaty, goście, przemówienia i wiele miłych wspomnień. Odbyła się aukcja prac plastycznych uczniów i absolwentów. Została również wydana "Mała Encyklopedia Szkoły Podstawowej". Za 10 lat kolejny jubileusz...
  Od września 1999r. Szkoła Podstawowa dzieli się budynkiem z gimnazjum.

  Od kwietnia 1999r. w szkole uruchomiono nową kuchnię i stołówkę.
  Szukamy szkół, których patronem jest Bolesław Prus. Czekamy na kontakt!Nasz adres: sp_kaluszyn@edu.apple.pl

  Szukamy szkół, klas lub pojedyńczych uczniów, którzy chcą nawiązać kontakt (narazie elektroniczny) z uczniami naszej szkoły. Jesteśmy otwarci na wszystkie propozycje!(Kontakt jak wyżej)

  Koło Biologiczno-Ekologiczne działające przy szkole bierze udział w wielu konkursach m.in. "Porządkujemy i odnawiamy las" (konkurs organizowany przez "Tygodnik Siedlecki"), "Mój las" (konkurs organizowany przez LOP w Siedlcach).Koło przygotowało także mapę "Dzikie i nielegalne wysypiska śmieci" (pod patronatem Centrum Edukacji Wsi).
  Od stycznia 2000r. bierzemy udział w konkursie "Mazowiecki Mistrz Puszkowego Biznesu". Do końca czerwca zebraliśmy 326 kg puszek i zajęliśmy II miejsce w województwie. W roku szkolnym 2000/2001 również przystąpiliśmy do konkursu. Zebraliśmy 320 kg. Każdego dnia uczniowie przynosili torby pełne pustych puszek zebranych w okolicznych lasach, rowach przy drogach i na terenie miasta.

  Grupa uczniów naszej szkoły otrzymała I wyróżnienie w konkursie "Ochrona dziedzictwa kulturalnego" organizowanego przez Ośrodek Oświatowy Zamku Królewskiego w Warszawie.
  W 2000r. uczniowie naszej szkoły zostali członkami Forum Dziecięcych Inicjatyw Pokojowych jako II Centrala środowiskowa w Kałuszynie przy OCK Oświęcim. Jest to jeden z programów Rady Europy.Uczniowie otrzymali zaproszenie do udziału w Festiwalu Folklorystycznym w Oświęcimiu.
  W grudniu 1998r. w ramach akcji "Internet dla szkół" otrzymaliśmy wyposażenie pracowni komputerowej: 9 iMaców,
  1 Macintosh Power G3, kolorową drukarkę Epson oraz modem.
  W grudniu 1999r. szkoła zakupiła skaner AGFA SnapScan 1212u.