XIX Finał WOŚP w Kałuszynie

Po raz dziewiąty sztab w Kałuszynie zorganizował finał WOŚP - już XIX i jak zwykle mieszkańcy Kałuszyna nie zawiedli i okazali swoje wielkie serca.
W niedzielę 9 I 2011r. od rana na ulicach pojawiło się 40 wolontariuszy (w tym siedmiu z Wielgolasu).
Wyniki tegorocznej zbiórki w sztabie w Kałuszynie prezentują się następująco:
- wolontariusze zebrali do puszek 18 812,68 zł, 18,94 euro, 11 dolarów, 4,3 rubla, 2 kuny, 2 pensy, 102 lity i 50 halerzy;
- licytacje (w Kałuszynie i Wielgolesie) przyniosły nam 12 306 zł;
- loteria fantowa zaowocowała kwotą 1351,40 zł;
- kawiarenka "Pod złotym zegarem" zarobiła 816,90;
- zaś turniej tenisa stołowego zagrał za 276,53 zł.
Ogólna suma zebranych w Kałuszynie pieniędzy to: 33 563,51 zł, 18,94 euro, 11 dolarów, 4,3 rubla, 2 kuny, 2 pensy, 102 lity i 50 halerzy. DZIĘKUJEMY!!!

Serce WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY bije w KAŁUSZYNIE i dla KAŁUSZYNA
Katarzyna Berska
O Kałuszynie mówi się nawet wtedy, gdy nic ważnego nie dzieje się w Polsce, mówi się, bo w tym niewielkim miasteczku zawsze jest coś, co wzbudza zainteresowanie przyjezdnych oraz aktywizuje lokalną społeczność.
W styczniu tym czymś okazał się być XIX FINAŁ WOŚP. Już od wczesnych godzin porannych uczniowie Szkoły Podstawowej w Kałuszynie oraz zainteresowane pomocą w kweście dzieciaki z Zespołu Szkół w Wielgolesie zbierali pieniądze do orkiestrowych puszek. Z identyfikatorami, zawsze pod opieką dorosłych, przemierzali ścieżki miasta i gminy, by zebrać jak najwięcej oraz pomóc dzieciom z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.
W programie Finału każdy znalazł coś dla siebie. Najmniejsze serduszka biły już o 12.00, kiedy to w Miejskim Domu Kultury rozpoczęto imprezy towarzyszące, podczas których można było wziąć udział w loterii fantowej oraz posilić się w kawiarence pysznymi domowymi wypiekami i innymi słodkościami.
Ogromny, orkiestrowy, złoty zegar odliczał czas między miniinscenizacjami tanecznymi wszystkich grup Przedszkola Publicznego w Kałuszynie. Nakręcona Ochotnicza Straż Pożarna zaproponowała Maluchom przejażdżki wozem bojowym, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a fundusze z wylicytowanych biletów zostały przekazane do puszek. W trakcie dwóch kolejnych godzin zmagali się ze sobą (już na terenie Szkoły Podstawowej) najlepsi tenisiści stołowi gminy. Turniej prowadzony przez prezesa Victorii Kałuszyn zakończył się wręczeniem pucharów zwycięzcom już podczas Wieczornej Imprezy Finałowej, która poprzedzona została koncertem kałuszyńskiej Orkiestry im. Jana Pawła II. Opiekunki zespołów artystycznych działających przy Szkole Podstawowej: KASIANIECKI, FLECIKÓW, EKSPLOZJI oraz grup taneczno-wokalno-instrumentalnych funkcjonujących przy Miejskim Domu Kultury przygotowały specjalnie na uroczystość XIX finału program artystyczny pod wdzięczną nazwą "Bal u Arlekina", by wspólnie grając również bawić się. Zamiłowanie do muzyki ujawniło się w barwnej i wesołej scenicznej przygodzie z piosenką i tańcem z lat 60 i 70 tych.
Ważną część całego finału w Kałuszynie stanowiła licytacja wielu interesujących przedmiotów i usług, wśród których znalazły się koszulki WOŚP, kubki, zeszyty, kalendarze, obrazy, niektóre z autografami Jurka Owsiaka. Dużą popularnością cieszyły się prace dzieci wykonane na warsztatach rzeŸbiarskich z lokalnym artystą – kwiaty, anioły, ptaki. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak piłka z podpisami znanych osobistości świata sportu, między innymi Kazimierza Górskiego czy Andrzeja Strejlaua. Niespodzianką "z ostatniej chwili" okazało się drewniane serce, wykonane przez jednego z rodziców uczennicy kałuszyńskiej podstawówki z wygrawerowanym napisem SERCE KALUSZYNA 2011, początkowo stanowiło ono prezent dla Prezesa Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka, który dziękując za hojność i dobre serca mieszkańców gminy podpisał gadżet i przekazał na licytację. Serce wylicytował Burmistrz i od 10 stycznia 2011 roku znalazło ono swoje miejsce w Urzędzie Miejskim.
Ogółem Sztab w Kałuszynie: 40 wolontariuszy, kilkudziesięciu zaangażowanych wolontariuszy wspierających w postaci nauczycieli Szkoły Podstawowej w Kałuszynie oraz instytucje wspomagające: Miejski Dom Kultury, Przedszkole Miejskie, Ochotnicza Straż Pożarna, Victoria Kałuszyn dzięki ofiarności wszystkich ludzi o dobrych sercach zebrał 33 tysiące 563 złote i 55 groszy - w tym 19 tysięcy znalazło się w puszkach wolontariuszy (w tym ponad 5 tysięcy z Wielgolasu) a pozostała reszta pochodziła ze sprzedaży gadżetów orkiestrowych oraz organizacji imprez towarzyszących.
Szefowa Sztabu tak podsumowuje XIX Finał: "Jestem dumna z tego, że mieszkam w Kałuszynie, szczególnie mocno właśnie w dzień finału WOŚP, kiedy okazuje się, że mieszkańcy mają ogromnie wrażliwe i otwarte na pomoc drugiemu człowiekowi serca. Gramy już 9 lat, w przyszłym roku będzie, więc 10-lecie i już zastanawiam się czym zaskoczyć naszych przyjaciół sponsorów, którzy cały czas grają z nami". Zdaniem Teresy Kowalskiej recepta na sukces jest prosta: kreatywny Dyrektor Szkoły Podstawowej z doskonałymi pomysłami, zainteresowany działaniami Dyrektor Miejskiego Domu Kultury, aktywne koleżanki i koledzy, wiele małych i większych serc wolontariuszy, współpraca pomiędzy instytucjami - to wszystko sprawia, że w każdym człowieku z tej małej miejscowości bije BEZCENNE OGROMNE GORĄCE SERCE KAŁUSZYNA.

Zachęcamy do odwiedzenia "Fotogalerii", gdzie można obejrzeć zdjęcia z XIX Finału.

W środę 5 stycznia 3 uczennice z naszej szkoły odwiedziły siedzibę Fundacji WOŚP, aby przygotować identyfikatory wolontariuszy i zrobić zakupy w sklepiku Fundacji. Udało im się spotkać Jurka Owsiaka, który podpisał kilka gadżetów. Były one sprzedawane w niedzielę podczas Finału.
Wolontariusze z Kałuszyna tradycyjnie już odwiedzili Studio TVP podczas niedzielnego finału. Narazie mamy jedno zdjęcie, na którym widać nasz herb.